Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zámek Doudleby nad Orlicí. Sgrafitová perla zaujala i režiséra Juraje Jakubiska

Cestování

  5:18
DOUDLEBY NAD ORLICÍ - Krásný renesanční zámek Doudleby nad Orlicí zaujme již na první pohled svou téměř všudypřítomnou sgrafitovou výzdobou, toskánskými sloupy a renesanční arkádou. To vše evokuje italské zámky, jaké se dají nalézt například ve Florencii. Není divu, protože na stavbě zámku se italští mistři podíleli. Zámek kromě prohlídky historických interiérů láká i na přírodopisné muzeum, zoo domácích zvířat a brzy k tomu přibude ještě stylové ubytování.

Nádvoří zámku včetně sloupů a sgrafitové výzdoby. foto: DSOHP

Zámek Doudleby je sice malý, ale to neznamená, že by nebyl výjímečný. Najdete zde jedny z největších kachlových kamen v Česku (zahrály si dokonce ve filmu Bathory režiséra Juraje Jakubiska) nebo rozsáhlou obrazovou sbírku Madon v zámecké kapli (dost možná tu největší u nás).

Interiér zámecké kaple.
Kašna na zámeckém nádvoří.

 Zámek dal v roce 1588 postavit Mikuláš starší z Bubna. Dnes se o něj stará Petr Dujkova, syn Eleonory Dujkové, rozené Litic z Bubna. Právě Petr Dujka se pustil do rozsáhlých úprav a rekonstrukcí zámku, které ho mají ještě více zpřístupnit návštěvníkům.

Interiéry zámku jsou ryze renesanční. Kromě výše zmíněných unikátů doudlebský také vyniká díky celé řadě velmi elaborovaných nástropních maleb. Po prohlídce se pak návštěvníci mohou občerstvit ve stylové kavárně ne nepodobné loveckému salónku zámeckých pánů. S dortíkem a majestátním parožím za hlavou si každý připadá jako aristokrat.


Pohlednice z cest na větší mapě

Děti pak může doslova uchvátit takzvaná Babiččina zoo - zde mají totiž možnost zblízka poznat rozličná česká domácí zvířata. Vše samozřejmě obnáší i podrbání koně za uchem a skupina koček, která se ve snaze zaujmout pozornost plete lidem dobromyslně pod nohy. Na živá zvířátka navazuje prohlídka přidruženého muzea přírody. Ta obsahuje rozsáhlé přírodopisné sbírky a dokonce jakousi napodobeninu lesa se vším, co v něm návštěvníci mohou najít. 

Zámek v Doudlebách se také již brzy dočká nadstandardního zámeckého ubytování, které se nyní staví v těsné blízkosti samotného zámku. 

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...