Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Zanzibar - ostrov iluzí. Nic nemusí být takové, jak se zdá

Pláž Nungwi je jedním z mála míst, kde si můžete zaplavat i během dne. Zanzibar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž Nungwi je jedním z mála míst, kde si můžete zaplavat i během dne. Zanzibar | foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Zanzibar je nádherný ostrov. Ale i ze Zanzibaru se vrací celá řada lidí zklamaných. Poradíme, jak se zklamání vyhnout! Většina nespokojených cestovatelů si za své špatné pocity může tak trochu sama. Jde o nenaplněná očekávání, která vznikla buď z nedostatku informací, nebo z přebytku představ a snů. V době, kdy jsou informace tak snadno dostupné a kdy i cestovní kanceláře začínají chápat, že jedním důvodem, proč by k nim měli klienti přicházet, je spolehlivost informací a schopnost poradit s výběrem dovolené, nemusí cestovatelé tolik riskovat. Destinací, kde může dojít snadno k nedorozumění, je mnoho a Zanzibar je určitě jedna z nich.

Většina pobřeží na Zanzibaru nabízí podobné výhledy. Ty se ale radikálně změní...

Většina pobřeží na Zanzibaru nabízí podobné výhledy. Ty se ale radikálně změní...

Krásné pláže, krásné moře, ale…

Bílé písečné pláže, omývané nádherně modrou, až zelenomodrou vodou Indického oceánu jsou symbolem Zanzibaru. A takové pláže na ostrově ve skutečnosti jsou. Barva moře, zvláště v ranních hodinách, bere dech. Tak nějak si představuje přímořský ráj Brit, Němec, Francouz nebo Ital a už nic víc neřeší. Oči jim září nadšením, zhluboka vdechují svěží ranní mořský vzduch a popíjí silnou kávu nebo vychlazenou sklenku šampaňského a jsou šťastní. Jenže my jsme Češi. Nejezdíme k moři jen pro ten pohled na nádhernou pláž lemovanou mořem. My musíme do moře vnořit nejen palec u nohy, ale i celé tělo. Chceme se v moři nejen cákat, ale chceme v něm plavat. A ne všechny pláže na Zanzibaru odpovídají takovým požadavkům. Příliv a odliv jsou na většině pláží tak znát, že se charakter pláže během dne několikrát fatálně změní.

Malé bělošské dítě je pro místní ženy stále ještě zajímavá atrakce.

Malé bělošské dítě je pro místní ženy stále ještě zajímavá atrakce.

Východní pobřeží vybírat s opatrností

Téměř jednolitý korálový útes, lemující východní pobřeží, vytváří obrovské, ale velmi mělké laguny s širokými bílými písčitými plážemi a pobřežními palmovými háji. Nádherná scenérie. Ale váš zážitek nemusí být v souladu s představou, kterou si vytvoříte díky fotografiím. Dvakrát denně ustoupí moře na kilometry daleko a laguny se změní v bazénky. Je to skvělé místo pro ty, kdo rádi objevují pěšky zvláštní mořský svět, drobných ryb, korálů, mořských rostlin a ježků. Jsou lidé, kteří zde vydrží hodiny a hodiny se šnorchlem a brýlemi a slunečníkem pozorovat život, který je jinak téměř nedostupný. Ale je to území naprosto nevhodné pro plavání.

Většina resortů je postavena v palmových hájích, které zvýrazňují exotickou...

Většina resortů je postavena v palmových hájích, které zvýrazňují exotickou...

Dalším překvapením může být pro návštěvníky tohoto pobřeží množství řas, které zůstává na pláži při odlivu. Špičkové hotely tyto řasy vždy uklidí, ale na veřejných plážích se o to samozřejmě nikdo nestará, protože je to nekonečný úkol, každý další příliv přinese další „nadílku“, která zde při odlivu zůstane. Je třeba s tím počítat a pak nejste zklamáni, že vaše představa nekonečné pláže s neporušeným bílým pískem má nějakou vadu na kráse. Pobřežní laguny jsou také místem obživy pro místní vesnice. Nejen pro rybáře, ale i pro pěstitele řas, takže se často setkáte s plantážemi, uměle vysazených řas, s černoškami ošetřujícími tyto plantáže a s jejich potomky, řádícími v lagunách. Je to autentický život vesničanů, který určitě stojí za zkoumání. Život těchto lidí není určován ani běžnými hodinami, ani východem a západem slunce, ale přílivem a odlivem. Je to úplně jiný rytmus, než náš a je nesmírně zajímavé jej pozorovat a zkusit si jej alespoň na jeden den prožít.

Zanzibarské ženy milují barvy.

Zanzibarské ženy milují barvy.

A v tom je právě kouzlo správných informací. Ten, kdo ví, co jej na východním pobřeží čeká a záměrně sem právě proto zavítá, bude naprosto nadšený, protože zde může prožít velmi aktivní a zajímavé setkání se Zanzibarem. V květnu a v červnu je tu i větrno, zvlášť ráno a večer, ale jinak je to pastva pro oči. Tolik odstínu modré barvy můžete vidět snad jen na Maledivách a ve Francouzské Polynésii.  Jen si tu nezaplavete, s tím nepočítejte. Výjimku tvoří oblast Paje, kde je přece jen trochu více vody i po odlivu. Tady se úspěšně učí kiteboarding spoustu mladých lidí z celého světa. Navíc je na této pláži i co zažít po setmění, plážové bary a restaurace žijí dlouho do noci.

Barva moře je na Zanzibaru úchvatná, tolik odstínů modré lze vidět jen málokde.

Barva moře je na Zanzibaru úchvatná, tolik odstínů modré lze vidět jen málokde.

Trocha historie nikoho nezabije

Zvlášť když je zajímavá, protože se na ostrově křížily zájmy mnoha velmocí. Až do 8. století si žil ostrov poklidným životem rybářů a zemědělců, když na něj narazili arabští námořníci. Ihned pochopili jeho strategickou důležitost a navíc na něm objevili produkci hřebíčku, vanilky a dalšího koření, tolik ceněného v obchodě s Evropou. Protože na ostrově v té době žili pouze černošské kmeny, nazvali Arabové ostrov Zandž barr = ostrov černochů. Více než 200 let s ostrovem pouze obchodovali, i když na ostrov přinesli islám. Teprve v 10. století kolonizovali a zůstali zde 900 let, až do roku 1890, s přestávkou v letech 1503 – 1698, kdy na ostrově vládli Portugalci.

Na konci 19. století se stal Zanzibar součástí velmocenské hry mezi Německem a Velkou Británií. Tehdy se ukázal obrovský diplomatický talent vládce Zanzibaru, ománského sultána Seyyida Saída. Místo toho, aby s oběma velmocemi bojoval o zachování nezávislosti, nechal velmoci, aby si jeho území rozdělily při jednání německo-britské komise a pak oběma velmocem dohodnutá území pronajal. Německou část nakonec Německu odprodal a na britském území vznikl, s jeho souhlasem, protektorát. Sultán a jeho rodina tak zůstali formálně u moci, i když fakticky vládl britský vezír, později britský místodržící. Sultán zachoval nejen svou tvář, ale i mír na svém území.

Ománská pevnost na Zanzibaru.

Ománská pevnost na Zanzibaru.

Když 10. prosince 1963 získal Zanzibar oficiálně nezávislost na britské koruně. Sultán se mohl ujmout nejen formální, ale faktické moci. Jenže už 12. ledna 1964 sultána svrhla revoluce a Zanzibar se stal lidovou republikou. Báječný ostrov hřebíčku ovládla socialistická revoluční armáda. Vyvraždila nebo vyhnala 99% neafrického obyvatelstva, jejich měšťanské domy a paláce se změnili v byty pro chudé a podle toho také dopadala jejich údržba. Slavné hlavní město Stown Town začalo chátrat. Zda se jeho někdejší krása dá obnovit a vrátí se jeho zašlá sláva, si netroufám odhadovat, spíš bych byl skeptický.

The best of Zanzibar – Ras Nungwi

Sever ostrova byl požehnán a problémy s odlivem a přílivem tu nejsou tak patrné. Tady se najdou pláže, kde si zaplavete. Tady se můžete koupat celý den bez toho, abyste se museli nejprve probrouzdat širokou mělčinou. Tady nemusíte prohánět oceán, tady proháníte sami sebe v oceánu. Ovšem na druhé straně tu nikdy nezažijete po setmění takovou jízdu jako na jihovýchodě. Vše má prostě něco do sebe a je třeba vybírat místo své dovolené podle své chuti a touhy a vědět, kde to hledat.

The best of Zanzibar – Ras Nungwi

The best of Zanzibar – Ras Nungwi

Do roku 1990 byla pláž Ras Nungwi ospalou malátnou pláží, kde jste jen těžko mohli potkat víc než pár bílých nohou, nořících se do tyrkysového moře. To už ale dnes není pravda. Více než 20 hotelů a hotýlků, postavených v palmových hájích podél této pláže a další a další projekty přicházející každý rok, totálně změnilo místní atmosféru. Dnes je to luxusní přímořské letovisko, se všemi výhodami a nevýhodami. Nádherná pláž a okouzlující moře zůstaly a kdo si chce opravdu odpočinout, měl by zamířit právě sem.

V západní části pláže najdete i méně okázalé ubytování a řadu dobrých plážových barů, které nabízejí i lehátka a slunečníky na pronájem během dne. Tady se soustředí baťůžkáři, kteří nebydlí přímo na pláži a tady se odehrávají večerní párty, které tolik znervózňují mravokárce. Ale pláž je tak dlouhá a hlučné bary jsou tak vzdálené od resortů pro milovníky klidu, že tu nedochází k žádnému hloupému napětí.  „Užívej si a nech užívat si druhé“, dalo by se parafrázovat staré pořekadlo.

Kendwa – nenápadná sestřička

Z Ras Nungwi dojdete na pláž Kendwa pěšky. Je to příjemná procházka po bílém písku. Kendwa je nenápadná sestřička slavné pláže. I tady vládnou baťůžkáři, ale tak nějak v poklidu a pohodě. Tady nemusíte být tak moc „cool“ jako na pláži Nungwi, ani nemusíte propadat vodním sportům a nočním pařbám, jako na pláži Paje. Plážový volejbal nebo fotbálek s partou stejně pohodových lidí, knížka v poloze ležmo v typickém zanzibarském plážovém lehátku, pivečko, gin s tonikem a klídek. Tady se nemusíte stydět za romantickou procházku ve dvou a sem tam nějaké kilo navíc. Co víc si přát od dovolené.

Zanzibar má i svou temnou stránku historie.

Zanzibar má i svou temnou stránku historie.

Otroci zaplatili slávu Zanzibaru

Zanzibar se stal po příchodu Portugalců jednou z hlavních zásobáren černých afrických otroků pro portugalské kolonie. Zemědělské kmeny z pevniny odpovídali svou pracovitostí a silou požadavkům zakladatelů plantáží a díky tomu se stávali častou obětí lovců otroků, kteří s Portugalci obchodovali. Když rodina sultána z Ománu dobila zpět Zanzibar a část pevniny, navázala na úspěšný portugalský projekt a proud otroků ještě zesílil. Nádherný ostrov hřebíčku a bílých pláží pro otroky rozhodně nebyl rajským ostrovem, ale bránou do pekla. S příchodem Britů nastaly vlažné pokusy tento krutý obchod zastavit, ale trvalo několik desetiletí, než byl obchod s otroky úplně ukončen. Velkou měrou se o to zasloužili příslušníci anglikánské církve a tak nepřekvapí, že jeden z nejzajímavějších památníků na otrokářské období je právě na pozemku anglikánské katedrály v hlavním městě Stone Town.

Arabský obchodník v hlavním městě Zanzibaru. Prvky ománské kultury se projevují...

Arabský obchodník v hlavním městě Zanzibaru. Prvky ománské kultury se projevují...

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu, ale přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů, může znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to se do ní vydat připraveni a s tím, kdo této destinaci rozumí.

Západ slunce je na Zanzibaru úchvatný.

Západ slunce je na Zanzibaru úchvatný.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Na treku v Dračích horách. Jihoafrická republika.

Na treku v Dračích horách. Jihoafrická republika.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Peru

Ternín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie - od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6-12 osob) a v doporovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.

Sigiria. Sri Lanka.

Sigiria. Sri Lanka.

Termín : 19.08. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19.08.14 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

aaaa

 

 

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...