Zapomeňte na Paříž. 10 nej míst Francie

Štrasburk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štrasburk | foto: Profimedia

Když se řekne Francie, lidem se vybaví skvělé víno a kuchyně, výjimečné scenérie a životní styl, který Francouzům závidí celý svět. Rozmanitá krajina jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa po staletí inspirovala mnoho spisovatelů, umělců a básníků. Jestliže se do Francie chystáte, zapomeňte pro jednou na Paříž a zavítejte do jednoho z deseti míst, která rozhodně stojí za to vidět. Žebříček sestavil cestovatelský server GlobalGrasshoper.com.

1. ÚDOLÍ LOIRY

Zámek Chambord na Loiře.

Údolí Loiry nabízí výjimečně krásnou přírodu, které se také říká zahrada Francie. Je lemována kulturně a historicky významnou architekturou, která je na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Údolí je proslulé svými honosnými zámky a navozuje skutečně pohádkový pocit.

2. MONT SAINT MICHEL

Románsko-gotický klášter Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií

Vedle Eiffelovy věže je Mont Saint Michel druhým orientačním bodem Francie. Je to žulový, 80 metrů vysoký, přílivový ostrov severozápadní Francie ležící ve stejnojmenném zálivu u pobřeží Normandie. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je cca 15 m (nejvíce v Evropě), takže Mont Saint Michel je buď obklopen tekutými písky nebo plave v moři. Odlivem se obnažuje mořské dno do vzdálenosti 10 -15 km od pobřeží. Přímo pod románsko-gotickým klášterem je zachovaná středověká vesnice s klikatými uličkami, které jsou poseté obchůdky se suvenýry.


3. AZUROVÉ POBŘEŽÍ

Azurové pobřeží ve Francii.

Pobřeží Středozemního moře ve jihovýchodní Francii je také známé jako francouzská Riviéra. I když patří spíše k dražším destinacím, je se svým nádherným pobřežím a azurovou vodou jedním z nejkrásnějších míst ve Francii. Je to oblast, která láká známé osobnosti i umělce jako Pablo Picasso nebo Henri Matisse. Azurové pobřeží je také známé díky pobřežním městům Nice, Cannes a St-Tropez, která stále zůstávají letovisky číslo jedna.

Více o Azurovém pobřeží

4. GIVERNY

Rodný dům Moneta v Giverny.

Giverny je obec v severní Francii, na hranicích Normandie. Historie tohoto místa sahá až do období neolitu. Dokazují to četné archeologické nálezy. Nyní je Giverny známé hlavně díky zahradám a domu slavného malíře Clauda Moneta, který zde žil a tvořil od roku 1883 až do své smrti v roce 1926. Jeho dům, květinová a vodní zahrada byly otevřeny pro veřejnost v roce 1980 a staly se oblíbenou turistickou atrakcí. V obci Giverny se také nachází zajímavé muzeum amerického umění American Art Museum. V současnosti zde žije víc než 500 obyvatel.

5. VERSAILLES

Versailles.


Předměstí Paříže, město Versailles, je důležité správní centrum a hrdá turistická atrakce. Nejslavnější je hlavně díky velkému a zdobenému paláci, který vznikl v době vrcholu královské moci ve Francii a je symbolem absolutistické monarchie. Krásně zachovalý zámek a jeho dokonale pěstěné zahrady jsou výjimečné a navíc nabízejí zajímavý pohled do života francouzského královského dvora v 18. století.

6. ANNECY

Annecy

Francouzské Alpy jsou známé díky prestižním lyžařským střediskům. Ukrývají také mnoho malebných městeček, která stojí za to vidět. A je jedno, jestli je navštívíte v zimě či v létě. Jedním z nejatraktivnějším je Annecy, město, které má středověký šarm. Jeho centrum je postaveno kolem 14. století a celé město je protkáno vodními kanály, což mu dává benátský nádech. To všechno a zasněžené hory v pozadí činí z Annecy jedno z nejfotogeničtějších měst ve Francii.

7. CHAMPAGNE-ARDENNE

Vinice - ilustrační foto.

Místo, odkud pochází šampaňské je zároveň jednou z nejatraktivnějších oblastí ve Francii. Velmi oblíbená je u turistů zejména vinařská stezka. Kromě kilometrů cest nabízí výjimečně malebnou krajinu se středověkými zámky a vinicemi. Pokud se sem vypravíte, měli byste rozhodně navštívit největší město regionu Troyes, město umění a působivé architektury. Také katedrála Notre Dame a podzemní vinné sklepy v Remeši si zaslouží vaši pozornost.

8. ŠTRASBURK

Štrasburk - La Petite France

Město se nachází přímo na hranicích Německa, v minulosti mu i střídavě patřilo, což ovlivnilo jeho vzhled. Štrasburk je malebné městečko s hrázděnými domky, které opravdu upoutají pozornost každého turisty. Půvabnou stavbou je gotická katedrála Notre-Dame de Strasbourg, která je postavená z červeného pískovce. Štrasburk je idelní výchozí místo pro ty, kteří chtějí navštívit německý Černý les nebo se projet po Rýnu.

9. BORDEAUX

Bordeaux

Stylové Bordeaux je ve světě známé díky své bohaté produkci vína. Může ale nabídnout mnohem více. Město má více než 350 historických budov, včetně impoznantní gotické katedrály a panských sídel z 18. století, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Jednou z nejatraktivnějších částí Bordeaux je 'Quartier Saint-Eloi', město ale také nabízí velké množství uměleckých galerií, krásné parky a upravená nábřeží - ideální pro procházky.

10. GORGES DU VERDON

Gorges du Verdon

Evropská verze arizonského Grand Canyonu. Jeden z nejhlubších a nejširších kaňonů se nachází v regionu Provence a je na špičce cestovatelských destinací. Není se čemu divit - lákavé skalní scenérii, průzračně tyrkysové vodě a unikátní přírodě prostě nelze odolat. Tento přírodní div je snadno dostupný z francouzské Riviéry a je tak skvělým místem pro výlet. Skály jsou ideální pro horolezce, řeka Verdon zase nadchne všechny vodáky.

pksPetra Kosová, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Najdete na Lidovky.cz