Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zatoulejte se na vltavské vyhlídky v Toulavě

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Milujete vyhlídky? Milujete skály a řeku? Potom nesmíte minout stezky vltavských vyhlídek v turistické oblasti Toulava na pomezí středních a jižních Čech. Pravý břeh Vltavy mezi Orlickou a Slapskou přehradou nepatří k příliš známým cílům, přitom skrývá netušené krásy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Solenická podkova foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Začněme na severu. Tam, kde se vlévá do Vltavy potok Mastník, stávalo kdysi velké keltské oppidum, které patřilo k největším u nás. Dnes vás oppidem Hrazany provede naučná stezka, najdete tu také vyhlídku Opata Zavorala s kamenným žulovým křížem. Pojmenovaná je po katolickém knězi, rodákovi z blízkého Neveklova.

To nejlepší vás ale ještě čeká. Z Hrazan se přes hluboké údolí dalšího z potoků – Musíku, který protéká stejnojmenným rybníkem – největším na Sedlčansku, dostanete k naučné stezce Drbákov-Albertovy skály. Tento okruh měří necelých 7 kilometrů. Rázem se ocitnete jakoby v jiné – horské krajině. Stezka vás vede po skalách, někdy i za pomoci řetězů, úzkými stezkami jako někde ve velehorách. Všudypřítomnou kulisou je potom řeka Vltava, která se tu vzdouvá ve vlnách Slapské přehrady. Na této trase najdete hned 10 vyhlídek. K nejznámějším patří Bartůňkova vyhlídka – pojmenovaná po zakladateli stezky Karlu Bartůňkovi, a Albertova vyhlídka, která nese jméno majitele nedalekého statku. Najdete tu ale i vyhlídku Bílá skála nebo Tisovou vyhlídku. Stezku začal budovat vlastníma rukama právě Karel Bartůněk – dělník v místním kamenolomu a velký milovník a znalec přírody. O její dokončení se zasloužil místní skaut a turista František Veselý přezdívaný Robin. Nedaleko Albertových skal v obci Křepenice vás čeká ještě jeden zážitek. Stojí tu totiž tvrz Jakuba Krčína, slavného rybníkáře, která je většinu roku obklopena pasoucími se stády ovcí.

Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály | foto : Středočeská centrála...

Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Přesuňme se teď o nějakých 12 km na jih k obci Kamýk nad Vltavou.       Na vršku nad obcí se tyčí zříceniny královského hradu Vrškamýk. Hrad vznikl v období vlády nejmocnějších přemyslovských králů. Započaté dílo krále Václava I. dokončil jeho syn Přemysl Otakar II. Za jeho vlády byl hrad dokonce správním centrem celého kraje nalevo od Vltavy a sídlil zde královský úředník. Naposledy byl hrad obýván za Karla IV. Po vybudování honosnějšího Karlštejna panství připadlo pod něj a Vrškamýk byl opuštěn. Zub času z hradu dodnes zanechal část obvodových zdí. Díky projektu Kamýk nad Vltavou – výlet do středověku se tu dnes můžete bez zábran přenést o několik století zpátky. Historií hradu vás provedou informační panely. Právě z okolí hradu se můžete kochat pohledy na krajinu kolem Vltavy.

Vrškamýk | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Vrškamýk | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Jen kousek odtud u Zduchovic se potom nachází jedna z nejkrásnějších vyhlídek vůbec – Solenická podkova Vltavy. Tady řeka skutečně čaruje a předvádí moc přírody v plné síle a kráse. Z nečekaného úhlu z druhé strany si ji můžete prohlédnout i z rozhledny Milada. Tu najdete na vrchu Krchov u osady Přední Chlum. A navštívit můžete také samotnou hráz Orlické přehrady.

Tipy a trasy na výlety najdete na strednicechy.cz nebo toulava.cz.

autor : Středočeská centrála cestovního ruchu

autor : Středočeská centrála cestovního ruchu

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...