Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Zažijeme boom kempování na divoko.‘ Lidé poptávají půjčení obytných aut

Nomádi

  5:57
Podnikatelé v turistickém ruchu pláčou. Letadla stojí na zemi, zájezdy se ruší. Ale je tu jeden segment, kde je vidět víc, než světlo na konci tunelu. Půjčovny a prodejny obytných aut, které po skončení omezení oslovují zákazníci a to včetně nových.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jakub Nosek

1) Restrikce kvůli koronaviru odeznívají. Projevuje se to ve vaší půjčovně?

2) Zdá se, že část Čechů bude poněkud neplánovaně trávit dovolenou v Česku. Registrujete kvůli tomu nové zákazníky, kteří se rozhodli vyzkoušet dovolenou v obytném voze?

3) Jak budete řešit dezinfekci vozů z půjčovny? Jakou technologii budete používat? Zvyšuje to vaše náklady?

4) Myslíte si, že tuzemské kempy a stellplatzy očekávaný letošní nával zvládnou? Neukáže se, že tuzemské kapacity pro dovolenou v obytném voze jsou nedostatečné?

5) Domnívate se, že zažijeme boom kempování “na divoko”?

6) Česká diplomacie vyjednává s některými zeměmi o letních dovolených. Kam si myslíte, že Češi letos rozhodně nepojedou? Budou se vyhýbat Itálii? A kam patrně zamíří?

7) Jak se koronavirus podepsal na prodejích nových vozů? Předpokládám, že nejistota a také drahé euro zmrazily obchody na minimum?

Vladimír Záhorec

Karavan Centrum Morava.CZ

1) Ano, lidé se vracejí, zájem roste. Dovolená v karavanu je v této době atraktivní. Lidé mohou být více v soukromí, považují to za více hygienické.

2) Registrujeme, obliba českých kempů pomalu roste, vzniká také řada jednoduchých stellplatzů.

3) Vedle běžných dezinfekčních prostředků používáme také speciální „anti-covid“ prostředky. Zakoupili jsme přístroj na dezinfekci ozónem, provádíme tak čištění po každém klientovi.

4)  Zvládnou, ale budou plné. Provozovatelé by s tím měli počítat a připravit se, rozšířit možné kapacity.

5)  Náš recept je jednoduchý: ozón, profesionální úklid a dezinfekce. Vzhledem k tomu, že k vozům poskytujeme i povlečení, tak využíváme služby profesionální prádelny.

6)  Ano, popularita nezávislého cestování neustále roste, lidé chtějí být více v přírodě. Vidíme to na zájmu o nezávislé technologie (solární panely, plynové topení, lednice, LiFePo baterie), které poptávají do obytných aut.

7)  Měli jsme téměř dva měsíce prodej zastaven, nyní se lidé začínají vracet. Zájem se v posledních týdnech zvýšil. Drahé euro je problém, snad se kurz vrátí brzy do normálu. Snad se brzy dočkáme eura v České republice. Teď se ukazuje, jak je česká koruna zranitelná.

David Tešný

CaravanCity

1) V posledním týdnu skutečně evidujeme větší poptávku půjčovny, jak po větších vozech - alkovnách, které jsou určené pro 6 osob, tak i po kompaktnějších modelech - vestavbách.

2) Řekl bych, dle letošních rezervací, že asi 50 % je stálá klientela, druhá část je nová klientela, která chce dovolenou v obytném voze vyzkoušet a pravda, letošní lehká nejistota, kam se bude moct dát vycestovat letecky, tomu trošku nahrává.

3) Shodou okolností jsme v lednu zakoupili několik generátorů ozónu, takže jsme byli již vybaveni. Samozřejmě všechny vozy procházejí při každém návratu generálním úklidem, včetně dezinfekce klimatizace a ošetření všech matrací a textilií. Náklady to zvyšuje nám jako pronajímateli, ale ne zákazníkům. Ceny za pronájem zůstaly pro letošní rok stejné a myslím, že důkladně vyčištěný vůz by měl být standardem každé půjčovny virus-nevirus.

4) Vyhlášené české kempy bývají obsazené standardně, tak se alespoň část kempařů podívá do krajů nepoznaných. Zvýšený zájem o kempy snad trošku “nakopne” majitele kempů a věřím, že se zase trošku přiblížíme k evropskému standardu.

5) S ohledem na to, že kromě půjčovny jsme i prodejci nových vozů a servisujeme veškeré obytné vozy, mohu říct, že od jara máme velkou poptávku po montáži solárních panelů a měničů napětí pro absolutní nezávislost na kempech, z čehož se dá usoudit, že kempařů “na divoko” rozhodně bude přibývat. Skvělou službu poskytuje portál www.bezkempu.cz, kde jednotlivci nabízejí své pozemky a zahrady pro karavanisty, kteří preferují klidnější pobyty. Je to v zásadě kempování “polo-divoko”.

6) Myslím, že zájem o Itálii letos nebude tak velký, lidé budou opatrnější. Dle našich aktuálních rezervací zatím vede Česko, dále pak Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Jsou to krásné destinace, otazkou je, jak to nakonec dopadne se 14denní karanténou po návratu.

7) Sám jsem byl překvapen, ale prodej vozů se v zásadě nijak nepřibrzdil. Dle informací z centrály společnosti Karmann Mobil, kterou v České republice zastupujeme, notifikujeme delší dodací dobu na nový vůz, naštěstí máme pro letošní sezonu alokovaných dostatek skladových vozů, takže zákazník má z čeho vybírat. V tomto případě jsme schopni předat vůz v řádu dnů. Pokud si zákazník chce vůz nakonfigurovat, dodací doba je aktuálně 12 měsíců.

Petr Havlíček

Hykro

1) Po prohlášení vlády o postupném uvolňování restrikcí ohledně cestování jsme zaznamenali vysoký narůst poptávek: navštěvují nás zákazníci z celé republiky, jako by žádný koronavir nebyl. Roste zájem o prodloužené víkendy a na prázdniny většina klientů půjčuje vůz na 7 až 14 dní.

2) Jsme pod obrovským tlakem jak nových tak i stálých zákazníků. Češi doma určitě nezůstanou. Většina ale nechce riskovat nákazu a raději využijí možnost cestování po tuzemsku.

3) Jako nejspolehlivější dezinfekce se u nás osvědčil ozónový generátor. Používá se k odstranění pachů, všech virů včetně koronavirů, plísní a choroboplodných zárodků. Vozy pravidelně dezinfikujeme před a po každé zápujčce.

4) Myslím že ano. Přeci jen je tu stále ještě velká šance, že se otevře zahraničí a karavanisté nakonec minimálně do Řecka, Chorvatska, Rakouska, Německa a Slovinska pojedou. Pro Řeky, Slovince a Chorvaty je cestovní ruch velice důležitý a nebudou si moci dovolit propásnout letošní sezonu. Na druhou stranu bude hodně záležet na tom, jak se povede otevřít koridory do těchto zemí a za jakých podmínek bude moci český občan do nich vjet a následně se vrátit. Hodně zajímavé bude Slovensko. Myslím, že letos bude hodně Čechů chtít objevovat jeho krásy.

5) Asi ano, ale nejsem si jistý, zda to českému karavaningu prospěje. Už teď například od Asociace kempování a karavaningu dostávám informace, že si kraje čím dál více všímají tohoto boomu a nejsou z něj nadšené, neboť ne každý karavanista dodržuje pravidla kempování na divoko a etický kodex kempaře. Dle mého názoru letošní sezona, zejména chování karavanistů v tuzemsku, hodně rozhodne o kempování na divoko v následujících letech. Na druhou stranu je to velká příležitost pro budování karavanových stání.

6) Rozhodně zamíří do Chorvatska a pokud se otevře koridor, tak i do Řecka. To jsou takové evergreeny a karavanisté tam budou chtít. Co se týče Itálie - nevím. Zajímavé bude pozorovat i to, jak hodně budou chtít trávit dovolenou v sousedním Rakousku. Pobyt u tamních jezer je jako u moře, a to by mohlo například nahradit zmiňovanou Itálii. Také záleží na omezeních jednotlivých zemí. Pokud vstup do země a návrat z ní bude podmíněn testováním či karanténou, asi si její návštěvu letos karavanisté odpustí a přesunou ji na příští rok.

7) Po uvolnění restrikcí, kdy jsme mohli znovu otevřít naše prostory, jsme zaznamenali zvýšený zájem o nákup obytných vozů a přívěsů. Díky velkým skladovým zásobám jsme zatím nemuseli zvyšovat ceny. Pokud česká koruna neposílí a nevrátí se na hranici okolo 25 korun za euro, budeme nuceni ceny vozů trochu poupravit.

Filip Guryča

Blue Rent

1) Máme zvýšený počet poptávek. Zajímavostí je obměna zákazníků. Stávající delší pronájmy si zákazníci nechávají posouvat na příští sezónu, přicházejí noví – což vůbec není špatné. Horší je, že na cestování po Česku si vůz půjčují maximálně na 7 dní. Proces je pak výrazně náročnější – převzít, uklidit, opravit. Takže je to spojeno s vyššími náklady, přičemž cenu nájemného zvýšit teď nelze.

2) Je to alternativa pro nové zákazníky. Cestování s obytňákem po naší zemi vůbec není špatné! Osobně se chystám na severní Moravu, do Beskyd. Také západní Čechy a Český les nabízejí zajímavá místa a přitom téměř bez lidí. Takto cestuje ohromné množství Němců po své zemi, často jen v blízkém okolí bydliště. Není nutno za každou cenu hltat tisíce kilometrů.

3) Již nyní jsou naštěstí dostupné dezinfekce Anticovid a profi dezinfekční prostředek z potravinářství ASOR, které používáme. Na každé auto po návratu necháme působit ozónový přístroj. Náklady to samozřejmně zvyšuje - v řádu stovek korun na půjčení.

4) Lze předpokládat, že v obvyklých nejvytíženějších termínech bude plno – zejména první dva týdny v červenci – především na nejvíce populárních místech. Typickým místem je například Dvůr Králové, kde i dříve bylo nutno rezervovat místa dlouho dopředu, nebo kemp poblíž Modravy na Šumavě. Proto každému radím, ať zkouší dosud tolik neobjevená místa.

5) Boom by nebyl úplně šťastný, už jen proto, že by jistojistě přinesl restrikce. Pevně doufám, že volný camping budou provozovat jen a jen ukáznění karavanisté, po kterých nezůstane nepořádek. Zároveň by to mohlo přimět k akci starosty obcí, aby budovali obecní stání pro karavany – a samozřejmně za to vybírali rozumný poplatek. Inspirací mohou být obce v Německu nebo ve Francii, kde je taková síť naprosto perfektní.

6) Od zákazníků vím, že ti, kteří se vydají do zahraničí, tak zamíří do Chorvatska. Itálie opravdu v kurzu není, stejně jako Španělsko či Francie. Ale pokud to bude možné, tak nejvíce lidí navštíví Slovensko. Pro řadu lidí by mohlo být zajímavé Německo, které je nám blízko, infrastruktura pro karavany je tam vynikající a přírodních i kulturních atrakcí nepřeberné množství.

7) Prodej, stejně jako pronájem, změnil strukturu zákazníků. Přicházejí noví, prodáváme jiná auta než dříve, ale naštěstí i navzdory nepříznivému kurzu koruny vůči euru zákazníci jsou.

Martin Hulín

Karavany Česko

1) Lidé zájem mají, velmi populární jsou prodloužené víkendy.

2) Registrujeme zvýšený zájem o krátkodobé i dlouhodobé pronájmy. Velké množství zákazníků chce obytný automobil vyzkoušet poprvé.

3) Náš recept je jednoduchý: ozón, profesionální úklid a dezinfekce. Vzhledem k tomu, že k vozům poskytujeme i povlečení, tak využíváme služby profesionální prádelny na povlečení.

5) Ano. Mnoho lidí hledá místa k přespání “na divoko”, můžeme to vidět i ve facebookové komunitě karavanistů. Trochu se bojím, aby lidé svým chováním při kempování na divoko neudělali karavaningu špatné jméno. Pevně ​​věřím, že všichni jsme uvědomělí a umíme zachovat čistotu a pořádek.

6) V kurzu bude Slovensko, Rakousko. Cestovatelé se zřejmě vyhnou Španělsku a Itálii. Populární může být i Skandinávie, ale ta je poměrně drahá…

7) Neprodáváme nová auta, ale po dvou letech prodáváme vozy z půjčovny. Poněkud překvapivé je, že v posledních čtyřech měsících je poptávka po ojetých obytných automobilech velká. Lidé více přemýšlejí do jakého typu a značky obytného auta investují. Kladou důraz na kvalitní značky ve vyšší ceně.

Martin Tesař

Autocentrum Barth 

1) Ano, projevuje. Evidujeme zvýšený zájem o pronájem našich obytných vozů. Hodně našich zákazníků si vozy půjčuje za účelem vyjetí do volné přírody. Půjčení obytného vozu je dobrou alternativou pro luxusní dovolenou.

2) Registrujeme hodně nových zákazníků. Většinou jsou to ti, kteří o zapůjčení doposud pouze uvažovali. Fakt, že budou muset strávit dovolenou v Česku, zákazníkům obecně nevadí. Většinou jsou rádi, že vůbec na nějakou dovolenou mohou vyrazit. Navíc v České republice je mnoho krásných míst a proto jsme pro naše zákazníky připravili tipy na dovolenou v Česku, které najdou na našem webu.

3) Používáme čištění ozónem a chemií. Navíc pronájmy vozů na sebe přímo nenavazují a jsou mezi nimi minimálně dva volné dny. Bohužel s tím spojené náklady jsou nemalé. Museli jsme pořídit nové přístroje na čištění a také samotný úklid vozu je mnohem delší.

4) Očekáváme, že v kempech bude plno. Na druhou stranu zřejmě budou chybět turisté ze zahraničí, takže tím by se kapacita kempů mohla vyrovnat.

5) Určitě ano. Máme informace, že naplno již fungují internetové aplikace pro kempování mimo kempy. Klienti vyhledávají místa s menší koncentrací lidí nebo úplně bez lidí. K tomu je obytný vůz zcela optimální. Jste zcela nezávislý na okolí, všechno si vezete s sebou. Máte k dispozici koupelnu, WC, místo na vaření a na spaní...

6) Do Itálie se letos vydají, pokud to bude vůbec možné, podle mého pouze hazardéři. Naši klienti dokonce i přehodnocují cesty do severských zemí, které měli původně v plánu. Náš odhad je, že většina lidí bude cestovat po Česku a zbytek navštíví státy jako Slovensko, Rakousko, Slovinsko nebo Chorvatsko. Záleží samozřejmě na tom, kam to bude povolené.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat