Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zažijte pravý masopust. V Kravařích vás čeká bohatý program

Cestování

  12:11
KRAVAŘE - Masopustní období se chvatem blíží ke konci. Jeho oslavy by měly skončit příští týden Popeleční středou. Tento víkend tak máte poslední příležitost vypravit se na nějakou masopustní veselici. Jednu z nich bude hostit i Vísecká rychta v Kravařích u České Lípy, která pro návštěvníky připravuje bohatý program.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

Letošní masopustní oslavy na Visecké rychtě vypuknou tuto sobotu od desíti hodin dopoledne. Jitka Brožová, etnografka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, která je zároveň vedoucí Vísecké rychty, dbá na to, aby se masopustní oslavy na rychtě odehrávaly pokud možno v tradičním duchu. Sice zde nemůže proběhnout z hygienických důvodů venkovská zabíjačka se vším všudy, ale o produkty mistrů řezníků návštěvníci určitě nepřijdou.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

K masopustu patří samozřejmě i průvod masek vesnicí, který se z rychty vypraví pod velením dětí z kravařské základní školy v jedenáct hodin dopoledne. Co je dnes pouhou zábavou, bylo dříve obřadem, jehož jednotlivé prvky měly magický charakter a jejich úkolem bylo zajistit plodnost a prosperitu v nadcházejícím roce. Maškary musely obejít všechna stavení ve vsi, zatančit si s hospodyní nebo ji vyválet po zemi.

Program letošního masopustu je každopádně velmi nabitý a v průběhu celého dne se zde budou odehrávat divadelní představení, která divákům zprostředkují členové ochotnického divadelního souboru Nopoď z Nového Boru a Teta Tereza z Křivoklátu se svými malovanými pohádkami.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

Příznivci nejbujařejšího veselí si zase zcela jistě najdou své místo u stánků s tekutým osvěžením a následně u kapely, která bude před rychtou vyhrávat lidové písně. V prostorách rychty budou na návštěvníky čekat řezbář, drátenice, přadlena, perníkářka, sítotiskařky a další řemeslníci. Krom toho se namístě můžete občerstvit teplou medovinou, domácími koláčky, chlebem se sádlem a jinými pochutinami.

Masopustní veselí symbolicky ukončí před čtvrtou hodinou pochování basy. Tento akt se v minulosti konal o půlnoci pře Popeleční středou, po něm už začal čtyřicetidenní půst, během kterého se v životě našich předků nekonaly žádné oslavy a zábavy, aby země mohla odpočívat, než začne zase plodit.

Organizátoři akce doufají v to, že návštěvníci se sami aktivně k masopustnímu maškarnímu reji připojí a vytvoří tak jedinečnou atmosféru. Tu mohou podpořit už tím, že přijedou v maskách. To sebou navíc nese i jednu výhodu, masky totiž neplatí vstupné. Jako motivaci navíc zde máte několik obrázků z loňského ročníku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat