Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zemanovo motání nad klenoty? Být to císař, spáchá harakiri, říká Japonka

Česká kuchyně

  6:10
Japonka Miho Ogimotoová se do Česka přestěhovala před pěti lety kvůli práci. „Přijde mi, že Češi jsou schopní dělat si legraci absolutně ze všeho, i z věcí, které by jinde byly brány vážně. U nás by to byl asi velký skandál, kdyby se císař motal opilý nad posvátným samurajským mečem v přímém přenosu v televizi,“ říká.

Japonka Miho Ogimoto foto: Pavel Hejný

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Moje první návštěva České republiky se odehrála asi před deseti lety. S kamarády, kolegy z divadla v Geře, kde jsem tehdy tancovala, jsme si udělali výlet do Prahy. Ubytovaní jsme byli v centru, v krásném hotelu, pokoje jak z pohádky. Byli jsme nadšení a užívali si krásný výlet v krásném městě. Pak mi někdo v obchodě ukradl peněženku. Tak to bylo první překvapení u vás.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
V naší profesi si po čase zvyknete, že nic není nastálo. Pokud máte nějaké profesní ambice, zjistíte, že čas od času musíte změnit soubor (nebo soubor vymění vás) a mnohdy i zemi, ve které zrovna žijete. Dostala jsem krásnou příležitost s přítelem, který je také tanečník, pracovat tady v Praze. Jsme tu již pět let a mohla jsem si tu zatančit spoustu krásných rolí, ale na jak dlouho to je či bude, to se uvidí. I když v mém věku již není jednoduché jen tak měnit soubory. 

Kdo je Miho Ogimotoová?

Taneční vzdělání získala Miho Ogimoto v rodném Japonsku v Sakamoto Ballet Studio, a poté v kanadské Royal Winnipeg Ballet School. V letech 1995 – 1997 zvítězila v juniorské kategorii několika baletních soutěží. Od sezony 2010/ 2011 byla sólistkou baletu Státní opery Praha, kde ztvárnila například titulní roli baletu Giselle, za kterou získala Cenu Thálie 2011, dále Kitri v Minkusově Donu Quijotovi, Anastasii a Taťánu v Čajkovského Spící krasavici – poslední dceři cara, Pas de Trois v Labutím jezeře nebo také Dobrou vílu v Prokofjevově Popelce. Od sezony 2012/ 2013 je členkou Baletu Národního divadla a od sezony 2013/ 2014 jeho první sólistkou.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
My o takových věcech v Japonsku moc nemluvíme, je to součást naší výchovy respektovat ostatní lidi takové, jací jsou, a hlavně nepřivádět druhé lidi do rozpaků, neobtěžovat. Samozřejmě pokud je nějaký problém, něco nám vadí a přesáhne to určitou hranici, tak to řešíme, ale přímo. A i v takových situacích se snažíme vážit dobře slova.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Můj přítel je Čech. Sice tvrdí, že je z Moravy, ale pas má český. Mohu říci, že je dost trpělivý, zábavný a aktivní. Pořád něco vymýšlí a organizuje. Když něco nevyjde podle jeho plánu, nedává to najevo a spíš ho to ještě povzbudí do dalších akcí. Samozřejmě podle toho nemohu hodnotit ostatní české kluky, které neznám.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Myslím, že u vás jsou lidé otevřenější a víc se starají o druhé. Také rodina u vás víc drží pohromadě. Moc se mi líbí, když jezdíme s Filipem do Brna a sejdou se tam všichni příbuzní od nejmladších po nejstarší. To v Japonsku není moc k vidění. Tam se spíš všechno motá kolem práce a pracovních vztahů.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sedl vám?
Zřejmě každý národ má něco specifického a platí to i o humoru. Tady mi přijde, že lidé jsou schopni si dělat legraci absolutně ze všeho, i z věcí, které by jinde byly brány vážně. U nás by to byl asi velký skandál, kdyby se náš prezident (císař) motal opilý nad posvátným samurajským mečem v přímém přenosu v televizi. Zřejmě by ho donutili, aby se omluvil celému národu a možná by z té ostudy spáchal harakiri. U vás se tomu zasmějete a jdete dál. Líbil se mi film Slavnosti sněženek, který mi přišel humorný a výstižný. Kde jinde by dokázali natočit dvouhodinový příběh, který se celý točí okolo zabitého divočáka, jestli ho připraví na smetaně nebo se šípkovou omáčkou.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Nějakou představu o vaší historii mám, především z vyprávění mého přítele, ale přiznám se, že již na škole jsem nevynikala v tomto oboru.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Vím, jak jsou Češi hrdí na své pivo, a myslím, že i právem. Nejvíc mi chutná po těžkém představení, při kterém člověk vypotí hodně tekutin. Mám ráda i moravské víno a s českou kuchyní nemám problém. Je trošku těžší, hodně masa, omáček, knedlíky, což vás docela uzemní, ale je to chutné. U nás se většinou připravuje více chodů, člověk si nabere od každého trochu, používáme hodně zeleniny a samozřejmě ryby.

Japonka Miho Ogimoto
Japonka Miho Ogimoto

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
To záleží na spoustě věcí, ale dokáži si to představit.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Doma poslouchám o politice docela často, ale sama od sebe se o ni tolik nezajímám. Jediné, co vím, je, že vaši politici často mění pravidla a ani úředníci to často nestíhají zaregistrovat. To jsem se naučila během několika let, kdy jsem řešila nekonečné problémy s vízy.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Stýská se mi samozřejmě po mojí rodině. Je to přeci jenom dálka a člověk se domů nepodívá jen tak na víkend. Pak také po jídle, po spoustě drobných věcí, které člověk může v Japonsku koupit a které tady neseženete. Japonci jsou velmi soutěživí, a to i v podnikání, takže je tam velký výběr všeho. Právě konkurence dělá zboží levnější a zároveň kvalitnější. Jinak spoustu věcí si člověk uvědomí, až když ve své vlasti nežije. O to víc se mu po ní stýská.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...