Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víkend otevřených zahrad: Vyprávíme příběhy zahrad legendárních i neznámých

Cestování

  10:30
Po vzoru zahraničí můžeme v rámci Víkendu otevřených zahrad právě tuto sobotu a neděli nahlédnout do zahrad historických i soukromých, legendárních i zcela neznámých. Tíhu organizace Víkendu otevřených zahrad vzali na svá bedra manželé Krejčiříkovi se svým týmem.

Ilustrační foto foto: Babiččina zahrada

Snaží se tím u nás pozdvihnout vnímání zahradní kultury. Přemysl Krejčiřík, krajinářský architekt a­pedagog Zahradnické fakulty v Lednici, se stal klíčovou postavou akce, jejíž obliba stále roste.

LN: Kolik zahrad se letos zúčastní?
V Čechách máme letos přes 160 zahrad. Ale jsou i takoví, kteří si víkend dělají sami a nechtějí to zveřejňovat.

LN: Pořádáte již několikátý ročník a návštěvnost i počet zahrad stále stoupají. Jak to vypadá, když projekt roste?
No, třeba nám lidi hodně píšou, že by víkend měl být vlastně celou sezonu a že své zahrady neotevírají, protože se chtějí jet podívat do jiných zahrad. Myslím ale, že majitelé vždycky rádi otevřou i v jiný termín po předchozí domluvě, zvláště pak pro „kolegy z víkendu“. Což víme, že už víceméně funguje. Máme dokonce i ­klony, například v jižních Čechách je regionální akce v jiný termín, ale pod stejným názvem.

LN: Akce je evidentně stále oblíbenější, jaká jsou úskalí?
U soukromých objektů hrozí, že přijde moc lidí. Dost záleží na zkušenosti a trpělivosti majitele. Máme takový případ, kdy se do objektu dostavilo příliš mnoho návštěvníků a ne všichni respektovali otevírací dobu. Nicméně většinou naopak majitele zahrad návštěvnost spíše těší.

LN: Hlavní atrakcí je asi možnost navštívit zahrady a parky s průvodcem...
Ano, to je i cílem akce. Prezentovat zahrady ve své kráse. Aby návštěvník přišel a neviděl jen kytku, ale i celý příběh zahrady. Vysvětlíme lidem mnohem víc, než sami vidí. Když budou chodit na takové návštěvy vícekrát, začnou to vnímat v širších souvislostech a budou zahrady vnímat jiným pohledem.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!