Zimní Krakov. Město má co nabídnout

Hlavní krakovské náměstí ukazuje v zimě odlišnou, přesto přívětivou tvář.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní krakovské náměstí ukazuje v zimě odlišnou, přesto přívětivou tvář.... | foto: Shutterstock

Oficiální hlavní město má Polsko jen jedno, metropolí v něm ale najdete víc - jak se v různých částech kdysi rozdělené země vyvinuly vlivem složité historie. Jedna z nich je bezesporu Krakov, jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

Žádný muzeální skanzen

Tržiště v Krakově.

Chladné, a přesto snesitelně mírné roční období, to je ideální doba k výletům do zajímavých měst. Navíc si je užijete v klidu a bez turistického návalu. Málokde najdete takovou koncentraci historických památek jako právě v Krakově. Třetí největší město Polska zůstalo ušetřeno válečné destrukce, není to ale muzeální skanzen. Je příjemně zabydlené a vždy tu jsou na dosah příjemné lokály, ve kterých poznáte další, jinou a neméně přívětivou tvář tohoto města. To vše je soustředěno především kolem centrálního náměstí, krakovského Rynku.

Od gotiky až po secesi

Královský hrad Wawel v Krakově.

Město ze seznamu světového dědictví UNESCO většinu svých pamětihodností soustřeďuje v centru, prohlídku tak snadno absolvujete pěšky. V turistickém informačním centru na Rynku si ověřte, jak je to s přístupem do památek; v zimě může být zkrácená návštěvní doba. Nejvýznamnější církevní stavbou je kostel Panny Marie. Úžasné dřevořezby v něm vytvořil sochař Veit Stoß z Norimberka; patří k nejkrásnějším v Evropě. Královský hrad Wawel a jeho nádherné sály s úžasnou sbírkou tapiserií si také prohlédnete ve větším klidu než v létě.

Překvapení skrytá v zákoutích

Uličky v Krakově často skrývají zajímavé obchůdky a butiky.

Při bloumání uličkami se nenechte odradit někdy málo přehlednými zákoutími dvorků a průchodů v historické zástavbě. Konec dlouhých schodišť a chodeb často překvapivě skrývá zajímavé malé bary a kavárny, galerie i módní butiky. Otázka kam zajít? tu má pokaždé snadné řešení. Krakov je v permanentním pohybu; vznikají tu nové lokály, takže při své procházce jistě najdete příjemný azyl k posezení i konzumaci podle svého gusta. Chcete-li ochutnat autentickou místní kuchyni, zkuste třeba restauraci Nostalgia. Najdete ji v čísle 10 v ulici Karmelicka.

Město muzeí a divadel

Krakovské divadlo

Kultura i vědy se v Krakově vždy tradičně těšily podpoře mocných. Město má druhou nejstarší univerzitu střední Evropy (ze 14. století), množství divadel, počet muzeí a galerií jde do desítek. Právě teď se v Mezinárodním centru kultury a umění můžete seznámit s praktikami, jimiž si totalita podřizovala tvořivého ducha umělců. Výstava Hon na avantgardu - zakázané umění ve Třetí říši je otevřena do 29. ledna a představuje četná výtvarná, slovesná i hudební díla předních polských umělců, zcenzurovaná po obsazení Polska nacisty jako "zvrhlé umění".

Bedřich Hloušek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz