25. února 2013 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Život bez nehod? V Bolívii auta posvěcují

 Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších | foto: Štěpán Čapek

Kdo by neznal Copacabanu, čtvrť v Riu de Janeiru se slavnou pláží. Ale málokdo ví, že pojmenování pochází od Panny Cobacabánské, patrona Bolívie.

V Bolívii se také nalézá městečko Copacabana a toho času jsem se tam s přáteli nalézal i já. A městečko Copacabana se nalézá těsně u hranic s Peru, na břehu jezera Titicaca.

 Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších
Městečko Copacabana se nalézá těsně u hranic s Peru


Zcela předpokládatelně v něm je i bazilika věnovaná výše zmíněné svaté. Protože jsme měli v městečku při cestě do La Paz jeden den čas, řekli jsme si že se na tuto památku půjdem podívat, abychom měli také nějaký ten kulturní program.

Už z dálky nám bylo zvláštní srocení davu kolem chrámu, nicméně náboženské poutě a slavnosti jsou k vidění všude po světě. Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších (rozuměj, vyrobených v tomto století), korunovaných několika kamiony bez návěsů a pár autobusy, proti místním zvyklostem prázdnými.


Pohlednice z cest na větší mapě

Když jsme přišli blíž, zjistili jsme že probíhá svěcení. Ale svěcení aut! Bolívijci jsou pověrčivý národ a štěstí je nutné pojistit. A protože takové svěcení je slavnostní událost, auta byla patřičně vyzdobená a poté důkladně pokropena svěcenou vodou. Vysvěcené auto je totiž zcela bezpečné, do budoucna zcela nehod a poruch prosté, no neberte to! Minimálně do příštího svěcení.

Jan Zubatý

Najdete na Lidovky.cz