24. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Zoopark ve Vyškově bude chovat malpy. Zatím byly jen v Olomouci

Malpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malpa. | foto: Reprofoto

VYŠKOV Zoopark ve Vyškově, který se zabývá především chovem hospodářských zvířat z celého světa, vybuduje do hlavní turistické sezony novou expozici pro opičky druhu malpa plačtivá. Přijde na přibližně milion korun a obývat by jej měla desetičlenná skupinka těchto primátů, řekl ředitel zoo Josef Kachlík. Cílem projektu je ukázat návštěvníkům soužití lidí a malp, jejichž domovem jsou tropické lesy Jižní Ameriky.

"Jde o opičí druh, který má k lidem snad nejblíže. Žijí u lidských obydlí, některé se nechají ochočit téměř jako domácí mazlíčci," uvedl ředitel. Nová expozice bude vytvořena tak, aby skupině malp nabízela co nejvíce pohybu ve větvích stromů.

V Česku zatím chová malpy plačtivé pouze zoo v Olomouci. Právě od ní získá vyškovský zoopark na jaře první skupinku tří opiček. Lidé je znají z filmů o Pipi Punčochaté.

Vyškovský zoopark je propojený s tamním dinoparkem. Obě zařízení navštíví ročně kolem 170 000 lidí. Jeho chloubou je největší kolekce slepic a králíků v zemi. V dinoparku lze najít přes 50 soch prehistorických ještěrů. Část z nich je pohyblivá.

Lidovky.cz, ČTK