3. prosince 2008 7:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cestovky ruší zájezdy do Thajska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Demonstrace na letišti v Bangkoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na letišti v Bangkoku | foto: AFP

PRAHA Pokud už máte koupený zájezd do Thajska a máte strach odcestovat, musíte zaplatit cestovní kanceláři poplatky za zrušení cesty. Nic na tom nezmění ani fakt, že ministerstvo zahraničí vydalo doporučení pro české občany do Thajska nejezdit až do „uklidnění tamní situace“.

Cestovka by zdarma musela změnit místo vaší dovolené až poté, co by ministerstvo zahraničí vyhlásilo Thajsko za oblast, kde českým občanům hrozí nebezpeční nebo nouze.

Lidé s naplánovanou cestou do Thajska tak mohou mít smůlu. Cestovní kanceláře totiž do těchto „nebezpečných lokalit“ zájezdy samy od sebe neruší. Počkají, až zájezd zruší „bojácní“ klienti. Pak podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Tomia Okamury většina cestovek nabídne svým zákazníkům dovolenou v jiné lokalitě. „Většinou navrhnou zájezd ve stejném termínu, nebo se dohodnou s klientem na termínu jiném,“ tvrdí Okamura.

Kolik se vrací?
Teprve až když jsou vyčerpány všechny alternativy a zákazník je odmítne, dojde k finančnímu vyrovnání. Cestovní kancelář už ale není právně vázána vracet všechny peníze. „Předpokládám, že není možná varianta, aby si cestovka peníze nechala, ale právně to ošetřeno není,“ řekl Okamura. To potvrzuje i právník Roman Bělohlavý z advokátní kanceláře Martin Tocik & Partner. „Právo na odstoupení od cestovní smlouvy je samozřejmě dáno. Nicméně ve smlouvě je také dané odstupné,“ prohlásil Bělohlavý.

Kompenzaci nemohou očekávat ani lidé, kteří se kvůli blokádám v Thajsku zdrželi a přišli o zisk. Nárok mají maximálně na stravu a ubytování zdarma. „Nikdo jim vzniklé škody nenahradí. Klienti sice už žádají cestovní kanceláře o kompenzace za nedodržení cestovní smlouvy, ale v tomto případě jim nevzniká žádný nárok na odškodnění od cestovní kanceláře ani letecké společnosti,“ tvrdí Okamura. Cestovní kanceláře a letecké společnosti totiž nenesou odpovědnost za události, ke kterým došlo nepředvídatelným způsobem. „To jsou například přírodní katastrofy, války nebo politická nestabilita,“ uzavřel Okamura.

bed, Lidové noviny
  • 3Diskuse