7. prosince 2009 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Charlotte Gainsbourg a Beck vydávají společné album I.R.M.

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Beck / Charlotte Gainsbourg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beck / Charlotte Gainsbourg | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzská herečka a zpěvačka Charlotte Gainsbourg, kterou mohou v současné době čeští diváci vidět především v hlavní roli filmu Antikrist dánského režiséra Larse von Triera, vydává své třetí studiové album. Na albu se jako skladatel, hudebník a producent podílel americký hudební chameleon Beck.

Album se jmenuje I.R.M., podle francouzské zkratky pro magnetickou rezonanci a zpěvačka při jeho tvorbě údajně vycházela z vlastní zkušenosti. "Po nehodě na vodních lyžích jsem absolvovala mnoho vyšetření na přístrojích magnetické rezonance," řekla Gainsbourg v rozhovoru pro týdenník Les Inrockuptibles. "Rozhodla jsem se proto něco s těmi zvuky udělat," dodala.

Beck / Charlotte Gainsbourg

Na albu se výrazně podílel americký písničkář a zvukový experimentátor Beck, který složil několik písní, nahrál většinu nástrojů, některé písně s Gainsbourgovou nazpíval a celé album zaštítil také jako producent. Beck patří mezi nejvýraznější hudebníky přelomu století a za svou kariéru vystřídal celou paletu žánrů od nezávislého rocku, přes folk, rap, funk, až k elektronické hudbě.

Nejlepší ženský herecký výkon v hudbě
Charlotte Gainsbourg se narodila v roce 1971 anglické herečce a zpěvačce Jane Birkin a francouzskému skladateli Sergovi Gainsbourgovi. Na filmovém plátně se poprvé objevila již v třinácti letech a je držitelkou dvou francouzských Césarů. Za roli ve filmu Antikrist si letos odnesla také Zlatou palmu z festivalu v Cannes za nejlepší ženský herecký výkon.

Současné album je jejím třetím studiovým počinem. Debut Charlotte for Ever, vydaný roku 1986, pro ni napsal její otec. Na svém druhém albu, které vyšlo pod názvem 5:55 v roce 2007, spolupracovala s nejvýznamnějšími osobnostmi hudebního světa. Na hudbě se podílelo francouzské elektropopové duo Air, texty obstarali Jarvis Cocker (Pulp) a Neil Hannon (The Divine Comedy) a album produkoval Nigel Godrich, známý především díky spolupráci se skupinou Radiohead nebo s Paulem McCartneym.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz