22. března 2010 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chatku matky útočníka z Vítkova zřejmě někdo zapálil úmyslně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Obžalovaný ze žhářského útoku Václav Cojocaru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný ze žhářského útoku Václav Cojocaru | foto: ČTK

PETROV NAD DESNOU Zahradní chatku v Terezíně na Šumpersku patřící matce Václava Cojocaru, jednoho z obžalovaných za žhářský útok na Romy ve Vítkově, podle předběžného vyšetřování hasičů někdo zapálil úmyslně. Dnes to řekl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Dřevěná chatka vyhořela v noci na pátek. V požářišti vyšetřovatelé také objevili stopy chemikálií, které odeslali k expertize.

"Vyšetřovatel hasičů stanovil jako předběžnou příčinu požáru úmyslné cizí zavinění," řekl Svatoň. Odborníci navíc při ohledání požářiště objevili tři chemické stopy. Ty byly odeslány k dalšímu zkoumání na specializované pracoviště do Ostravy.

Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje. Případnou spojitost s útokem ve Vítkově zatím mluvčí komentovat nechtěl. Jasný zatím není ani původ chemikálií. Mohly být v chatce například pouze uskladněny.

Cojocaru hrozí výjimečný trest

Zahradní domek v Terezíně, části Petrova nad Desnou, shořel v noci na pátek po 01:15. Plameny objekt s půdorysem čtyři krát pět metrů zcela zničily a způsobily škodu asi za čtvrt milionu korun. Matka Václava Cojocaru v pátek serveru Novinky.cz řekla, že požár byl pomstou kvůli synovi.

Cojocaru nyní kvůli žhářskému útoku na dům romské rodiny ve Vítkově čelí obžalobě z rasově motivované vraždy. Spolu s ním jsou obžalováni ještě David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller.

Na dům romské rodiny zaútočili žháři v dubnu loňského roku třemi zápalnými láhvemi. Při požáru se zranili tři lidé, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka, které utrpěla rozsáhlé popáleniny na 80 procentech těla.

Všichni čtyři obžalovaní muži patří mezi příznivce krajní pravice. Hrozí jim nyní až 15 let vězení nebo i výjimečný trest.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz