28. listopadu 2010 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chceme zpátky svůj čas! Rusům se nelíbí snížení počtu časových pásem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lidé chtějí zpátky svá časová pásma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé chtějí zpátky svá časová pásma | foto: Shutterstock

MOSKVA /PRAHA Obyvatelé některých ruských oblastí se díky administrativnímu zásahu ocitli ve tmě i po většinu dne. Stojí za tím rozhodnutí ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, podle kterého příliš mnoho časových pásem komplikovalo řízení státu i podnikání. Proto letos v březnu změnil hranice časových pásem tak, že například město Samara si "srovnalo hodinové ručičky" s Moskvou.

V Samaře se ale nyní stmívá už kolem třetí hodiny, a bude hůř. V pošmourné dny bude tma hned po obědě. Jenže, lidé chtějí bdít za světla a za tmy spát. Medveděv ale stále trvá na tom, že devět časových pásem, na kterých se rozkládá Ruská federace, je příliš a stačí bohatě polovina.

Obyvatelé Samary dokonce už vytvořili občanské sdružení "Za samarský čas" a zahájili protestní akce. Už poněkolikáté se v neděli v pět hodin odpoledne, za absolutní tmy, sešli na náměstí Slávy s rozsvícenými svítilnami.  Vloni touto dobou bylo ve městě ještě světlo.

Čtěte více

"Chci zpátky svůj čas," měl na transparentu napsáno jeden z demonstrantů. Vysvětlil novinářům, že ani v létě už nestačí po práci s dětmi za světla zajet do přírody, protože se stmívá velmi brzy. Učitelka, která přišla bez transparentu, zato se svíčkou, prohlásila, že úředníci "ukradli Samarčanům 180 světlých hodin ročně" a měli by teď zaplatit lidem za elektřinu. Přizvukují jí i někteří lékaři, kteří tvrdí, že tma ovlivňuje negativně nejen psychiku člověka, a policisté, kteří viní tmu z obrovského nárůstu dopravních nehod v oblasti.

Žít ve tmě je nezdravé

Všichni proto chtějí vrátit Samarskou oblast do původního časového pásma "+1" – s Moskvou by pak rozdíl činil jednu hodinu. Stejný osud jako Samaru stihnul na jaře i Udmurtii, takže tímto krokem časové pásmo, které dělí od Moskvy +1 hodina zcela zaniklo.

Nyní oblasti, kde platí moskevský čas, sahají až k Uralu. A tam začíná region, který je oproti Moskvě o dvě hodiny napřed. K protestům se ale chtějí přidat i obyvatelé Iževska. Přes internetové sociální sítě už organizují shromažďování podpisů pod dokument nazvaný: "Moskevský čas, život ve tmě". Vedení Udmurtské republiky ale není se svými občany zajedno. Prezident tohoto ruského subjektu Alexandr Volkov demonstrantům vzkázal, že jeho žena je se srovnáním času s Moskvou velmi spokojena, protože teď může chodit dřív spát, aniž by jí na federálních televizních kanálech, které vysílají některé pořady podle moskevského času, něco uteklo.

  • 0Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky