22. září 2015 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chcete slyšet improvizaci Bárty s Dusilovou? Přineste si vlastní sluchátka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lenka Dusilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Dusilová | foto: Natalia Rolko

PLZEŇ Lenka Dusilová, Dan Bárta a beatboxer En.Dru vystoupí 23. září večer v Plzni, kde v prostoru U Zvonu v rámci doprovodného programu audiovizuální instalace ACUO uvedou tzv. Tichý koncert. Jejich společné improvizace nebudou slyšitelné klasicky akusticky přes reproduktory, ale pouze pomocí radiopřijímačů se sluchátky, které si musí návštěvníci o tuto hudební produkci přinést.

Od 20 hodin otevře celý večer “nahlas uvedená” zvuková koláž hudebníka Stanislava Abraháma, spoluautora všech zvukových a hudebních součástí projektu ACUO. Tichý koncert pak začne ve 22 hodin s nočním klidem. Vstupné na koncert, který probíhá v rámci cyklu Zen Plzeň v projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, je dobrovolné.

Hudební trojici Dan Bárta, Lenka Dusilová a En.Dru svedl dohromady Michal Šeba, autor samotné instalace ACUO, už v roce 2011. Myšlenka doplnit interkativní audiovizuální objekt o možnost přenášet zvuky z ACUA po rádiových vlnách se rozvinula v nápad uspořádat Tichý koncert – živé improvizace zpěváků společně s beatboxerem, s tím že doprovodné hudební aranžmá k jejich zpěvu by bylo přenášeno přes rádio přímo do sluchátek posluchačů. V říjnu roku 2011 byl na pražském Náměstí Republiky realizován první a do letošního plzeňského vystoupení zatím poslední Tichý koncert v tomto složení.

Instalace ACUO

ACUO (z latinského „bystřit zvuk“, čti [akuo]) připomíná svým tvarem vesmírný modul a snímá okolí šesti mikrofony a třemi kamerami. Zachycené podněty přenáší do svého nitra, kde je systém efektů přetvoří, zreprodukuje do šesti audiokanálů a promítne na vnitřní obvodové stěny. “Návštěvníci uvnitř ACUA tak zažijí jakousi symfonii města - prostorový poslech a LED projekci svého okolí ve značně pozměněné formě,” vysvětluje spolukurátorka Karina Kubišová. Vstup je zdarma.

Otevřeno denně 10 – 22 hod.

Pořadatelé upozorňují, že instalace není vhodná pro epileptiky.

Instalace ACUO v Plzni.

Instalace ACUO v Plzni.

Ode dne Tichého koncertu do 27. září bude instalace ACUO pokračovat ve vysílání na frekvenci 93,7 FM, takže vše, co se kolem ACUA odehrává, uslyší zájemci v přímém přenosu na rádiových vlnách. Samotná instalace ACUO bude U Zvonu umístěna až do 28. září.

Autor a vedoucí projektu ACUO a jeho doprovodných projektů je Michal Šeba, který vystudoval Ateliér fotografie na VŠUP a svou sektorem oceněnou diplomovou práci prezentoval v Galerii Rudolfinum v rámci výstavy Double Fantasy. Společně se Stanislavem Abrahámem tvoří hudební projekt Data-live, který v září roku 2011 vydal své debutové album Binary Divination. Na střední škole studoval scénografii, a tak se jeho hlavní tři zájmy sešly v cípech modulu ACUO.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz