Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Chile postihlo další zemětřesení, místy platí noční zákaz vycházení

Svět

  7:08aktualizováno  8:36
SANTIAGO DE CHILE - Střední oblasti Chile postihlo v neděli večer další zemětřesení, tentokrát o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice. První zprávy nehovoří o případných nových obětech či škodách.

Poničené budovy po zemětřesení v Chile foto: Reuters

Podle poslední bilance stoupl počet mrtvých na 711, ale mnoho lidí je stále pohřešováno a některé oblasti jsou stále odříznuté od světa poté, co zemětřesení zničilo silnice. Prezidentka Michelle Bacheletová proto prohlásila, že je jisté, že bilance mrtvých bude dále stoupat.

Jedno z nejsilnějších zemětřesení, jaká kdy měřící přístroje na planetě zaznamenaly, nějakým způsobem postihlo dva miliony lidí. Síla sobotních otřesů dosáhla 8,8 stupně Richterovy škály. Do oblastí postižených katastrofou přesunula vláda 10.000 vojáků, kteří mají zabránit rabování.

Otřesy vyvolaly v Tichém oceánu cunami, které ale zabíjelo jen na chilském území a jinde si vyžádalo jen minimální škody. Přívalové vlny ničily domy a automobily v rybářských vesnicích podél dlouhého chilského tichomořského pobřeží.

V Concepciónu platí zákaz vycházení
V těžce poškozeném městě Concepción, které zatím hlásí 350 mrtvých, a v oblasti Maule byl vyhlášen zákaz nočního vycházení, který má zabránit rabování. Proti lidem vykrádajícím obchody musela policie zasahovat i v některých částech hlavního města Santiaga.

"Nemáme vodu ani nic jiného. Nikdo se neobjevil s pomocí. Potřebujeme víc policistů, aby udrželi pořádek. Je tu spousta lidí, kteří kradou a loupí," stěžovala si osmasedmdesátiletá obyvatelka města Talca, která se představila jen jako Ana.

Ve městě Concepción nespokojení obyvatelé tábořící kolem silnic obrátili svou frustraci proti hasičům, kteří jim v termoskách a čajových konvicích rozdávali pitnou vodu, a poškodili hasičská auta.

Škody napáchané zemětřesením mohou dosáhnout až částky 30 miliard dolarů, což odpovídá zhruba 15 procentům chilského hrubého domácího produktu.

Na katastrofu dnes ihned zareagovaly ceny mědi, které na londýnské burze stouply o 5,6 procenta na 7600 dolarů za tunu. Chile je největším světovým producentem mědi. Největší chilské měděné doly zasažené zemětřesením pomalu obnovují těžbu, ale omezené dodávky elektřiny podle odborníků možnosti produkce i vývozu omezí, což může vyhnat ceny za tuto komoditu ještě výš.

Provoz obnovilo i letiště v hlavním městě Santiagu, které začalo přijímat mezinárodní lety. Podle oficiálních činitelů jsou startovací a přistávací plochy v pořádku, ale budovy terminálu byly při zemětřesení poškozeny.

Autor: