Chilská oranice Česku svědčila

Čtvrtfinále Davis Cupu: na antuce, která spíše připomínala pole, nadělili soupeřům „kanára“ Minář i Hájek

COQUIMBO/PRAHA Po zápase Ivo Minář jen užasle pronesl: „To jsem vůbec nečekal.“ Na včerejším čtvrtfinále Davis Cupu nebylo vůbec poznat, že v Chile reprezentuje druhý sled českých tenistů.

Minář spolu s Janem Hájkem nedali domácím žádnou šanci. Navíc jak Nicolas Massu, tak Paul Capdeville shodně v prvním setu obdrželi potupného „kanára“. Česko tak po úvodních dvouhrách vede 2:0 a už dnes může po čtyřhře postoupit do semifinále.

V Chile se měla původně představit klasická sestava daviscupového týmu s Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem. Jenže zranění nejprve vyřadilo Štěpánka a po finále Wimbledonu se musel minulý týden odhlásit i Berdych.

Českou jedničkou se tak stal Hájek, dvojkou Minář. Tuhle dvojici však včera nezastavila ani po mrazu a dešti totálně zničená antuka.

Chilané původně počítali, že po první dvouhře povedou 1:0. Ve skutečnosti však Minář chilskou jedničku drtil už od prvního podání. Massu jen nevěřícně sledoval, jak narůstá stav skóre v jeho neprospěch. „Začal jsem hrát svoji hru a hrál míč po míči a najednou byl druhý brejk, třetí brejk a šest nula. Ale nevěřil jsem, že to půjde takhle snadno až do konce,“ popisoval na Facebooku českého daviscupového týmu.

Minář téměř nechyboval, dobře se pohyboval a dokázal soupeře zatlačit i se bránit. Massu před skoro prázdnými tribunami udělal v první sadě čtrnáct lehkých chyb.

Olympijský vítěz z Atén 2004 si připsal první hru až na začátku druhého setu. Ani to mu však nepomohlo. Minář vyhrál druhou sadu 6:2, třetí pak 6:3. Po hodině a 54 minutách využil první mečbol a mohl se radovat z premiérové výhry v Davis Cupu. „Prohrál jsem jenom pět gamů, tak jsem moc šťastný,“ usmíval se šestadvacetiletý hráč.

Chilané se z úvodního šoku neprobrali ani ve druhé dvouhře. Hájek kopíroval Minářovu hru. Capdeville se v první sadě nezmohl na téměř žádný odpor a i česká jednička nadělila soupeři kanára.

I druhý set skončil stejně jako v prvním zápase. Capdeville se jen bezmocně vztekal na nekvalitní antuku a rozbil i raketu. Třetí sadu pak Hájek ovládl 6:1. „Radost mám obrovskou, protože vedeme dva nula. Myslím, že to nikdo nečekal. Ale slavit můžeme, až budeme mít na svém kontě tři body,“ povídal Hájek.

Rozhodující bod mohou Češi získat už dnes večer. Od 18.00 o něj bude bojovat dvojice deblových specialistů Lukáš Dlouhý a František Čermák, domácí nominovali Jorgeho Aguilara a Capdevilla. Utkání vysílá ČT 4.

Pokud by uspěli, čekal by Čechy v zářijovém semifinále vítěz utkání mezi Chorvatskem a Srbskem.

***

ČTVRTFINÁLE DC Chile - ČESKO 0:2 (Massu - I. MINÁŘ 0:6, 2:6, 3:6, Capdeville - HÁJEK 0:6, 2:6, 1:6). * Rusko - Argentina 1:1 (Davyděnko - Nalbandian 4:6, 6:7 (5:7), 6:7 (6:8), Južnyj - Mayer 6:3, 6:1, 6:4). * Francie - Španělsko 2:0 (Monfils - Ferrer 7:6 (7:3), 6:2, 4:6, 5:7, 6:4). Llodra - Verdasco 6:7 (5:7), 6:4, 6:3, 7:6 (7:2). * Chorvatsko - Srbsko 1:1 (Ljubičič - Djokovič 6:7 (3:7), 4:6, 1:6, Čilič - Troicki 6:4, 7:5, 6:2).