22. února 2010 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chirurg je před soudem kvůli smrti pacientky a zpackaným zákrokům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Chirurgové při práci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chirurgové při práci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUNTÁL Bývalý chirurg bruntálské nemocnice Pavel Dvorský stanul dnes před Okresním soudem v Bruntále. Podle obžaloby špatným lékařským postupem zavinil smrt jedné pacientky. U druhé údajně způsobil závažné komplikace, které u ženy zanechaly doživotní následky. Dvorský u soudu uvedl, že ani v jednom případě nepochybil.

Žena, která po operaci vedené Dvorským zemřela, byla do nemocnice přijata v roce 2008 s podezřením na žlučníkový záchvat či na zánět žlučníku. Druhá varianta se při operaci potvrdila. Při zákroku ale podle obžaloby lékař poškodil játra, čehož si nevšiml. "Operaci jsme zvládli téměř bez krvácení.

Stav pacienty se vyvíjel dobře," řekl lékař u soudu. Žena ale později začala krvácet a musela kvůli komplikacím podstoupit další operace. Celkem byly tři. Zdravotní stav pacientky se nakonec zhoršil natolik, že zemřela.

"Poranění jater při první operaci způsobilo masivní krvácení," řekla státní zástupkyně. Dodala, že podle soudních znalců při dalším zákroku lékař poškodil přívod krve do jater a ta začala odumírat. "Nakonec se úplně rozpadla," citovala žalobkyně znalce.

Zpackaná laparoskopie

I v případě druhé ženy, kterou Dvorský operoval po týdnu hospitalizace, odmítá pochybení. Ženu operoval kvůli nálezu na tříslech. Lékař se nejprve pokusil nález diagnostikovat takzvanou laparoskopií, kdy se do dutiny břišní zavede jehla s kamerou. Dvorskému se ale nepodařilo jehlu řádně zavést a podle obžaloby při opakovaných pokusech na dvou místech hrotem poškodil tenké střevo.

Státní zástupkyně jej viní z toho, že poranění střeva nerozpoznal. Léčba se pak vinou úniku obsahu tenkého střeva začala komplikovat. Nakonec pacientka skončila v péči lékařů olomoucké nemocnice, kde se její stav zlepšil. Podle žalobkyně ale má doživotní následky.

Žalobkyně také uvedla, že laparoskopie nebyla vůbec nutná. To Dvorský odmítá s tím, že tento postup byl pro pacientku bezpečnější. Jeho tvrzení u soudu ale vyvrátil další chirurg nemocnice, který Dvorskému asistoval.

"Nebyla nutná," řekl lékař. Navíc řekl, že on sám by po neúspěšné laparoskopii provedl okamžitě revizi dutiny břišní. To Dvorský neudělal, i když podle soudního znalce měl. Naopak během výslechu tvrdil, že nutné to nebylo.

Trvalé následky

"Se vší pokorou můžu říct, že se necítím vinen. Že bych pacientku z nedbalosti či z jiných důvodů poškodil. Došlo ke komplikacím, ke kterým běžně dochází," uvedl Dvorský.

Před soudem dnes vypovídala pacientka, která neúspěšnou operaci podstoupila. Uvedla, že ji čekají další chirurgické zákroky. "Od léčení mám neustále bolesti. Čtyřiadvacet hodin denně. Nepracuji jsem v částečném invalidním důchodu," řekla se slzami v očích.

Před soudem také lékař řekl, že v době operace měl s laparoskopií až dvanáctiletou zkušenost. "Týdně jsem provedl tři až pět těchto zákroků. U stejného počtu jsem asistoval," řekl.

Do bruntálské nemocnice nastoupil v roce 2008 ze štenberské nemocnice, kde pracoval od roku 1994. Z Bruntálu odešel na vlastní žádost po roce působení. Dnes je zaměstnán jako chirurg ve Valašském Meziříčí.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz