Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chorvatskem zmítá vládní krize, pod kotel přiložil skandál s lobbistou

Svět

  16:00
ZÁHŘEB - Předseda hlavní strany chorvatské vládní koalice Tomislav Karamarko v úterý oznámil, že jeho Chorvatské demokratické společenství (HDZ) ještě během dne předloží v parlamentu návrh na odvolání premiéra Tihomira Oreškoviče. Vrcholí tak vládní krize, která by mohla podle některých pozorovatelů už na podzim vyústit v předčasné volby.

Tisková konference chorvatského premiéra Tihomira Oreškoviće. foto: Reuters

Neshody v koalici mezi HDZ a menším partnerem, uskupením Most, panují prakticky od ustavení Oreškovičova kabinetu začátkem letošního roku. Napětí znovu prudce stouplo poté, co média v květnu obvinila Karamarka, který je místopředsedou vlády, z nepřípustného střetu zájmů a Most se přidal k opozici s výzvou, aby šéf HDZ z vlády odešel.

Nebezpečná nostalgie ke kruté minulosti. Chorvatský ministr velebí ustašovce

Tento tlak Karamarko označil za nepřípustné ultimátum vůči své straně a odstoupit odmítl. Premiérovi kvůli nové kontroverzi mezi koaličními partnery ale došla trpělivost a v pátek vyzval k opuštění vlády jak Karamarka, tak předáka Mostu Boža Petrova, čímž by se krize podle něj mohla vyřešit.

Rozlícený předseda

Karamarka tato výzva Oreškoviče ovšem rozlítila a po úterním zasedání strany oznámil, že HDZ začalo mezi poslanci sbírat hlasy, aby mohlo v parlamentu navrhnout odvolání premiéra. Předložení takového návrhu potřebuje podporu alespoň pětiny ze 151 poslanců a Karamarko tvrdí, že si je jist souhlasem 76 z nich. Zatím není jasné, kdy by se o takovém návrhu, bude-li přijat, hlasovalo.

Vývoj vládní krize zjevně nahrává opozici. Šéf Sociálnědemokratické strany (SDP) Zoran Milanović už vyzval k co nejrychlejšímu vypsání předčasných voleb. Jako nejvhodnější termín hned navrhl polovinu září.

Novou krizovou vlnu vyvolal chorvatský list Nacional, který v květnu napsal, že Karamarkova žena dostala za údajně konzultační služby 60 000 eur od lobbisty maďarského ropného koncernu MOL, který získal hlavní slovo v chorvatské rafinerii INA. Chorvatský stát společnost MOL obvinil, že v této firmě nabyla rozhodující podíl na díky úplatkům poskytnutým chorvatským činitelům. Kvůli tomu jsou nyní obě strany v arbitrážním řízení.

Skřípající koalice

Je zásadní mít Turecko na naší straně, tvrdí šéf chorvatské diplomacie

Vítězem loňských listopadových voleb se stala konzervativní Vlastenecká koalice vedená HDZ, ale jen těsně před aliancí Chorvatsko roste kolem SDP. Pomyslným jazýčkem na vahách se tak stal třetí nejúspěšnější účastník voleb: formace Most, kterou vytvořily reformně zaměřené politické skupiny. Po obtížných vyjednáváních se Most přiklonil k HDZ, jež nakonec souhlasilo s reformním vládním programem a s tím, aby se premiérem stal nestranický podnikatel Tihomir Orešković.

V koalici to ale od začátku skřípe. Hádky kolem jmenování různých funkcionářů, včetně šéfa tajných služeb, a kolem reforem penzijního systému a veřejné správy vyvolaly už počátkem května pochybnosti ohledně stability Oreškovičova kabinetu.

Autor: