Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chovanec na inspekci. Elitní policisty do měsíce připojíme, slíbil

Česko

  6:00
PRAHA - Ještě nedávno měli příslušníci elitního protikorupčního útvaru z Dlážděné ulice v Praze k dispozici pouze několik přístupů na internet. Po tom, co o kritickém stavu informoval server Lidovky.cz, se věci daly do pohybu. V úterý si přišel prostory budovy v centru Prahy prohlédnout ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ředitele protikorupční policie Milana Komárka a slíbili: do měsíce zde budou připojeni všichni policisté.

O počítač s připojením k internetu se musejí policisté na chodbě střídat. foto: Koláž Lidovky.cz,  Šimon,  Lidové noviny

"Objekt je to krásný, ale potřeboval by nějaké investice, takže jsme se bavili o možnostech, které budeme mít," zhodnotil hned zkraje dojmy z návštěvy Chovanec. Díky velkým oknům působí čtyřpatrový secesní dům poblíž Masarykova nádraží známý výslechy Marka Dalíka nebo Davida Ratha vzdušnějším a příjemnějším dojmem než řada jiných policejních služeben.

Server Lidovky.cz ale začátkem letošního dubna upozornil na těžko uvěřitelnou věc. Elitním policistům zde chyběla jedna z dnes již běžných pracovních pomůcek: internetové připojení. Obsluha vedlejší internetové kavárny dokonce potvrdila, že než aby vyšetřovatelé čekali ve frontě na několik on-line počítačů, raději chodí na internet tam.

Do měsíce se všichni připojí

Chovanec se krátce na to kritické situaci podivil, za měsíc sliboval nápravu a v úterý už přímo v Dlážděné ohlašoval změny. "Dnes je tady pilotně zkoušeno wi-fi připojení pro celý objekt. Zkoušky potrvají skoro měsíc, policisté ale připojení budou moci využívat. Po uplynutí měsíce se všichni policisté, kteří budou potřebovat internet, připojí. Mrzí mě, že ta kavárna vedle pravděpodobně zkrachuje," vtipkoval ministr.

Připojení si podle něj budou moct brzy užívat i protikorupční detektivové z další služebny na Perštýně a postupně se podle Chovance zasíťování dočkají i krajské expozitury protikorupčního útvaru. "Stejným systémem bychom chtěli řešit i detašovaná pracoviště v jednotlivých krajích, aby to mělo jednoho supervizora a šlo detekovat, kdo kam do toho systému vstupuje," plánuje šéf vnitra.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se však na dobré připojení mohou těšit i ostatní policisté. "Náš záměr je získat evropské peníze pro větší vzorek policie, do něhož bude spadat i Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Letos půjde část peněz na modernizaci technologií, část půjde v příštím roce," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

O připojení v Dlážděné se přitom uvažovalo již dříve, podle Tuhého se však zavedení sítě odkládalo kvůli bezpečnosti. "Řešila se prostupnost, protože tady je vnitřní a veřejná síť. Protože jde o specifický útvar, z důvodu zabezpečení není možné, aby prostupnost byla u všech zdejších zařízení. Řešila se i rychlost, což ovlivňuje chod samotných počítačů," tvrdí Tuhý. Za původní projekt by navíc policie utratila více peněz. "Ten velký projekt se skutečně nerealizoval, ale navázal na to tento nový," uvedl policejní prezident.

Chovanec však upozorňuje, že počítačů nebude nikdy připojených 100 procent. "Policie má intranet chráněný od vnějšího prostředí, aby nedocházelo k hackerským útokům a úniku citlivých dat," vysvětlil ministr.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a šéf protikorupční policie Milan Komárek.

V Dlážděné měli dosud policisté oficiálně pouhých pět počítačů a tři tablety on-line. Policejní zdroj nicméně serveru Lidovky.cz popsal, že ve skutečnosti elitní kriminalisté stáli frontu na jediný počítač. Přitom bojují proti sofistikovaným ekonomickým zločinům.

S kvalitou internetového připojení se policie potýká dlouhodobě, nejhorší je u základních útvarů, kde se propustnost dat pohybuje v rozmezí 128 KBps až 512 KBps, nejrychlejší připojení mají naopak k dispozici krajská ředitelství připojena na páteřní síť Integrované telekomunikační sítě s rychlostí v rozmezí 1 až 10 GBps.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...