12. září 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec u výslechu: Cítím se poškozen, na Čadkovi se někdo chtěl obohatit

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 6Diskuse
Ministr vnitra Milan Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: ČTK

PRAHA Milan Chovanec (ČSSD) před vyšetřovateli popřel, že by věděl o jakékoli korupci v kauze České pošty. „Cítím se poškozený,“ prohlásil ministr vnitra u výslechu, s jehož zněním se server Lidovky.cz seznámil. Ze zápisu také vyplývá, že u Chovancovy výpovědi asistovali šéf ÚOOZ Robert Šlachta a náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Chovanec vypovídal 29. června přímo v budově ministerstva vnitra. Zajímavé je i složení aktérů výslechu - vedle vyslýchajícího totiž podle protokolu, s nímž se seznámil server Lidovky.cz, dorazili také šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Šlachtův útvar korupční skandál kolem ministra vyšetřuje, server Lidovky.cz však zajímalo, zda je běžné, že se výslechů účastní i náměstek policejního prezidenta.

“Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Laube přijal od oznamovatele trestní oznámení a z titulu své funkce věc přikázal Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho přítomnost u sepsání záznamu o přijatém oznámení tedy nebyla nijak nestandardní a byla řádně zaprotokolovaná,” odepsal mluvčí prezidia David Schön.

Úkol pro sekretariát

O Čadkovi se prý Chovanec dozvěděl až z internetové televize, kde hovořil o svém případu. Pošta podle tvrzení Čadka nedodržela smlouvu a on tak přišel o veškerý majetek. “Dal jsem úkol svému sekretariátu, aby mi s panem Čadkem sjednali schůzku a to především proto, že v inkriminované reportáži uváděl spoustu konkrétních informací a sděloval, že má velké penzum listinných důkazů, které jednoznačně prokáží, že má pravdu,” vypověděl Chovanec.

S Čadkem se skutečně sešel ve sněmovně 17. června ve společnosti šéfa pošty Martina Elkána a vybídl ho, aby důkazy předložil na další schůzce se zástupci pošty. “Schůzka se měla uskutečnit, ale pan Čadek zde nedoložil žádné dokumenty pro věc důležité,” vypověděl Chovanec.

O komunikaci, kvůli níž kauza kolem Chovance vypukla, ministr v té době podle svého tvrzení netušil. Informoval ho o ní až jeho známý, plzeňský advokát Robert Kaše. Podle Chovance se jednalo o zprávy mezi Čadkem a další osobou, jejíž jméno bylo začerněno. Dnes je jasné, že šlo o sociálního demokrata Kamila Choce, který podnikateli Čadkovi nabídl, že jeho spor s poštou urovná. Cesta měla vést před manažerku pošty Barboru Snopkovou-Haberovou až k ministrovi. Cena? Výše zmíněné tři miliony.

Vyjádření České pošty

Pan Čadek přišel na přelomu září a října 2010 s nápadem prodeje „dárkových poukázek“. Žádná rámcová smlouva mezi Českou poštou a panem Čadkem na tento sortiment nikdy uzavřena nebyla. Tento projekt totiž jevil známky loterie, která se řídí loterijním zákonem, a k tomu pan Čadek nedoložil příslušná oprávnění. Zároveň pan Čadek průběžně měnil podmínky akce i zboží, které mělo být předmětem dárkových poukázek. Zástupci České pošty jednali s panem Čadkem o konceptu zhruba do poloviny roku 2011, ale vzhledem k výše uvedeným skutečnostem nikdy nebyla uzavřena příslušná smlouva a projekt nebyl realizován. Pan Čadek své údajné nároky dokládá e-maily, jež byly dle názoru České pošty dodatečně pozměněny. Postoj České pošty, která je připravena své stanovisko obhájit v případném soudním řízení, je konzistentní.

Pro celkový kontext uvádím, že jediný obchodní vztah mezi Českou poštou a panem Čadkem probíhal v rámci komisního prodeje na vybraný sortiment zboží (box se šitím, cestovní šití, set jehel, céčka). Toto však není předmětem sporu.

„Aby nebyl problém“

“Poté, co jsem komunikaci dočetl, dospěl jsem k závěru, že někdo za úplatu nabízel Čadkovi vyřešení jeho pohledávky vůči České poště. Je zde hovořeno, že část peněz půjde straně (pravděpodobně myšleno ČSSD) a nějaké peníze, myslím, že milion má být určeno paní Haberové. V komunikaci je dále uvedeno, že já mám o celé věci vědět,” vypověděl Chovanec.

Kaše mu prý komunikaci ukázal, aby z toho “nebyl nějaký problém, pokud je to pravda”. Což Chovanec odmítl. “Podle mého názoru se neznámá osoba rozhodla po shlédnutí reportáže obohatit. Obsahem, je-li pravdivý, se cítím poškozen, protože jsem tam uváděn v situaci, která nasvědčuje možné korupci, o které jsem snad po uvedených tvrzeních měl vědět, tolerovat ji, případně se aktivně podílet, což se nezakládá na pravdě,” tvrdil u výslechu ministr Chovanec.

Jakákoliv korupční podezření u výslechu odmítla i Snopková-Haberová. Stejně jako Chovanec podala trestní oznámení. Choc se na nahrávce a v e-mailech oháněl jejím jménem, manažerka nicméně u výslechu tvrdila, že ho prakticky nezná a viděla se s ním pouze jednou.

Mohla to být provokace, řekla manažerka

Choc jí však napsal několik e-mailů, v nichž na řešení Čadkova sporu s poštou tlačil. V jednom jí pak napsal, že “Kč na kávu bude”. “Je možné, že tím myslel, že kávu za mě zaplatí. Nebo to mohlo mít i jiný význam, ale k tomu se nechci vyjadřovat. Přijde mi zvláštní, že by toto psal do e-mailu. Je možné, že to mohla být provokace vůči mé osobě a jejímu poškození. Proto jsem ihned věc oznámila nadřízenému a policii,” uvedla u výslechu Snopková-Haberová, která jinak ke kauze, v níž hraje stěžejní roli, mlčí.

Na zprávu podle svého tvrzení nereagovala, avšak Čadek přišel s printscreenem, podle něhož Snopková-Haberová odpověděla, že “udělá maximum”. Manažerka to označila za nesmysl, o existenci odpovědi se prý dozvěděla, až když se jí ptal novinář.

Barbora Snopková-Haberová na propagačním materiálu pivních slavností s Davidem Rathem.

Barbora Snopková-Haberová na propagačním materiálu pivních slavností s Davidem Rathem.

“Já jsem byla z uvedeného e-mailu překvapená a začala jsem jej ihned řešit. Žádný takový text jsem panu Kamilu Chocovi nepsala, tedy nikdy jsem mu nenapsala e-mail takového znění,” bránila se u výslechu. Za celou aférou jsou podle manažerky, která na sebe poprvé upozornila vedle Davida Ratha, snahy poškodit ji, poštu i Chovance. “Toto dokazují i články, které se objevují poslední dobou v různých médiích,” uvedla.

Ze své pozice prý beztak nemohla cokoliv ve prospěch Čadka ovlivnit. “...a i kdybych mohla, kategoricky vylučuji, že bych to udělala,” tvrdila Snopková-Haberová u výslechu. Výsledkem aféry je prozatím obvinění Choce s Čadkem z nepřímého úplatkářství. Oba již u výslechů popřeli, že by někdy kvůli Čadkově sporu mluvili o úplatcích.

Vývoj kauzy České pošty:

 • 12. srpna 2015 - Zpravodajský server Neovlivní.cz informoval o tom, že policie vyšetřuje korupční případ, v němž jde o zakázku České pošty (ČP). Úplatek údajně žádal člen středočeské ČSSD Kamil Choc po podnikateli Lukáši Čadkovi, který vede s ČP spor o 24 milionů korun kvůli ukončené spolupráci. Choc údajně Čadkovi nabídl, že spor vyřeší výměnou za tři miliony korun. Dva miliony měly údajně jít ČSSD, další přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), pod jehož resort pošta spadá.
 • Chovanec popřel, že by za Čadkem kohokoli posílal, natož s korupční nabídkou. Ministerstvo vnitra zároveň uvedlo, že Chovanec kvůli stejnému případu podal trestní oznámení již ve druhé polovině června. Stejně prý postupovala i Česká pošta.
 • 13. srpna 2015 - Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení kvůli podezření z úplatkářství při řešení sporu podnikatele Čadka s ČP.
 • 14. srpna 2015 - ČP rozšířila trestní oznámení v případu údajné korupce, které podala již v červnu. "Důvodem rozšíření trestního oznámení z června a podání nového jsou zjevně zfalšované e-maily, které jsou záměrně šířeny do médií s cílem poškodit Českou poštu a její představitele," uvedla pošta.
 • 16. srpna 2015 - Ministr Chovanec požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu. "Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra," zdůvodnil Chovanec svou žádost.
 • 17. srpna 2015 - Kamil Choc požádal o přerušení členství v sociální demokracii.
 • V tisku se objevila spekulace, že kauza může souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb
 • 20. srpna 2015 - O případu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Po jeho zasedání premiér Sobotka prohlásil, že snaha o větší transparentnost hospodaření ČP naráží na řadu soukromých tlaků, a ministr Chovanec se nemá nechat zastrašit.
 • 25. srpna 2015 - Okresní výkonný výbor ČSSD Praha-západ pozastavil Chocovi členství ve straně.
 • 27. srpna 2015 - Podnikatel Čadek podal trestní oznámení na ČP a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem. Státní podnik viní z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů Kč. Čadek také poslal Elkánovi i Chovancovi dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.
 • Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze ČP. Podezírá je z nepřímého úplatkářství. Z kontextu vyplývá, že policie sdělila podezření Čadkovi a Chocovi.
 • 6Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz