20. února 2009 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chřipka slábne, nemocných ubývá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Chřipka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chřipka - ilustrační foto. | foto:  www.topnews.in

PRAHA Chřipka dále slábne, v tomto týdnu poklesl počet nemocných s akutní respirační infekcí včetně chřipky o téměř 10 procent. Nemocných je nyní podle Státního zdravotního ústavu 1545 ze 100.000 obyvatel. Pokles evidují ve všech krajích i ve všech věkových skupinách. Všechny kraje jsou pod dvoutisícovou hranicí epidemie, nejvyšší nemocnost je v Moravskoslezském, řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Podle statistiků by mohla přijít druhá vlna, podle Víta tomu však vývoj v okolních evropských zemích nenasvědčuje. "V rámci ČR lze v současnosti hovořit o lokálních až regionálních ohniscích výskytu chřipky. Při porovnání jednotlivých regionů jsou vyšší počty nemocných hlášeny z moravských krajů," řekl epidemiolog Jan Kynčl.

Nejhůře je na tom nyní Moravskoslezský kraj, kde stoná přibližně 1970 lidí na 100.000 obyvatel. I tam ale počet nemocných poklesl, a to o pět procent. Kolem 1800 nemocných na stejný počet obyvatel evidují kraje Zlínský a Jihomoravský. "Dá se říct, že letošní sezonní epidemie je na ústupu," řekl Vít, podle něhož by se měl počet nemocných do poloviny března snížit na běžnou sezonní hodnotu.

"V laboratorních vyšetřeních je zjišťován mírný nárůst v počtech průkazů viru chřipky typu B, nelze tedy vyloučit případnou mírnou druhou vlnu chřipkové epidemie," upozornil však Kynčl. Podobná situace je podle něj například i v sousedním Německu. V rámci Evropy se nejvyšší chřipková aktivita přesouvá dále na východ.

Nejméně nemocných je opět v Praze. Čísla však zahrnují pouze ty, kteří přišli k lékaři. Zdaleka ne všichni ostatní jsou však zdraví. Lidi trápí střídavé počasí a teploty kolem nuly, které umožňují šíření viróz.

Praktický lékař Jan Jelínek odhaduje, že chřipka v Praze kulminovala na přelomu minulého týdne. "Myslím, že chodí trošku míň lidí. Nával v podstatě nebyl. Když vezmu ten počet akutně nemocných, kteří si vyžádali pomoc, tak bych řekl, že se to koncem tohoto týdne drželo v jednotkách, ne v desítkách," řekl.

Kvůli změně vyplácení nemocenské nyní spousta lidí nechodí kvůli neschopence. "Tentokrát jsme chřipky přestáli bez nějakých ukrutných návalů, protože právě odpadly ty neschopnosti na pár dnů," uvedl Jelínek, podle něhož si lidé častěji buď vezmou dovolenou, anebo si chodí pro neschopenku tehdy, jestliže mají komplikace a je to na delší dobu. "Vůbec si nechodí pro neschopenku osoby samostatně výdělečně činné, protože proč by sami sobě hradili 60 procent náhrady mzdy. Takže hodně těch neschopenek odpadlo," vysvětlil.

Také podle pražského dětského lékaře Milana Kudyna virózy začínají mírně ustupovat. "Spíš naskakují komplikace u dětí jako záněty středouší, dutin, průdušek a zápaly plic, ale není moc nových případů. Komplikace byly dost četné, zhruba každé třetí dítě končilo na antibioticích. Většinou chodí předškolní děti," řekl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse