Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chřipkový vir vzdoruje tamiflu

Česko

Vědci upozorňují na šíření rezistentních variant virů chřipky

Zásoby léku Tamiflu nemusí být v případě vypuknutí celosvětové chřipkové epidemie příliš k užitku. Světem se nyní šíří varianta H1N1, na kterou tento lék nezabírá.

V roce 2004 se rozšířila světem „ptačí chřipka“. Nakazila miliony kusů drůbeže, několik stovek lidí a zbytku světa nahnala strach z nástupu pandemie srovnatelné se „španělskou chřipkou“ řádící na konci první světové války. Řada zemí reagovala na tuto hrozbu nákupem protivirového léku Tamiflu, který chřipkové viry ničí.

„Teď nám dělá starosti možnost, že s nástupem nové varianty chřipkové viru mohou být tyto zásoby během několika měsíců k nepotřebě,“ přiznal v rozhovoru pro vědecký týdeník Science epidemiolog Angus Nicoll z Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob ve Stockholmu.

V současnosti vyvolávají pravidelné zimní epidemie chřipky tři typy virů. Jedním je chřipkový vir B. Další dva, virus H1N1 a H3N2, patří k typu A. Vědci vědí, že změna dědičné informace může chřipkový virus proti tamiflu obrnit. Příliš se toho ale neobávali, protože viry odolné k tamiflu se množily hůře než viry, jež jsou na lék citlivé. Teoreticky se neměly rezistentní viry rozšířit. Jenže přesně to se stalo.

Koncem roku 2007 začala odolná verze viru H1N1 převládat v Norsku. S koncem zimy „přeskočil“ tento virus i na jižní polokouli. Letos se vrátil do zemí na sever od rovníku a dobyl Asii i Ameriku. Záhadná mutace Úspěch rezistentního viru H1N1 je pro vědce záhadou. Nepovstal tam, kde se tamiflu pro léčbu chřipky hojně používá, například v Japonsku. Naopak, v těchto zemích je jeho nástup citelně opožděný. Vědci spekulují, že rezistentnímu kmeni viru pomohla ještě další změna dědičné informace, která mu kompenzovala handicap snížené životnosti.

Naštěstí zatím rezistentní viry neškodí pacientům více než viry, které jsou k tamiflu citlivé. Lékařům i tak komplikují práci. Tamiflu zabíral na všechny tři typy chřipkových virů. Lékaři jej mohli nasadit pacientovi okamžitě, jakmile nabyli přesvědčení, že chřipka nemocného člověka vážně ohrožuje. Nezdržovali se poměrně komplikovanými testy určujícími typ viru. Při chřipce není času nazbyt a v závažných případech musí být lék podán do 48 hodin po nástupu prvních příznaků.

Bez testů to nepůjde V současné situaci tamiflu účinkuje spolehlivě jen proti viru typu B a viru H3N2. Lékař by si proto měl nejprve ověřit, zda jeho pacient není nakažen rezistentní formou viru H1N1.

Některé země už pro případ pandemie nebezpečné chřipky doplňují zásoby tamiflu o léky, jimž neodolá ani rezistentní virus H1N1.

„Situace se od základu změnila,“ tvrdí Angus Nicoll. „Musíme počítat i s tím, že propukne pandemie chřipky vyvolaná rezistentním kmenem.“

Mnozí experti jsou přesvědčeni, že rezistentní virus H1N1 zmizí stejně náhle, jako se objevil. V Číně už koluje nová verze viru, která může vyvolat sezonní epidemie chřipky v příštím roce. Ta je k tamiflu opět vnímavá.

***

Pro pocit jistoty

Na nákup léku Tamiflu vláda vyčlenila stamiliony korun. Zásoba byla určena jen pro zvlášť ohrožené skupiny obyvatelstva a pro profese nezbytné pro chod státu. V době „chřipkové paniky“ se část veřejnosti proti této skutečnosti ohrazovala a některé politické strany volaly po nákupu léku pro všechny obyvatele. V Británii a Francii takový krok učinili. Dnes se zdá čím dál pravděpodobnější, že při případné pandemii chřipky by tamiflu nebyl příliš účinný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!