18. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

PŘEHLEDNĚ: Stíhačky, tanky a vrtulníky ve městech. Jak probíhal turecký pokus o puč?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lidé se scházejí venku u budov parlamentu v Ankaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se scházejí venku u budov parlamentu v Ankaře. | foto: Reuters

ISTANBUL/PRAHA Během pátečního večera a noci došlo v Turecku k pokusu o vojenský převrat, při kterém zemřelo 265 lidí, zraněno jich bylo více než 1500. Celkem bylo zadrženo šest tisíc osob. Server Lidovky.cz přináší přehlednou chronologii celé události.

Pátek:
21:30 (22:30 místního času): V Turecku se část armády pokusila o vojenský puč. Nejprve došlo k obsazení obou hlavních mostů přes Bosporský průliv. Po městě se začaly pohybovat armádní jednotky.

21:50: Nad Ankarou byly spatřeny stíhačky a helikoptéry. Helikoptéry létaly také nad Istanbulem. V Ankaře začala střelba.

22:00: Turecký premiér Binali Yildirim prohlásil, že vládní síly udělají vše, co bude nezbytné, aby došlo k obnovení pořádku.

23:00: Náčelník štábu turecké armády se stal jedním z rukojmích vojenského převratu v Ankaře, napsala agentura Anadolu. Korespondent turecké státní televize TRT řekl agentuře Reuters, že vojáci zaútočili na stanici.

23:15: Pučisty obsazená TRT hlásila: „Armáda zcela převzala správu této země, aby obnovila ústavní pořádek.” Dále uvedla, že nová ústava je připravena. Zaznívala také obvinění tureckého prezidenta Erdogana z potlačování demokracie. Vůdci vojenského převratu vyhlásili výjimečný stav a zákaz vycházení.

23:30: Turecký premiér napsal na twitteru, že pokus o puč bude potlačen i za cenu ztrát na životech. Prezident Ergodan vyzval občany, aby vyšli do ulic na protest převratu. „Překonáme to,” řekl v rozhovoru pro CNN Turk prostřednictvím mobilní aplikace FaceTime z obrazovky mobilu, který moderátorka držela v ruce. Lidé jeho výzvu uposlechli. Erdogan dále prohlásil, že se vrací do Ankary. Zároveň vznesl obvinění za zkonstruování puče vůči muslimskému duchovnímu Fethullahovi Gülenovi. „Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám,“ uvedl 75letý Gülen v prohlášení. Ten v současnosti pobývá v USA, svého vydání do Turecka se neobává. Turecký premiér později prohlásil, že každá země, která poskytne Gülenovi útočiště nebude pro Turecko přítelem.

Turecký prezident Erdogan promluvil k občanů prostřednictvím mobilního telefonu.

00:00: Svědci hlásili, že vrtulník nad Ankarou zahájil palbu. Tanky byly vidění u parlamentních budov, v nich se podle jednoho z poslanců schovali lidé. Ozývaly se exploze.

Turci slaví. Prezident Erdogan má širokou podporu
Vojáka zbitého davem na mostě přes Bospor chrání v civilu oblečení policisté. Incident následoval poté, co se za pučem stojící armádní složky vzdaly vládní moci, kterou se pokusily svrhnout.

Sobota:

01:00: Stíhačka F-16 sestřelila vrtulník pučistů nad Ankarou. Na Erdoganovu výzvu se v ulicích několika měst začali shromažďovat lidé. Podle svědků zahájili vojáci palbu na skupinu lidí poté, co se na protest proti převratu pokusili přejít most přes Bospor.

01:50: V ulicích Istanbulu byla slyšet dál těžká střelba. Premiér Yildirim řekl, že situace v zemi je pod kontrolou, obvinil příznivce exilového duchovního Gülena. Americká organizace propojená s osobou Gülena následně popřela jakoukoli angažovanost v pokusu o vojenský převrat.

01:55: Došlo k vyhlášení bezletové zóny nad Ankarou.

02:00: Kancelář prezidenta uvedla, že nejméně 60 lidí bylo zabilo a okolo 130 zadrženo. Zatýkalo se i během sobotního a nedělního dne, celkové číslo všech zadržených dosáhlo 6 tisíc. Ve vazbě skončili armádní důstojníci, ústavní soudci, členové Státní rady, jednoho z nejvyšších soudů v zemi a pět členů Vysoké rady soudců a státních zástupců. Premiér Yildririm oznámil, že vládní síly mají situaci převážně pod kontrolou. Více o zatýkání zde.

Náměstí Taksim v Istanbulu během pokusu o převrat

02:20: Erdogan přilétá na istanbulské letiště. Venku promlouvá ke skupině lidí.

02:30: Objevuje se stále více zpráv o výbuších u parlamentních budov v Ankaře. Mezitím se v Istanbulu vzdávají první vojáci. Celkově bylo zadrženo více než 2800 pučistů. Pokus o převrat nepřežilo 265 lidí, 1440 jich bylo zraněno.

02:35: Asadovi stoupenci přijali s nadšením zprávy o pokusu části turecké armády o puč. Stovky z nich vyšly po půlnoci do ulic v Damašku a dalších vládou kontrolovaných měst v Sýrii „Erdoganův pád je oznámením konce krize v Sýrii, vzhledem k tomu, že právě on je jedním z lidí nesoucích hlavní odpovědnost za tuto krizi,“ uvedl jeden z obyvatelů čtvrti Halabu agentuře Reuters. Více o oslavách čtěte zde.

02:45: Vojáci na istanbulském náměstí Taksim Square se vzdali, poté co byli obklopeni armádní policií loajální vládě.

03:45: V Istanbulu se vzdalo dalších 30 vojáků.

03:50: Erdogan slíbil čistku v armádě. Byly zadrženy tisíce pučistů, převážně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí. Prozatimní náčelník generálního štábu Ümit Dündar prohlásil, že velení armády puč od samého počátku odmítlo, řada důstojníků byla podle jeho slova vzata jako rukojmí. Dündar byl do čela generálního štábu jmenován dočasně poté, co byl dosavadní náčelník Askar zadržen pučisty. Čistka měla podle Dündara proběhnout v takzvaných paralelních strukturách, tedy mezi příznivci duchovního Fetullaha Gülena.

06:25: Část turecké armády, která se pokusila o převrat vyzvala občany, aby nevycházeli z domu.

07:35: Zadržený náčelník generálního štábu byl osvobozen.

08:00: „Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji,“ řekl v prohlášení duchovní Gülen. Demokracie podle něj nelze dosáhnout vojenskou cestou.

10:30: České ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučilo občanům, aby nevycházeli z domů a necestovali do Turecka, pokud to není nezbytné. Registrovaní Češi v takzvaném systému DROZD, kteří se nacházeli v Turecku, byli v pořádku. „Češi, kteří jsou registrovaní v systému od nás během noci dostávali informace, tak jak jsme uveřejňovali doporučení o cestování a necestování, kde jsme uváděli telefonní linky, kam mohou volat, pokud budou mít jakýkoli dotaz, ” uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Michaela Lagronová. O Češích v Turecku zde.

Cestující nedaleko letiště v Istanbulu. Letecká doprava do Turecka a přes něj kvůli nočním událostem trpí.

10:51: V řeckém přístavním městě Alexandrupolis přistál v sobotu dopoledne turecký vojenský vrtulník s osmi příslušníky turecké armády na palubě. Pasažéři požádali po zmařeném pokusu o puč o azyl. Turecko v návaznosti požádalo o jejich vydání.

11:00: Turecké úřady oznámily uzavření vzdušného prostoru nad Marmarským regionem pro civilní letadla, do kterého patří i Istanbul. Mezi lidmi, kteří na dlouhé hodiny uvízli na istanbulském letišti, byl i Čech Michal Švihla. Ten pro server Lidovky.cz popsal, že během druhé a čtvrté hodiny ranní bylo na letišti slyšet pět krátkých výbuchů. „Po prvním výbuchu nastala panika, všichni zalehli k zemi. Do salonku vběhli lidé, křičeli. Někdo tu pak rozbil skleničku, načež nastala panika podruhé,” řekl. Celý rozhovor najdete zde.

11:20: Premiér Yildirim oznámil, že situace v zemi je pod kontrolou vlády. „Nikdo nikdy nedokáže zvrátit vůli, ochotu a sílu našeho lidu,“ řekl Yildirim. „Občané, kteří přišli bojovat s tanky, si zaslouží naši vděčnost. Víme o 66 mučednících,“ dodal. Pokus o převrat si vyžádal celkem 265 mrtvých a 1440 zraněných.

11:40: Boje se i nadále vedou o budovu generálního štábu v Ankaře. Policisté a vojáci obklíčili budovu. Podle agentury Anadolu vojáci, kteří zůstali uvnitř budovy, požádali o jednání o kapitulaci.

11:50: Ačkoli turecká ústava nepřipouští trest smrti, premiér Yildirim varoval, že Turecko zváží právní změny, aby se pokus o převrat již v budoucnu nemohl znovu opakovat.

13:20: Příznivci Hamásu oslavují potlačení vojenského puče.

14:20: Po zmařeném pokusu o puč odvolalo Turecko 2745 soudců a pět členů nejvyššího orgánu, který na jejich činnost dohlíží. Pro 188 představitelů nejvyšších soudů byly vydány zatykače. V tureckých médiích se objevily zprávy o tom, že za pokusem stojí generál Akin Öztürk a generálporučík Metin Iyidi. Öztürk je bývalým velitelem tureckého letectva, který ukončil svou kariéru loni v srpnu. Iyidi sloužil jako velitel výcvikového centra pro pozemní jednotky.

15:35: Turkish Airlines na svých webových stránkách informovali cestující, že provoz na Atatürkově letišti se vrací do normálu. První letadla se vznesla do vzduchu.

15:50: Šéf americké diplomacie John Kerry řekl, že svého tureckého kolegu telefonicky ujistil o „absolutní podpoře turecké demokraticky zvolené civilní vlády a demokratických institucí”.

16:25: Tisíce lidí protestovaly v několika německých městech proti neúspěšnému pokusu o státní převrat v Turecku. K protestům došlo také v Rakousku. Politici obou zemí pokus o převrat odsoudili.

16:40: Někteří ze zadržených vojáků řekli, že nevěděli, že se účastní pokusu o puč. Velitelé jim měli říct, že se jedná o vojenské cvičení. Tou dobou se také na sociálních sítích objevily záběry, které ukazují odvetné akce jako například stětí hlavy jednomu z tureckých vojáků.

17:30: Turecký ministr zahraničí Mevlut prohlásil, že osm tureckých vojáků, kteří uprchli do Řecka budou vydáni Turecku. Řekové to později dementovali.

18:40: Stanice BBC informovala, že počet obětí stoupl ze 161 na 265 osob. O život přišlo 161 civilistů, z nichž 20 bylo do puče zapojeno. Zahynulo rovněž 104 pučistů. Turecké úřady oznámily, že zadržely generála Akina Öztürka.

19:55: Letecké spojení mezi Istanbulem a Prahou bylo znovu obnoveno. Během rána a odpoledne byly zrušeny lety tam i zpět.

20:00: Na internetu se objevilo unikátní video, které zachycuje dav lidí chystající se zlynčovat vojáka, který se nejprve ukrývá uvnitř tanku. Ten vyleze poté, co někdo hodí hodí dovnitř granát se slzným plynem. I když pak voják zvedá ruce a říká, že se vzdává, dostane několik kopanců do hlavy. V tu chvíli přispěchá na pomoc policista, aby jej ochránil. V noci přitom rukou pučistů zemřelo 17 policistů. Více o události jsme psali zde.

21:15: Podle tureckého duchovního Fethullaha Gülena existuje možnost, že byl převrat v zemi zinscenovaný. Někteří Turci sdílejí názor, že puč byl jen divadlo. „Erdogan chce být znovu zvolen prezidentem a udělá pro to všechno, klidně začne občanskou válku,” říkají někteří z nich v anketě serveru Lidovky.cz.

Neděle:
7:40: Řecký premiér Alexis Tsipras prohlásil, že případ tureckých vojáků, kteří po neúspěšném pokusu o převrat uprchli do Řecka, bude posouzen v souladu s mezinárodním azylovým právem a dohodami o lidských právech. Turecko již dříve požádalo o jejich vydání. Více o případu zde.

Helikoptéra turecké armády.

11:20: Ministerstvo zahraničních věcí i přes uklidnění situace upozornilo české občany, aby i nadále byli obezřetní a vyhnuli se cestám do Istanbulu, Ankary a na jihovýchod země.

11:40: Několik jednotek vojáků se stále nenacházelo pod vládní kontrolou.

13:40: Ve vazbě skončilo dalších 52 armádních důstojníků. Na 53 soudců a státních zástupců byl vydán zatykač. Dohromady bylo zadrženo 6 tisíc osob.

14:40: Stroj, kterým vojáci dorazili na sever Řecka, se už vrátil do Turecka.

14:45: Generála Bekira Ercana Vana, velitele letecké základny Incirlik na jihu Turecka, zadrželi kvůli údajnému podílu na pokusu o vojenský převrat v zemi.

Mezi vysokými představiteli armády, které turecké úřady v souvislosti s nezdařeným pučem zadržely, je také generál Bekir Ercan Van, velitel jihoturecké letecké základny Incirlik, odkud startují vojenská letadla Američany vedené koalice k operacím proti takzvanému Islámského státu v Sýrii a v Iráku.

15:40: Letecká základna Incirlik byla znovu otevřena. Koalice v čele s USA tak může obnovit operaci proti islamistům.

15:50: Šéf americké diplomacie John Kerry prohlásil, že pokud bude chtít Turecko vydat muslimského duchovního Fethullaha Gülena, musí proto mít spolehlivý právní základ a předložit důkazy.

16:00: Turecká televize NTV ohlásila, že pokus o státní převrat byl definitivně potlačen, klíčovou a hlavní úlohu při boji s pučisty hrála turecká veřejnost.

16:30: Konal se pohřeb několika příznivců Erdoganovy vlády, přičemž turecký prezident se osobně zapojil do přenosu rakve. Po ceremoniálech následovalo shromáždění, které trvalo do večerních hodin.

Turecký prezident Erdogan nese rakev bratra Mustafy Varanka, který byl poradcem prezidenta

Turecký prezident Erdogan nese rakev bratra Mustafy Varanka, který byl poradcem prezidenta

16:15: Podle různých zdrojů byl buď zatčen nebo alespoň turecké úřady vydaly příkaz k zatčení Ali Yaziciho, hlavního vojenského poradce prezidenta Erdogana. V době zveřejnění zprávy nebylo jasné, jakou hrál v puči roli.

16:15: Německá společnost Lufthansa a cestovní kanceláře TUI a Thomas Cook obnovily lety z Německa do Turecka.

17:40: Počet zabitých během pokusu o puč vzrostl na 290, počet zraněných přesáhl 1400, uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Více než stovka mrtvých má být podle ministerstva z řad pučistů.

18:30: Prezident Erdogan po pohřebních ceremoniálech v emočně vypjatých chvílích přislíbil, že s opozičními stranami projedná znovuzavedení trestu smrti. Na výkřiky z davu „Chceme trest smrti“ Erdogan odpověděl: „Vaši žádost nemůžeme ignorovat. V demokracii cokoli lidé chtějí, dostanou.“

19:00: Erdogan vyzval davy svých příznivců, kteří byly v ulicích mnoha měst, aby na veřejných prostranstvích vytrvali, a chránili tak demokracii. Tisíce příslušníků turecké komunity protestovaly proti puči také v Německu či Rakousku

19:20: Zhruba do této doby probíhaly vojenské a policejní zásahy na několika leteckých základnách a letištích - jmenovitě Sabiha Gökçen poblíž Istanbulu a Konya v centrální Anatolii. Zákroky byly namířené proti podezřelým z podpory pokusu o puč.

19:40: Objevila se informace od tureckých vládních činitelů, že během pokusu o puč prezident Erdogan „jen těsně unikl smrti“, když se dostal do měřidel pučistických stíhaček.

20:45: Duchovní Fethullah Gülen, který pobývá v USA, se dle vlastních slov „nebojí požadavku na jeho vydání“ do Turecka, které vznesl prezident Erdogan - ten ho přitom viní z vyvolání neúspěšného puče. Duchovní tvrdí, že puč byl Erdoganem zinscenovaný. Güllen dodal, že pokud ho americká diplomacie vyzve k návratu do Turecka, poslechne.

21:15: Vláda má podle premiéra Binaliho Yildirima situaci v zemi již plně pod kontrolou a pokračovalo rozsáhlé zatýkání. Ve vazbě skončilo už kolem 6000 příslušníků armády a justice. Tedy především vojáků, mezi nimiž jsou i vysoce postavení generálové.

Pokus o puč

Nezdařený pokus o vojenský převrat v Turecku si v noci z pátku na sobotu vyžádal 265 mrtvých a více než 1400 zraněných. Vláda má podle premiéra Binaliho Yildirima situaci v zemi již pod kontrolou a zahájila rozsáhlé zatýkání. Ve vazbě skončilo už kolem 6000 příslušníků armády a justice. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce puče duchovního Fethullaha Gülena, který to odmítl a pokus o převrat odsoudil. Za demokraticky zvolenou vládu se postavila řada světových politiků, někteří z nich ale varovali Erdogana, aby nezneužil situace k likvidaci svých kritiků. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby Češi necestovali do Ankary, Istanbulu a na jihovýchod země.

Během pokusu části armády o převzetí moci v Turecku zahynulo podle vlády 161 civilistů a policistů a 104 stoupenců puče. Zranění utrpělo 1440 lidí. Situaci v zemi se podle úřadů již podařilo dostat pod kontrolu, i když podle zdroje agentury Reuters v Istanbulu ještě několik skupin vládním silám odolává.

surŠarlota Šudrychová, ČTK
  • 0Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!