Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Kriminalista z kauzy Olomouc přešel v tichosti na prezidium. Jeho šéf otočil

Česko

  12:13
PRAHA - Ještě v minulém týdnu - krátce po vypuknutí olomoucké kauzy -stál ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild skálopevně za svým náměstkem. Pár dní nato byl však Jiří Jach převelen k jinému útvaru. Vedení sice tvrdí, že se na jeho postoji nic nezměnilo, přesto však Jachově přání stáhnout se vyhovělo. Nově působí podle zjištění serveru Lidovky.cz na policejním prezidiu.

Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality foto:  František Vlček, MAFRA

Krátce poté, co byla spuštěna operace Vidkun kvůli kauze, která zasahuje až do horních pater olomoucké policie, stál skálopevně šéf Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Vild za svým náměstkem Jiřích Jachem. (více čtěte ZDE)

A to přesto, že se jeho jméno objevilo mezi elitními policisty figurujícími v kauze. Jach se coby třetí nejvýše postavený muže útvaru dostával k mnoha citlivým informacím. Spadala pod něj ostravská expozitura a s ní pracoviště protikorupční policie v Olomouci. Pokud by se potvrdilo jeho zapojení do trestné činnosti, znamenalo by to pro policii obrovský skandál.

Šéf protikorupční police Vild však zůstával během minulého týdne klidný. Pro převelení Jacha neviděl jakýkoli důvod. „Předpokládám, že pokud by existovaly skutečnosti, které by bránily normální činnosti plukovníka Jacha, byl bych o nich jako služební funkcionář s personální pravomoci informován. K ničemu takovému však nedošlo,“ tvrdil rozhodně. Plukovník Jach podle něj chodil normálně do práce.

Nově působí na policejním prezidiu

Jenže v pátek o svou židli přišel - nechal se totiž převelet k jinému policejnímu útvaru.Jeho žádosti náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube téměř okamžitě vyhověl. Nově by měl podle zjištění serveru Lidovky.cz působit na policejním prezidiu. Informaci potvrdil Jaroslav Ibehej.

Proč operace s názvem Vidkun? Detektivové odkazovali na zradu z vlastních řad

Dnes již bývalý Jachův nadřízený Vild přesto tvrdí, že důvodem k jeho převelení nebyla ztráta důvěry. Na jeho postoji se prý nic nezměnilo. „Na mém stanovisku, které jsem poskytl ve středu Lidovým novinám, se nic nemění, a to z důvodu, že se k věci nemám stále vůbec žádné informace,“ sdělil v krátkosti serveru Lidovky.cz. Více nechtěl událost komentovat, prý s ohledem na to, že podle něj byly důvody „dostatečně vysvětleny“ v páteční tiskové zprávě.

V té se hovoří o údajném uklidnění situace. „Plukovník Jach se k tomuto kroku rozhodl v zájmu uklidnění situace a zachování dobrého jména ÚOKFK, neboť jeho osoba je neustále uváděna v médiích v souvislosti s případem, kterým se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu,“ stálo v oficiálním prohlášení ředitele útvaru.

Zásah míří i na další elitní důstojníky, mezi nimi náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece či vedoucího olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje. Na seznamu figuruje také vysoce postavený člen Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný a šéf Úřadu služby kriminální policie Milan Pospíšek. Vedle Langera se policisté zadrželi také jeho známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.(ČTĚTE VÍCE)

Kdo je Jiří Jach

Dosavadní funkce: náměstek ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK; od března 2015)

Kariéra: k policii nastoupil v roce 1992, pracoval jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě, od roku 2004 působil jako vedoucí ostravské expozitury Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality; na ÚOKFK pracuje od roku 2007, v roce 2011 se stal vedoucím expozitury v Ostravě.

Ostatní:

- Je držitelem osvědčení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň "důvěrné".

- Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se o Jacha zajímali kriminalisté v souvislosti s údajnou korupční kauzou v Olomouckém kraji. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube jeho žádosti o přeložení vyhověl.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) - Zřízen byl v březnu 2003 jako útvar s působností na celém území ČR. Zaměřuje se na prověřování a vyšetřování nejzávažnějších forem trestné činnosti, jako je hospodářská a finanční trestná činnost a korupce.

- ÚOKFK se především věnuje prošetřování daňové a hospodářské kriminality se škodou vyšší než 150 milionů korun, trestným činům souvisejícím s výkonem pravomoci představitelů ústředních orgánů státní správy a územní samosprávy krajů, nebo také úmyslným trestným činům soudců a státních zástupců. Zajišťuje také výnosy z trestné činnosti a majetek pachatelů pro náhradu škod a případný trest propadnutí majetku nebo věci.

- Ředitelem útvaru je od října 2014 Jaroslav Vild. Centrála má vedení a osm odborů v Praze, expozitury jsou v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.

- V roce 2014 zahájila ÚOKFK 66 trestních stíhání, obviněno bylo 379 fyzických a právnických osob, celková prověřovaná škoda byla ve výši 97,5 miliardy korun.

- Mezi nejznámější ukončené případy ÚOKFK v loňském roce patří návrh na podání obžaloby sedmi osob v kauze takzvané lihové mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou, která připravila stát na daních o 6,7 miliardy korun.

Autor: