Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chtěl se zviditelnit, říkají o střelci z Chrastavy psychologové

Česko

  7:00
PRAHA - Ideologie bývá v případech jako u Pavla Vondrouše, který zaútočil na Václava Klause, jen zástupným motivem. Ve skutečnosti se agresí snaží vyřešit osobní problémy nebo na sebe upozornit, popisují psychologové oslovení serverem Lidovky.cz.

Tento muž vystřelil z plastové pistole na Václava Klause foto: ČTK

Šestadvacetiletý dělník a příznivec komunismu Pavel Vondrouš svoji páteční střelbu na prezidenta Václava Klause vysvětlil jako snahu upozornit na zhoršující se život obyčejných lidí a lhostejnost politiků, jeho skutečné pohnutky jsou ale zřejmě jiné. 

ČTĚTE TAKÉ:

 "Agrese je z psychologického hlediska řešením vlastního problému, ideologie nebývá to nejdůležitější," upozorňuje psycholog Slavomír Hubálek. O důvodech svého jednání navíc Vondrouš ani nemusí lhát. "On si to takto může myslet, ale na skutečný motiv nemusí mít náhled. Lidé si často pravý motiv neuvědomují a do popředí dávají motiv ušlechtilý," popisuje policejní psycholožka Ludmila Čírtková. 

Střelec sice odmítá, že by mu šlo o zviditelnění, pro svůj útok si ale vytipoval akci plnou novinářů. "I když to popírá, je tam silný motiv herostratismu (v psychologii označuje chorobnou touhu stát se slavným za každou cenu, pozn. red.) protože to bylo před televizními kamerami, tím pádem se jeho tvář stane velice slavnou," odkrývá Hubálek útočníkovy skutečné motivy. Na snahu být viděn ukazuje i výběr terče. "Když někdo útočí na VIP osobu a útok není motivován osobně vůči ní, je tam vždycky motiv zviditelnění," podotýká Čírtková.  

Střelba v Chrastavě

Klaus se po výstřelech otáčí k muži, který po něm střílel z plastové zbraně.

Vondrouš v Chrastavě na Liberecku těsně po otevření nového mostu z bezprostřední blízkosti na Klause několikrát vypálil z plastové pistole na airsoft. Policie muže obvinila z výtržnictví, za což mu hrozí dva roky vězení.  Kvůli incidentu oznámil odchod z funkce ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka. Šestadvacetiletý dělník z Liberce už v pátek před svým zatčením novinářům vysvětlil, že na Klause střílel, neboť politici jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle prý byla jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost. Prezident sám v pátek večer vyhledal po útoku kvůli lehkému zranění lékařské ošetření.

Příliš detailů z Vondroušova života se na veřejnost nedostalo, okolí ho popisuje jako bezproblémového kluka, který v životě neměl moc štěstí. O matku přišel, když nešťastnou náhodou spadla ze skály, s otcem se nestýká, a tak ho vychovali prarodiče. Rodinné problémy však podle Čírtkové nejsou samy o sobě důvodem stát se "atentátníkem". “Stresy má v dětství spoustu lidí, ale pak se do života zapojí normálním způsobem,“ uvedla.

Vondrouš má nicméně i problémy se zaměstnáním. “Často dostával výpovědi a věčně byl bez práce. Nikde dlouho nevydržel,“ popsala deníku jeho babička. K činu ho tak nejspíše vedla kombinace více negativních faktorů. “Velice často u takových lidí nalézám emocionální frustraci a neschopnost vytvořit si svůj smysluplný život,“ přibližuje Hubálek.

Před kamerami těsně po útoku působil Vondrouš inteligentním dojmem. Srozumitelně a v klidu dokázal vysvětlil, proč střílel. Naproti tomu poznámka na jeho facebookovém profilu je místy na hranici srozumitelnosti. Čírtková v tom rozpor nevidí. Dovednost vyjadřovat se podle ní ještě neznamená, že je chytrý.

“Inteligence ve smyslu schopnosti něco reprodukovat je úplně něco jiného než mít vize, dávat věci do souvislosti, mít strategické myšlení. Při vyšetření by zřejmě byl průměrně inteligentní,“ tipuje psycholožka. Vysvětlení však může být mnohem jednodušší. “Může to být prachobyčejnou nevzdělaností. Ústně umíme všichni, pokud nejsme postiženi, zatímco písemný projev vyžaduje vzdělání,“ dodává k tomu psycholog Cyril Höschl.

Autor: