12. prosince 2008 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěl zabít policistu, dostal doživotí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Jiří Robeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Robeš. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Krajský soud v Hradci Králové dnes poslal pětašedesátiletého recidivistu Jiřího Robeše na doživotí do vězení. Podle spisu se při loupeži na poště ve Starém Bydžově na Hradecku pokusil zabít policistu. Vysoký trest soud Robešovi uložil s ohledem na jeho předcházející trestnou činnost.

Činu se dopustil pět měsíců poté, co byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za vraždu. Dnešní rozsudek není pravomocný, Robeš se proti němu odvolal, státní zástupkyně Lenka Faltusová si ponechala lhůtu na odvolání.

"Účinná ochrana společnosti vyžaduje uložení doživotního trestu. Obžalovaný byl celý dosavadní život buď ve výkonu trestu nebo páchal majetkovou trestnou činnost," řekl při vynesení rozsudku předseda senátu Petr Mráka.

Podle něj Robeš strávil ve věznicích za svůj život téměř čtyři desítky let, znalci uvedli, že jeho resocializace je vyloučená, chybí mu například sociální zázemí.

Podle obžaloby se Robeš v budově pošty neúspěšně pokusil výbušninou otevřít trezor se 100.000 korunami, hluk však probudil nájemnici, která v objektu spala, a přivolala policisty. Při pokusu utéct otevřeným oknem obžalovaný na jednoho z policistů dvakrát vystřelil, ale muže nezasáhl. Před soudem se hájil tím, že policistu nechtěl zasáhnout. "Potřeboval jsem prostor, abych se mohl dostat ven. Byl jsem z toho vyjukanej," řekl soudu Robeš, který policistu nezasáhl a později jej v domě zatkla zásahová jednotka.

Soud Robešově obhajobě neuvěřil. "Obžalovaný sice vypověděl, že začal střílet aniž by chtěl někoho trefit, ale policista před soudem uvedl, že ucítil na tváři teplo z letící kulky. Jednalo se o cílenou střelbu na policistu," řekl Mráka, který tvrdí, že Robeš neměl snahu policistu zastrašit, ale zastřelit.

Robeš byl již v minulosti přibližně desetkrát odsouzen, naposledy jej
Vrchní soud v Praze v dubnu 1994 poslal na 23 let do vězení za vraždu. Té se dopustil v roce 1990 při útěku z prodejny Konzum v Řicmanicích, kde ukradl uzeniny za 300 korun. Přistihla ho hlídka, složená z policisty a dvou vojáků. Robeš vystřelil na devatenáctiletého vojáka, který zraněním podlehl. Recidivistu plzeňský okresní soud v říjnu 2007 propustil podmínečně z vězení a uložil mu zkušební dobu na sedm let.

ČTK
  • 9Diskuse
Najdete na Lidovky.cz