Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté obsadili komín elektrárny Chvaletice. Chtějí tam být i několik dní

Česko

  8:01aktualizováno  13:45
CHVALETICE - Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo v pondělí ráno 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. Informoval o tom informoval mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Provoz protest Greenpeace neohrožuje, protože elektrárna momentálně elektřinu nevyrábí.

Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo 3. října ráno jedenáct aktivistů ekologické organizace Greenpeace. foto: ČTK

Před polednem rozvinuli aktivisté na komíně první část transparentu s nápisem Již brzy. Druhou část vyvěsí v úterý. „Jsou připraveni tam být i několik dní,“ řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Aktivisté Greenpeace poškodili obrazce na planině Nazca, tvrdí Peru

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli. Kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí. Kritizuje také stavební povolení na modernizaci elektrárny, které bylo vydáno bez posouzení jeho vlivů na životní prostředí.

„Za současný stav může šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje. Ten jako účastník všech správních řízení proti prodlužení provozu elektrárny nehnul ani prstem,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Aktivisté se na pondělním mítinku ČSSD v Přelouči snažili přimět hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD), aby se jednoznačně vyjádřil k modernizaci elektrárny a zamýšlenému prodloužení provozu do roku 2030, ten to však odmítl. „Nechci se dostat do situace, že bude krajský úřad vyloučen z rozhodování, protože by mohl být vystaven námitkám ze systémové podjatosti kvůli vyjádření samosprávy,“ uvedl Netolický.

20. září uspořádalo hnutí Greenpeace protest proti plánovanému prodloužení...
Elektrárna Chvaletice. Den otevřených dveří v březnu 2016.

Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí. „Problém je, že v Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce,“ řekl generální ředitel Luboš Pavlas. Podle něj nikdy slib ukončení provozu elektrárny v roce 2020 nepadl, zařízení může být v provozu, pokud splňuje všechny zákonné podmínky. „Oni se vlamují do otevřených dveří,“ uvedl Pavlas. Elektrárna obnoví provoz dvou bloků odstavených po požáru nejpozději do konce října.

Podle starostky Chvaletic Blanky Zaklové dává elektrárna mnoha místním lidem práci, společnost do zařízení investuje, aby zlepšila životní prostředí, a obyvatelé proto proti její přítomnosti neprotestují. Akce Greenpeace jim naopak vadí.

Před elektrárnou na aktivisty čekaly stovky dělníků a zaměstnanců. Ve vypjaté diskusi se jim aktivisté snažili vysvětlit smysl své akce, avšak bez výsledku. Setkali se s pískotem, nesouhlasnými výkřiky, obviněním z populismu a podpory politických stran. „Kdo vás platí?“ volali někteří přítomní. Asi po čtvrt hodině se shromáždění rozešlo.

Akce Greenpeace na území ČR

  • 5. června 2007 - Členové Greenpeace protestovali u Karlova mostu proti návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze. Vypustili balon s nápisem "72 % say no radar" (72 procent říká ne radaru) a na Vltavu vypluli v nafukovacích člunech. Mezi nimi rozvinuli transparent upozorňující na rizika oteplování.
  • 6. prosince 2007 - Skupina 11 aktivistů Greenpeace obsadila třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II. Ve výšce 150 metrů protestovali proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny. Silný vítr jim ale zabránil rozvinout transparent a komín nakonec kvůli nepřízni počasí opustili už druhý den.
  • 28. dubna 2008 - Členové Greenpeace vybudovali stanový tábor na místě, kde měl ve vojenském prostoru Brdy stát americký protiraketový radar. V červnu vojáci místo vyklidili. Sedm aktivistů vojenská policie z prostoru odvezla nebo je přinutila odejít. Armáda kótu oplotila, po roce byl plot odstraněn.
  • 13. listopadu 2008 - Aktivisté Greenpeace se ve velkolomu ČSA u Horního Jiřetína na Mostecku postavili do cesty obřímu rypadlu. Protestovali tak proti plánům Litvínovské uhelné ze skupiny Czech Coal na prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí schválených vládnou v roce 1991.
  • 10. června 2009 - Devět aktivistů Greenpeace vylezlo na komín Elektrárny Prunéřov II. Požadovali, aby firma při plánované obnově elektrárny použila buď nejekologičtější technologii spalování uhlí, nebo provoz do roku 2015 úplně uzavřela.
  • 12. října 2009 - Aktivisté Greenpeace se dostali na střechu úřadu vlády, kde protestovali proti projednávanému návrhu, který podle nich může vést k prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Ze střechy se je pokoušeli dostat hasiči, nakonec se to podařilo policistům z útvaru rychlého nasazení. Na budově úřady vlády protestovali i v květnu 2010 a letos v dubnu.
  • 22. března 2010 - Aktivisté ze sedmi evropských zemí strávili dva dny na komíně elektrárny Prunéřov II, kde protestovali proti její údajné nedostatečné modernizaci.
  • 28. listopadu 2011 - Zhruba 20 aktivistů obsadilo rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova a opustilo jej až po šesti hodinách. Tvrdili, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín.
  • 28. května 2012 - Dvanáct členů aktivistů Greenpeace vylezlo na těžní věže dolu ve Frenštátu pod Radhoštěm v Beskydech. Protestem chtěli upozornit na údajně nezodpovědné chování ČR k problematice globálního oteplování a těžby fosilních paliv. Těžní věže opustili aktivisté o den později.
  • 10. října 2012 - Aktivisté Greenpeace v Praze symbolicky "vyvlastnili" Lidový dům, sídlo ČSSD. Na sídle ČSSD vyměnili českou a unijní vlajku za prapory s nápisem OKD a Czech Coal, které vlály vedle vlajky sociální demokracie. Zároveň ze střechy Lidového domu vyvěsili transparenty "Zrušte vyvlastnění kvůli uhlí" a "ČSSD nevadí bourání měst kvůli uhlí". Vchod do sídla sociální demokracie aktivisté symbolicky zatloukli prkny.
  • 22. října 2013 - Aktivisté Greenpeace ráno protestovali na budově Národního divadla v Praze proti prolomení těžebních limitů. Na budovu vyvěsili dva čtyřicetimetrové transparenty s nápisem "Vyvlastnit a zbourat?" a s portréty politiků, kteří patří mezi přední zastánce prolomení limitů a bourání obcí. Krátce před polednem transparenty z budovy aktivisté sami sundali.
  • 16. července 2014 - Happening, který měl upozornit na těžbu ropy v Arktidě, uspořádali aktivisté Greenpeace před kladenským sídlem továrny Lego. V rámci své celosvětové kampaně žádali známého výrobce hraček, aby přestal svými výrobky podporovat ropný koncern Shell. Ten podle aktivistů ohrožuje unikátní arktické životní prostředí.
  • 3. října 2016 - Jedenáct aktivistů Greenpeace obsadilo chladící věž elektrárny Chvaletice. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020.
Autor: