Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chybějící smlouvy? Analýza lže, tvrdí kraje. Liberecký zvažuje právní kroky

Česko

  6:00
PRAHA - Tristní bilance krajů při uveřejňování veřejných zakázek na internetu je zkreslená. Tvrdí to alespoň samy kraje. Kritizují sdružení Oživení, které zjistilo, že každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji nelze dohledat online. Liberecký kraj dokonce hrozí právními kroky za poškození dobrého jména.

Budova hejtmanství Středočeského kraje foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

"Zveřejnili jsme všechny veřejné zakázky, nikoli pouze pětinu," ohradil se proti závěru analýzy Liberecký kraj, který se v ní umístil mezi nejhoršími. Oživení však tvrdí něco jiného. Konkrétně: kraj zadal například dvě zakázky na opravu silnice po povodních v roce 2010 za více než 260 milionů bez DPH. Smlouvy však analytici v profilu zadavatele nenašli.

Analýza Oživení

Průzkum hodnotil celkem 1189 zakázek v hodnotě 14 miliard korun.

Kontroloval informace z takzvaných profilů zadavatelů na webových stránkách, skrze které mají kraje podle zákona o veřejných zakázkách od roku 2012 povinnost zveřejňovat smlouvy a uhrazené ceny.

Ukázalo se, že u téměř každé třetí zakázky smlouva chyběla. Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji pak nelze na internetu dohledat vůbec.

PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE.

Podle ředitele úřadu René Havlíka ale chybovalo Oživení, nikoli kraj. "Nebyla použita všechna data z profilu zadavatele, část informací byla nedostatečně vyhodnocena nebo nesprávně interpretována," tvrdí Havlík. Kraj dokonce pohrozil, že pokud Oživení neprovede nápravu, podnikne právní kroky.

Martin Kameník, předseda sdružení, potvrdil, že už výhrady kraje obdržel. „Poslali odkazy na zveřejněné smlouvy, ale bude záležet, zdali ty smlouvy byly na profilu zadavatele. To budeme řešit,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Vážné pochybnosti vznesl i Kraj Vysočina, který chtěl protichůdné údaje kraje a Oživení vyřešit, protože si chyb není vědom. „Předseda sdružení Oživení Martin Kameník nám však stručně oznámil (e-mailem), že ověření správnosti dat není v zásadě možné, protože by to ohrozilo jimi stanovený harmonogram projektu. Můžeme tomu rozumět i tak, že společnost připouští, že mohlo dojít k chybám, ale nebude s tím nic dělat," poznamenala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Kameník ale oponoval, že výsledky analýzy zasílali krajům 14 dní předem. "Aby kraje měly čas na případnou korekci. Kraj Vysočina si ale vyžádal neupřesněný čas na revizi dat. A nevidím důvod, proč bychom měli nejasnou dobu čekat na odpověď samosprávy," oponoval šéf Oživení.

Transparentnost profilu ukazuje míru publikování informací na profilu...

A také Olomoucký kraj chyby uvedené v analýze zcela odmítá. „Není pravdou, že Olomoucký kraj neplní publikační povinnosti dané zákonem o veřejných zakázkách. U všech veřejných zakázek jsou uveřejněny všechny povinné údaje,“ řekla mluvčí Kamila Navrátilová. Kraj podle ní provádí i pravidelné kontroly uveřejněných informací.

Možná pochybení při uveřejňování smluv naopak připustila Praha. Veškerou odpovědnost však přehrála na bývalé představitele města. „Jednalo se o praxi, kterou realizovalo minulé vedení. Naopak současná rada hlavního města Prahy od počátku svého mandátu, tedy od června loňského roku, na webu uveřejňuje všechny smlouvy,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Může nás to poškodit

Za zkreslenou ale označuje analýzu i Ústecký kraj. „Uváděné výsledky neodpovídají skutečnosti a došlo k nesprávnému vyhodnocení poskytnutých podkladů a chybné interpretaci, což ve výsledku může Ústecký kraj poškodit,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Magdalena Hanáčková.

Informace prý vůbec nekorespondují s daty, které si sdružení od kraje kvůli analýze vyžádalo. „Jde o naprosto jiné údaje, které si zřejmě zjistili sami z našeho veřejně přístupného profilu zadavatele,“ řekla mluvčí. Data však podle kraje analytici vyhodnotili špatně.

K TÉMATU:

Podle Karlovarského kraje analytici hodnotili i zakázky „malého rozsahu“ a to je špatně. "Z celkového počtu 51 uvedených zakázek je celkem 24 zakázek malého rozsahu, tedy Karlovarský kraj nebyl v těchto případech povinen použít otevřené zadávací řízení ani zveřejňovat informace o zakázce a zadávací dokumentaci na profilu zadavatele," ohradil se kraj prostřednictvím mluvčí Jany Pavlíkové.

A ke kritice se přidal i Plzeňský kraj. Zároveň se však zavázal doplnit smlouvy, pokud interní prověrka ukáže, že některé na internetu skutečně chybí. Kraj ale připomněl, že činí i věci nad rámec svých povinností. Například zájemcům, kteří se zaregistrují, zasílají informace o vyhlášených zakázkách. „Koncem roku 2012 pak ještě byl zřízen Výbor pro veřejné zakázky Zastupitelstva Plzeňského kraje, který kontroluje každou zadávací dokumentaci nadlimitních veřejných zakázek a i zpětně provádí kontroly veřejných zakázek,“ uvedla mluvčí kraje Jana Filípková.

Transparentnost Královéhradeckého kraje coby zadavatele vypočetlo Oživení na 67 procent. Podle kraje se ale analytici zřejmě zamotali do údajů na jejich novém a starém profilu. „O tom, že si na transparentnosti kraj při zadávání zakládá, svědčí i 3. místo v soutěži TOP Zadavatel v zadávání veřejných zakázek v oblasti stavebních prací, které tvoří jednu z největších částí všech zakázek. O vítězích hlasovalo 400 stavebních firem, které se zadávacích řízení účastnily,“ připomněl hejtman Lubomír Franc.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický už zadal výsledky prověřit. "Pokud se skutečně potvrdí pochybení konkrétních úředníků, bude z toho vyvozena jejich osobní zodpovědnost," uvedl tiskový mluvčí Jakub Rychtecký.

O snaze o transparentnost hospodaření kraje podle něj svědčí například zavedení rozklikávacího rozpočtu, který je vidět na stránkách kraje. "Dalším pozitivním posunem je skutečnost, že kraj v současnosti zadává zakázky formou otevřeného řízení často i v případech, kdy to nevyplývá ze zákona," uvedl jako další příklad Rychtecký.

Zlínský kraj reagoval stručně, že uveřejňuje veškeré smlouvy, a připomněl, že kraj se umístil v analýze mezi těmi nejtransparentnějšími. Zbylé čtyři kraje - Moravskoslezský, Jihomoravský, Jihočeský ani Středočeský reakce nedodaly.