14. prosince 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policista si na mě klekl a dal mi několik ran do hlavy, líčí aktivista zásah u Kliniky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 99Diskuse
Zhruba dvacítka aktivistů přišla 14. prosince na "veřejnou brigádu" k budově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zhruba dvacítka aktivistů přišla 14. prosince na "veřejnou brigádu" k budově... | foto: ČTK

PRAHA „Policista mě chytil pod krkem, dal mi pěstí do obličeje, spadl jsem na zem. Pak na mě skočil, klekl si a dal mi asi čtyři nebo pět ran do hlavy,“ popsal pro Lidovky.cz policejní zákrok při demonstraci za komunitní centrum Klinika účastník a mluvčí projektu Arnošt Novák. O tom, jak akce proběhla, však koluje ještě jedna verze. Policejní. Ta násilí odmítá.

Policie: Postup byl přiměřený okolnostem

Policejní mluvčí Jana Rösslerová již v sobotu ČTK řekla, že postup policistů byl přiměřený okolnostem. Byla tam podle ní strkanice, policie při ní ale nikoho nezranila.

Lidovky.cz: Panuje neshoda mezi verzí účastníků a policejním tvrzením o průběhu sobotní demonstrace. Vy hovoříte o nepřiměřeném zásahu policie, ta to popírá... K čemu tedy došlo? 
Je potřeba zdůraznit, že policie lže v tom, když tvrdí, že zákrok neproběhl při vytlačování lidí z domu (asi dvacet nebo třicet - čísla se rozcházejí - účastníků se při demonstraci znovu dostalo do objektu - pozn.red.). Ti lidé ale odcházeli dobrovolně. Ke kolektivnímu zásahu došlo asi patnáct nebo dvacet minut poté, co lidé dům opustili.

Lidovky.cz: Policie údajně napadla i přímo vás. Napsal jste, že jste skončil v nemocnici s naraženým loktem a krvavými šrámy v obličeji. Jak se to událo? 
Ten zákrok začal tím, že se jeden policista rozeběhl a strčil do mě. Přitom jsem stál mimo oblast, kterou se policisté snažili „vypáskovat“, stál jsem i mimo dav lidí před domem. On do mě strčil, překvapilo mě to tak, že jsem málem spadl. Ohradil jsem se proti tomu, přiznávám, vyklouzlo mi i sprosté slovo. Prostě jsem tak zareagoval. Řekl mi: „Ty hajzle. Pak mě chytil pod krkem, dal mi pěstí do obličeje, spadl jsem na 

Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák na snímku pořízeném v neděli 14....

Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák na snímku pořízeném v neděli 14....

zem. On na mě skočil a dal mi asi čtyři nebo pět ran do hlavy. Kryl jsem si hlavu a ptal se ho, co dělá, řekl jsem mu také, že chci znát jeho číslo. Nato si mi klekl na hlavu, abych číslo neviděl, a řekl mi něco jako „Nehejbej se, ty hajzle, nebo ti dám kartáč“ a snažil se mi zkroutit ruce za záda. Když jsem se snažil klást odpor, protože jsem si chtěl krýt alespoň hlavu, zpacifikovali mě. Dali mi pouta a odvedli do antonu. Tam už policie byla korektní, žádný bití ani urážky. Poté mě odvezli do Karlína a nakonec mě propustili s podezřením na přestupek kvůli neuposlechnutí výzvy. Já jsem ale žádnou výzvu nedostal, stál jsem mimo vyhrazený prostor. Myslím, že to jako přestupek nemůže projít... 

Lidovky.cz: Mluvil jste o tom, že vám ulítlo sprosté slovo. Došlo i k fyzickému kontaktu?
Ne. I vzhledem k tomu, že jsem to nečekal, stál jsem tam s někým a bavili jsme se. Najednou ke mně zezadu přiběhl policista, vší silou do mě vrazil. Lekl jsem se a málem jsem upadl. Pak jsem se otočil, ohradil jsem se a řekl velmi sprosté slovo, načež ten policista reagoval tím, že útok zintenzivnil a pokračoval fyzicky. Nemyslím si, že šlo o policejní zákrok. K ničemu mě nevyzval, hned mi tykal, nadával mi a začal mě bít. Takže to bylo zcela neadekvátní. Nechci ale spekulovat, jestli to bylo tím, že jsem mluvčí iniciativy, nebo to byla shoda okolností. Třeba tomu policistovi ujely nervy. Každopádně to byl moment, který odstartoval používání donucování prostředků policií. A policie lže, když tvrdí, že ne. Při zákroku byli zranění další dva lidé, z toho jeden byl přes noc hospitalizovaný v nemocnici.

Lidovky.cz: Které metody tedy policie použila? Zmínka byla o slzném plynu. Ještě něco dalšího?
Slzný plny, teleskopické obušky, klasické chvaty. Nevím, jestli údery pěstí do obličeje a nadávky jsou také donucovací prostředky...

Lidovky.cz: Policie ale popírá, že by 
použila násilí.
Policie v tiskové zprávě píše, že nebyly použitý donucovací prostředky a tvrdí, že se aktivisté srazili sami, když padali ze strání.

Lidovky.cz: Iniciativa prostřednictvím svého Facebooku vyzývá účastníky, aby posílali audio či videozáznamy. Znamená to, že se dáváte do boje proti policii?
Jednak ze sebe chceme smýt to nařčení, že jsme byli iniciátory násilí, protože tam nikdo po nikom nic neházel, z naší strany nevzniklo nic násilného. Druhá věc je, že zvažujeme možnost podat trestní oznámení. Nemůže to být na konkrétní policisty, protože nám znemožnili přečíst jejich čísla. Navíc policisté měli kukly a helmy, takže je ani nemůžeme identifikovat. Je to spíše o kolektivní odpovědnosti. 

Lidovky.cz: Už máte k dispozici nějaké nahrávky?
Přiznám se, že nevím. Problém je, že my nejsme z těch, kteří by u sebe měli pořád chytré telefony. Na téhle vlně nejedeme. Takže i když to spousta lidí viděla, tak třeba ani neměla, na co to natočit. Lidi mi tvrdili, že tam nějaké kamery byly, a dvě z nich snad měly ten bezprostřední počátek incidentu natáčet. Ale nevím k tomu nic bližšího. 

Úklid areálu. Policie akci ukončila

V době, kdy rozhovor vznikal, se aktivisté teprve chystali na úklid areálu v Jeseniově ulici na pražském Žižkové. Odpoledne byla dvacítka aktivistů z prostoru ohraničeného páskou policií vykázána. Podle policejní mluvčí se dobrovolníci dopouštěli protiprávního jednání. Aktivisté však po výzvě policistů prostor opustili a akci ukončili. 

Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák ČTK řekl, že nevidí nic protiprávního na tom, když se někdo snaží uklidit místo, o které se dva roky stát nestaral.

Lidovky.cz: Už předem jste avizovali, že se v neděli chystáte na další brigádu v okolí domu. Plánujete bývalou kliniku uklízet i přes policejní kontroly?
Po skončení akce jsme policistovi, který za námi přišel a ptal se nás na nedělní program, řekli, že brigáda už je dlouho naplánovaná. Měli jsme v úmyslu uklidit zahradu a okolí. To trvá i nadále. Nemáme v úmyslu lézt do objektu. To jsme mu sdělili a on řekl, že se podle toho policie zařídí. Komunikovali jsme o tom už předtím i s policií z Prahy 3, která je, na rozdíl od zásahové jednotky a jejích nadřízených orgánů, korektní. Naším cílem je dokončit, co jsme začali. Chceme uklidit bordel a všechny injekční stříkačky. Chceme ukázat, že nám jde o tu budovu jde. Chceme s tím barákem skutečně začít něco dělat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak hodnotíte sobotní demonstraci? Zúčastnilo se jí kolem tisíce lidí. Splnilo to očekávání iniciativy Klinika?
Průběh akce hodnotíme velice pozitivně. Měli jsme předem odhad, že přijde tak pět set lidí, a za to bychom byli rádi. S tisícovkou příchozích se nakonec ukázalo, že ten projekt (více o něm čtěte ZDE) má podporu nejen na sociálních sítích, ale že lidi jsou schopni skutečně přijít a projekt podpořit. Proto ji hodnotíme velmi kladně.

Lidovky.cz: A co říkáte na samotný průběh akce? Někteří uživatelé vám na Facebooku vytýkají vniknutí asi dvacet účastníků demonstrace do objektu bývalé plicní kliniky. To podle vás nebylo plánované...
Tady bych chtěl zdůraznit, že těch asi dvacet lidí vniklo do objektu až po několika desítkách minut po skončení demonstrace. My organizátoři jsme s tím neměli nic společného. Na druhou stranu: vnímáme to jako spontánní projev, takže se od toho nebudeme distancovat. Chápeme to tak, že lidé spontánně vyjádřili svůj názor, a bylo to symbolické. Nebyla to žádná snaha o znovuobsazení areálu, ti lidé dobrovolně odešli.

Zhruba dvacítka aktivistů přišla 14. prosince na "veřejnou brigádu" k budově...
Zhruba dvacítka aktivistů přišla 14. prosince na "veřejnou brigádu" k budově...
Zhruba dvacítka aktivistů přišla 14. prosince na "veřejnou brigádu" k budově...
Zhruba dvacítka aktivistů přišla 14. prosince na "veřejnou brigádu" k budově...

Lidovky.cz: Někdo vám ale vyčítal, že jde o jakýsi „krok zpátky“. Vnímáte to také tak?
Myslím, že to demonstrace byla, o čem byla - demonstrovalo se na podporu projektu. To, že někteří lidi symbolicky vnikli do objektu, lze také vnímat jako jakési vyjádření. Plánované to nebylo, ale spíš je potřeba se na to podívat z druhé strany: nakolik je vlastně smysluplné, že stát za pomoci policie nechal vyklidit objekt a teď je prázdný. Vniknutí jen ukázalo na celý problém, to samotné vniknutí ale problémem není. Problém je, že stát nechal objekt vyklidit a barák zeje prázdnotou. Aby to mohl někdo „hlídat“, tak se musí vypsat výběrové řízení, což by platilo pro nějakou bezpečnostní agenturu. Teď jsou u objektu lidé, kteří to z přívěsu hlídají...

Lidovky.cz: Co bude dál? 
Musíme to ještě prodiskutovat, ale pro nás je teď stěžejní jednání s úřady. Ve středu, po jednání s nimi, budeme moudřejší. Pro nás je důležitá podpora projektu jak z Prahy 3, tak z magistrátu. I ministryně práce a sociálních věcí vyjádřila podporu. Podporu cítíme od různých institucí, od těch, které mají tu rozhodovací pravomoc, ale bohužel ne. Navíc si myslíme, že o osudu polikliniky ještě není rozhodnuto. Čím víc se ta kauza otevírá, tím vyvěrají na povrch nové a nové informace.

  • 99Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz