Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

CIA přiznala mučení v Polsku

Česko

V tajném vězení v Polsku agenti CIA „povolenými metodami“ mučili Egypťana podezřelého z atentátu

VARŠAVA/PRAHA Otajných vězeních CIA ve východní Evropě se mluví už nejméně pět let, ale až na přistávání letadel na letištích se toho mnoho nevyšetřilo, respektive nedostalo na veřejnost. Východoevropské země, které se na akci podílely, zatím dodržují mlčení a přiznávají jen to, k čemu se objeví nezvratné důkazy. Odhalení přicházejí proto zpoza oceánu. Ostatně i samotnou kauzu tajných věznic CIA v Polsku, Rumunsku a dalších státech otevřely v roce 2005 americké noviny Washington Post. Vyšetřování, které vedla Rady Evropy, mnoho nezjistilo, kromě toho, že za země, kde byli drženi vězni, označilo už Rumunsko, Polsko a Litvu. Dále se neposunuly ani další národní nebo mezinárodní vyšetřovací komise.

Teď ale přišla další zásadní informace zpoza oceánu. Americká tisková agentura AP, jedna z nejrenomovanějších světových agentur, včera popsala případ mučení Egypťana Abdara Rahíma Náširího. AP tvrdí, že informace pochází ze zprávy vrchního inspektora CIA.

Náširí je podezřelý z účasti na atentátu, který měl za cíl zničit americkou válečnou loď USS Cole v Jemenu v roce 2000. O dva roky byl Náširí dopaden v Dubaji, předán Američanům, kteří ho po věznění v Afghánistánu a Thajsku převezli do Polska. Tam ho podle zprávy AP vyslýchali pomocí „povolených způsobů mučení“, jako například simulovanou popravou pistolí nebo elektrickou vrtačkou. Agenti, které AP nazývá křestními jmény Albert (pocházející z Egypta) a Mike, vyslýchali Egypťana ve věznici v Polsku do počátku roku 2003, kdy byl převezen do Guantánama. Tam dosud čeká na soudní proces, v němž mu hrozí vysoký trest. Díky mučení však může získat nižší sazbu nebo mu může být změněn případný trest smrti na doživotní vězení, tvrdí jeho právnička Nancy Hollanderová. Sami agenti CIA dostali za tvrdé metody výslechu napomenutí, ale podle AP dál zůstávají ve službě.

Polští politici se ke zprávám staví jako vždy předtím – váhavě – a poukazují na probíhající vyšetřování polské prokuratury. To je však vedeno v režimu přísně tajné. „Nepřemluvíte mě k tomu, abych to komentoval. Celou záležitost šetří prokuratura. Zájmy státu mě nutí být diskrétní,“ řekl Tusk novinářům, kteří ho doprovázejí při jeho návštěvě Indie a Vietnamu.

„CIA tu byla“ Tadeusz Iwinski, bývalý náměstek v úřadu premiéra Leszka Millera v době, kdy mělo k incidentu s agenty CIA dojít, byl o něco sdílnější. „Zcela určitě existovalo na (vojenské základně) v Kiejkutach středisko, ve kterém mohli být po jistý čas drženi pasažéři letounů používaných CIA, jež přilétaly z Afghánistánu, z Maroka a z jiných míst,“ dodal Iwinski. O pár hodin později se sice opravil, že nemyslel „vězení“, a dodal, že věří, že lidé, kteří byli v Polsku CIA drženi, nebyli vystaveni mučení.

Europoslanec Ryszard Czarnecki, který byl členem vyšetřovací komise Evropského parlamentu, však uvádí, že vyšetřování, jehož se v roce 2006 zúčastnil, existenci „vězení“ nepotvrdilo. Czarniecki také varoval, aby se zprávy, které uniknou od médií, braly jako důkaz. Vyslovil totiž obavy, že taková obvinění mohou ohrozit Polsko a udělat z něj cíl teroristických útoků ze strany islámských teroristů.

Autor: