Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sobotka: Babiš by se měl za slova k reorganizaci policie Chovancovi omluvit

Česko

  9:35aktualizováno  12:13
Praha - Cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, omezení činnosti policejních útvarů nebo zabránění vyšetřování některých kauz. Neprokázalo se to podle dokumentů, které při svém vyšetřování shromáždila sněmovní vyšetřovací komise. Při čtení závěrečné zprávy ve Sněmovně to ve čtvrtek uvedl předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Robert Šlachta foto:  Dan Materna, MAFRA

Nikoli brutální úniky, ale brutální zneužití k politickým hrám, uvedl k výsledkům vyšetřovací komise policejní reorganizace ministr Milan Chovanec (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky by se měl Andrej Babiš za své výroky k reorganizaci omluvit policejnímu prezidentovi a ministrovi vnitra. Sněmovní komise k policii podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána neuvedla, proč se reorganizace uskutečnila tak rychle. Nesouhlasí s návrhem změn ve státním zastupitelství.

02.února 2017 v 12:00, příspěvek archivován: 02.února 2017 v 12:13

A. Babiš by neměl zpochybňovat výsledky práce parlamentní vyšetřovací komise a raději by se měl omluvit polic.prezidentovi a @Milan_Chovanec

Blažek přednesl závěrečnou zprávu po více než půlročním vyšetřování komise, která se v souvislosti s policejní reformou zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. V úvodu závěrečné zprávy řekl, že z hlediska kompetencí může policejní prezident navrhnout organizační změnu, kterou musí schválit ministr vnitra. Nikde podle komise není zakotvena povinnost informovat o tom státní zástupce.

Reorganizace byl způsob, jak se zbavit Šlachty, tvrdí bývalý elitní důstojník Almer

Přesto vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo. „Předběžné věcné konzultace k reorganizaci minimálně na úrovni vedení dotčených útvarů a státního zastupitelství by však byly vhodné a žádoucí,“ stojí v závěrečné zprávě.

Poslanci to označili za nedostatečné manažerské řízení ze strany Laubeho. Rychlost reformy a minimální konzultace pak podle poslanců umožnily spekulace a pochybnosti, které se začaly objevovat.

Blažek před poslanci zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie. „Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí,“ řekl Blažek.

Komise kritizovala Šlachtu i olomoucké vrchní žalobce

Předseda sněmovní komise při téměř hodinovém čtení závěrečné zprávy také uvedl, že se nepodařilo prokázat, že by policejní reorganizace byla připravována v pozadí podnikatelskými nebo politickými zájmy.

Komise v závěrečné zprávě také zkritizovala hlavní kritiky policejní reformy - Šlachtu a bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Podle poslanců podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací. Jejich veřejné vystupování podle komise lze označit za neprofesionální.

„Tato interpretace byla následně převzata a podporována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Z těchto informací vycházelo i Nejvyšší státní zastupitelství a obecně také ministr spravedlnosti (pozn.red: Robert Pelikán - ANO),“ napsali poslanci do závěrečné zprávy.

Kritika komise se snesla také na olomoucké vrchní žalobce, které se podle komise „aktivisticky pustilo do politického života“ tím, že například medializovalo informace o výslechu Tuhého a Laubeho. Vláda by podle komise mohla zvážit personální změny na vedoucích místech zastupitelství.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kvůli které vznikla vládní krize. Komise se pozastavila nad tím, že nikdo z členů vlády nedal kabinetu návrh usnesení, aby nařídila ministru vnitra reorganizaci zastavit. Byl to podle komise jediný možný prostředek, jak reorganizaci zabránit.

Výběr událostí kolem reorganizace policejních útvarů

6. června 2016 - Server Lidovky.cz napsal, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dopise premiérovi a členům vlády kritizuje případné sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru. Podle Zemana to může ohrozit vyšetřování složitých kauz.

8. června - Policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, pod kterou bude spadat Útvar proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

9. června - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že pokud se reorganizace nedotkne živých kauz, podepíše ji. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) obvinil Chovance z destabilizace policie, ministr vnitra zase Babiše z dezinformační kampaně. Babiš řekl, že hnutí ANO zváží setrvání ve vládě.

10. června - Ředitel Útvaru proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta rezignoval.

12. června - Babiš uvedl, že hnutí ANO požaduje, aby partneři uznali, že změny v policii nejsou připravené.

13. června - Olomoučtí žalobci vyslechli policejního prezidenta Tuhého a jeho náměstka Laubeho.

14. června - Prezident Miloš Zeman vyzval koaliční strany, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce.

15. června - Bylo oznámeno, že ÚOOZ dočasně povede bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek. Chovanec po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou podepsal reformu policie.

- Babiš řekl, že ANO nevypoví koaliční smlouvu. Hnutí chce jednat o její nové formě. Nebude žádat rezignaci Chovance. Podle Sobotky je ČSSD připravena mluvit o změnách koaliční smlouvy.

20. června - Vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek v České televizi řekl, že policejní prezident Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Komárek oznámil, že sněmovnímu výboru chce říct o důkazech, které svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven Šlachta. Tuhý tvrzení odmítl. Komárek později podal trestní oznámení na Tuhého, Laubeho a Chovance pro podezření ze sabotáže.

21. června - Tuhý podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení na Jiřího Komárka, kterého viní z pomluvy a dalších trestných činů.

28. června - Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci policejních útvarů. Zabývat se měla podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Předsedou byl zvolen Pavel Blažek (ODS).

1. srpna - V rámci policejní reorganizace začala v Česku fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. V nové policejní složce bude pracovat 870 policistů. Ředitelem NCOZ se stal Michal Mazánek, dosavadní ředitel celostátní kriminální policie.

4. srpna - Chovanec uvedl, že dalším krokem v reorganizaci policejního sboru bude vytvoření finanční policie v rámci NCOZ, a to od ledna 2017. Bude pod ni spadat i projekt Daňové Kobry, která bojuje proti daňovým únikům a spolupracuje v něm policie a celní a daňová správa.

22. srpna - Bývalý ředitel ÚOOZ Šlachta nastoupil k Celní správě jako vrchní rada Celního úřadu pro Pardubický kraj. Od listopadu se stal náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání.

18. října - Sněmovna dala vyšetřovací komisi víc času, původní říjnový termín pro předložení zprávy prodloužila do ledna 2017.

8. prosince - Sněmovní komise dokončila výslechy svědků. Na závěr před poslanci znovu promluvili policejní prezident Tuhý, jeho už bývalý náměstek Laube a olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan. Olomoučtí žalobci poté předali poznatky z prověřování šéfů policie do Prahy.

5. ledna 2017 - Náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný uvedl, že se žalobci už dříve podanými trestními oznámeními nezabývají.

19. ledna - Komise ke sporné reorganizaci policejních útvarů jednomyslně schválila text závěrečné zprávy.

30. ledna - Po posledním jednání komise oznámil její předseda Blažek, že k reorganizaci policie podá komise dvě trestní oznámení. Navrhne také usnesení, která se budou týkat změn právních předpisů a činnosti olomouckých vrchních žalobců.

31. ledna - Šéf komise Blažek k reorganizaci policie podepsal dvě trestní oznámení, která míří na žalobce Petra Šeredu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a skupinu vyšetřovatelů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

2. února - Blažek přednesl ve Sněmovně závěrečnou zprávu komise. Podle ní se neprokázalo, že cílem reorganizace policie bylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Šlachtu, omezení činnosti policejních útvarů nebo zabránění vyšetřování některých kauz.

Autor: