Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Růst ekonomiky o 6,5 procenta i ‚opět modrá obloha‘, plánuje čínský premiér

Svět

  7:42
PEKING - Čína si stanovila letošní cíl růstu ekonomiky na 6,5 procenta, což je téměž o půl procenta méně než horní hranice loňského předpokladu. Uvedl to v neděli premiér Li Kche-čchiang v úvodní zprávě výročního zasedání čínského parlamentu. Zároveň přislíbil omezení produkce uhlí a oceli a varoval před snahou o obchodní protekcionismus patrnou u některých západních vlád.

Výroční zasedání čínského parlamentu foto: Reuters

Loni si čínské vedení stanovilo růst na úrovni 6,5 až 7 procent, nakonec však HDP vzrostl o 6,7 procenta, což je nejméně za 26 let. Peking se letos chystá provést některé reformy, které by v budoucnu měly přinést lék na rostoucí zadluženost země. Pokouší se stimulovat domácí spotřebu a naopak omezit vládní investice, které vedly k obavám z raketového tempa růstu dluhu.

Li proto uvedl, že země cílí na růst „okolo 6,5 procenta či vyšší, pokud to bude možné“. Omezený růst, který přesto zůstává jedním z nejvyšších na světě, podle premiéra souvisí s revizí fungování čínské ekonomik, která se přestává spoléhat výrhadně na vývoz, těžký průmysl a masivní státní investice a začíná více sázet na domácí spotřebu.

Výroční zasedání čínského parlamentu
Výroční zasedání čínského parlamentu

V souvislosti s tím hodlá letos Peking omezit výrobu oceli o 50 milionů tun a produkci uhlí o více než 150 milionů tun a pokračovat tak v trendu předchozích let. To přispěje k redukci exportu čínských surovin do západních zemí, který je terčem ostré kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa a některých dalších západních politiků.

Ačkoli čínský premiér Trumpa přímo nezmínil, kritizoval jeho snahu o ochranu před volným obchodem, který Čína hájí. „Deglobalizační trend a protekcionismus jsou na vzestupu,“ uvedl Li, podle něhož „viditelně posilují faktory, které mohou způsobit nestabilitu a nejistotu“.

Letošní zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců není tak ostře sledováno jako to loňské, kdy parlament schvaloval nový pětiletý plán, jenž stanovil hospodářské cíle země na roky 2016 až 2020.

Liova zpráva hovoří rovněž o plánu vytvořit na 11 milionů nových pracovních míst, což o milion překračuje cíl stanovený před rokem.

Čistší vzduch ve městech

Čínská vláda udělá vše proto, aby zajistila obyvatelům země čistší vzduch a co nejrychleji omezila jeho znečištění způsobené používáním fosilních paliv. Smog ve velkých čínských městech, který je nejviditelnějším z řady čínských environmentálních problémů, se podle agentury AP stal jednou z priorit pro současné vedení země.

V Číně začala ‚dvojí schůze‘. Narušitelé a reportéři nejsou vítáni

„Učiníme naši oblohu opět modrou,“ prohlásil Li před 3000 delegátů pekingském Paláci lidu. Lidé podle něho „zoufale doufají v rychlejší pokroky“. Vláda proto v příštím roce urychlí vybavování uhlelných elektráren zařízeními na snížení škodlivých emisí stejně jako rozšiřování poměru energie z obnovitelných zdrojů v čínském energetickém mixu.

„Všechny zásadní zdroje průmyslového znečištění budou podrobeny nepřetržitému online monitoringu,“ dodal premiér.

Podle ekologů letos Čína bude muset výrazně snížit hodnoty škodlivých částit v ovzduší v Pekingu a okolní oblasti, aby dospěla k cíli stanovenému v roce 2013.

Oficiální čínské statistiky sice od té doby dokládají drobné omezení znečistění vzduchu, obyvatelé velkých měst včetně metropole však stále dýchají vzduch obsahující několikrát vyšší množství škodlivin než jsou bezpečné limity.

Autor: