26. listopadu 2008 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína popraví vědce za údajnou špionáž

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Dcera odsouzeného vědce Žan Čchen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dcera odsouzeného vědce Žan Čchen | foto: AFP

PEKING Čínský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro renomovaného biochemika Wo Wej-chana, který byl obviněn ze špionáže ve prospěch Tchaj-wanu. Informovala o tom dnes jeho rodina, podle níž nyní vědci bezprostředně hrozí poprava. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) vyjádřila obavy, že proces nebyl spravedlivý, a vyzvala k zastavení popravy.

"Představitel pekingského tribunálu nám sdělil, že rozsudek byl potvrzen nejvyšším soudem a že poprava by mohla být vykonána v nejbližších dnech," dcera odsouzeného Žan Čchen. "Domníváme se, že by se tak mohlo stát již zítra (ve čtvrtek)," dodala.

Žan, která má rakouské občanství a postgraduálně studuje na americké Kalifornské univerzitě, rovněž upozornila, že jí úřady poprvé po čtyřech letech umožní ve čtvrtek ráno otce navštívit. Návštěvy rodiny u odsouzenců čekajících na smrt bývají v Číně zpravidla neklamnou známkou blížící se popravy.

Devětapadesátiletý výzkumník v oblasti zdravotnictví Wo, který žil v 90. letech v Rakousku a poté na předměstí Pekingu vedl firmu dodávající lékařské vybavení, byl zadržen v lednu 2005 v Pekingu.
Byl obviněn, že přes prostředníka předal skupině napojené na tchajwanskou rozvědku tajné informace vojenského charakteru, mezi nimi i náčrty kontrolních raketových systémů.

K trestu smrti byl odsouzen v uzavřeném procesu v květnu 2007. Podle rozsudku se během zadržení k obviněním přiznal, jeho rodina ale tvrdí, že byl k doznání donucen. Nyní biochemik prohlašuje, že je nevinný.

Vědcovi příbuzní a nevládní organizace zdůrazňují, že proces nebyl
transparentní a zakládal se na mlhavých důkazech. Jedním ze státních tajemství, které figurovalo mezi hlavními obviněními, byl fakt, že vědec "hovořil o zdravotním stavu vysokých čínských politiků", konstatovala Woova dcera. Byl také shledán vinným, že předal články z vojenských časopisů, které byly běžně dostupné v knihovnách, dodala.

"Na základě dostupných informací Wo Wej-chan neměl právo na spravedlivý proces podle mezinárodních kritérií. Byl shledán vinným, že porušil státní tajemství, ale důkazy pro to byly vágní a nedostačující," konstatovala dnes organizace Amnesty International s výzvou ke zmírnění rozsudku. Na zrušení popravy apelovaly také nejvyšší rakouské úřady, včetně prezidenta Heinze Fischera, i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Čína ročně popraví více lidí než jakákoli jiná země ve světě. Jen za loňský rok zaznamenala AI v Číně 470 poprav, přičemž toto číslo se zakládá pouze na veřejně dostupných zdrojích a představuje naprosté minimum všech, které byly v Číně vykonány. Americká nadace Dui Hua odhaduje na základě podkladů získaných od místních představitelů jejich celkový počet na 5000 až 6000.

Lidovky.cz, ČTK
  • 14Diskuse