Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čína zuří: Nobelovu cenu dostal „Havlův“ disident

Česko

OSLO/PRAHA Udělení letošní Nobelovy ceny za mír nese výraznou českou stopu. Nositelem prestižního ocenění se totiž včera stal vězněný čínský disident Liou Siao-po, za jehož nominací mimo jiné stojí i skupina českých zákonodárců.

Liou Siao-poa navíc silně podporoval i bývalý český prezident Václav Havel. „Je přesně ten typ angažovaného občana, kterému takové ocenění náleží,“ reagoval včera Havel na vyhlášení letošního laureáta.

Liou Siao-po si už pár měsíců odpykává jedenáctiletý trest, který mu v Číně vyměřili za údajné podvracení státu. Skutečnou příčinou uvěznění je ale zřejmě to, že Liou Siao-po patří k duchovním otcům dva roky staré písemné výzvy Charta 2008. Ta po československém vzoru vybídla k větší demokratizaci země. Předseda norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland navíc včera vyzdvihl i „dlouhodobý nenásilný boj“ oceněného za lidská práva v Číně. Takový výklad ale rozzuřil Peking. Ministerstvo zahraničí komunistického státu uvedlo, že udělení Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi „naprosto odporuje principům“ tohoto ocenění. Havel naopak ocenil, že se Nobelův výbor „nenechal zastrašit čínským varováním a nenadřadil ekonomické zájmy nad lidská práva“.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Číně totiž ocenění Liou Siao-poa skutečně není vůbec po chuti. Tento muž se totiž stal vůbec prvním čínským disidentem, který Nobelovu cenu za mír dostal. Peking proto již před udělením ceny Oslo varoval, že tento krok by mohl poškodit vzájemné vztahy.

Kromě Havla – spoluzakladatele Charty 77 – radost z ocenění pro Liou Siao-poa měli i další čeští političtí představitelé. „Podruhé za dvacet let se Nobelův výbor inspiroval doporučením z Prahy. Nejprve Do Aun Schan Su Ťij z Barmy v roce 1991 a nyní Liou Siao-poa,“ uvedl ministr obrany a rovněž bývalý disident Alexandr Vondra (ODS).

Přitom to byl právě Vondra, kdo letos počátkem roku oslovil asi čtyřicítku zákonodárců napříč stranami, aby Liou Siao-poa nominovali. Ani předtím však Liou Siao-po nebylo v Česku úplně neznámé jméno, loni totiž 54letý literát dostal cenu na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

Propusťte ho, znělo ze světa Cenu pro Liou Siao-poa přivítala Evropská unie, řada států a světových osobností i neziskové organizace. „Nobelův výbor, který učinil své rozhodnutí nezávisle, chtěl vyslat jasný signál všem nenásilným bojovníkům za prosazování a ochranu lidských práv,“ prohlásil například francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Velmi často se navíc ozývalo volání, aby byl Liou Siao-po propuštěn. Peking však tvrdí, že aktivista je „zločinec odsouzený čínskou spravedlností“.

Naděje, že si disident bude moci ocenění v prosinci osobně převzít, je proto velmi malá. Ochránci lidských práv ve světě nicméně doufají, že udělení ceny Číňanovi alespoň přitáhne pozornost k zápasu o základní svobody, který tamní disidenti vedou.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...