Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čínští politici údajně během oficiálních cest pašují slonovinu

Asie

  10:53
PEKING - Čínští političtí a vojenští představitelé údajně v posledních letech využívali návštěvy východoafrické Tanzanie k ilegálním nákupům velkého množství slonoviny, kterou pak pašovali ze země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na britskou ekologickou organizaci EIA.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti. foto: Reuters

Ta uvedla, že kupříkladu během cesty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Tanzanie v roce 2013 členové jeho vládní a obchodní delegace nakoupili tolik slonoviny, že se místní ceny za tuto surovinu zdvojnásobily na 700 dolarů za kilogram. Peking zmíněná obvinění popřel.

V Africe jsou ročně zabity tisíce slonů. Většina slonoviny a výrobků z ní putuje do Asie, především do Číny, kde je po nich velká poptávka.

Masivními nákupy zvyšují ceny

Ekologická vyšetřovací agentura (Environmental Investigation Agency; EIA) ve své zprávě obvinila čínské diplomaty, obchodníky a představitele armády, že využívají oficiální návštěvy Tanzanie k nákupům slonoviny. Odvolává se mimo jiné na prodavače slonovinových výrobků v tanzanské metropoli Dáresalámu, kteří vypověděli, že v době návštěv Číňanů šly vždy obchody nepřehlédnutelně nahoru.

Podle místních zdrojů kupci využili toho, že diplomaté nejsou při návštěvách podrobováni tak přísným bezpečnostním kontrolám jako jiní cestující, a v roce 2013 tak bez problémů propašovali zboží v prezidentském letounu zpátky do Číny.

Čínské ministerstvo zahraničí zprávu EIA odmítlo. Mluvčí čínské diplomacie Chung Lej na tiskové konferenci uvedl, že Čína vytrvale vystupuje proti pytláctví a snaží se zamezit pašování slonoviny. „Ta zpráva je lživá, nejsme s ní spokojeni,“ řekl Chung.

I během návštěvy prezidenta

Podle EIA byly nákupy slonoviny zaznamenány také při předchozí návštěvě bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Tanzanii. Za „hlavní zákazníky“ prodejců slonoviny byli označeni rovněž zaměstnanci čínského velvyslanectví.

Kly se údajně pašovaly i během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

I návštěva čínského vojenského námořnictva v Tanzanii v loňském roce při návratu z protipirátských hlídek v Adenském zálivu „vyvolala nárůst obchodů se slonovinou v Dáresalámu“, konstatuje se ve zprávě organizace EIA.

Během návštěvy členů čínského námořnictva zadržela tanzanská policie čínského státního příslušníka jménem Jü Po, který mířil do přístavu v Dáresalámu s nákladním autem, v němž bylo pod dřevořezbami ukryto 81 sloních klů. Zásilka byla prý určena pro dva důstojníky čínských námořních sil. Jü dostal v březnu u místního soudu 20 let vězení, uvedla EIA.

Počet slonů třetinový

Tanzanie je klíčovým spojencem Číny ve východní Africe. Prezident Jakaya Kikwete údajně při své návštěvě Pekingu minulý měsíc podepsal s Čínou dohody za 1,7 miliardy dolarů. Když se Kikwete v roce 2005 ujal moci, žilo v zemi podle EIA na 142 000 slonů. Do konce letošního roku ale jejich počet pravděpodobně klesne na zhruba 55 000.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje počet slonů zabitých v roce 2011 v Africe kvůli slonovině na 25.000. Podle WWF na černém kontinentu zbývá již jen 470.000 těchto chobotnatců. Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) zakazuje od roku 1989 téměř veškeré obchodování se slonovinou. Čína i Tanzanie jsou signatáři úmluvy.

Peking se navíc v posledních letech snaží prezentovat jako země, která chrání ohrožené druhy. Čínská televize odvysílala v uplynulých měsících záběry na pálení velkého množství slonoviny zabavené úřady i případy zadržení pašeráků na svém území.

Autoři: ,