7. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Čínský disident se připravuje na brzký odjezd do USA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Čchen Kuang-čcheng | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čchen Kuang-čcheng | foto: Reuters

PEKING Čínský disident Čchen Kuang-čcheng se připravuje na odjezd z Číny do Spojených států, a to v nejbližší době. Podle agentury AFP to potvrdili Čchenovi blízcí poté, co se Washington s Pekingem dohodly na diplomatickém řešení celé záležitosti.

Právník-samouk Čchen vyvolal krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, když se uchýlil na americké velvyslanectví a žádal tam o pomoc. Čínské ministerstvo zahraničí nakonec oznámilo, že Čchen může z Číny odcestovat. Americké velvyslanectví potvrdilo, že by měl urychleně dostat pas a následně i americké vízum, aby mohl i s rodinou odjet do USA, kde chce studovat práva na univerzitě v New Yorku.

ČTĚTE TAKÉ:

Disident zatím podle dostupných informací zůstává v nemocniční péči, ačkoliv to nemocnice nepotvrdila, nicméně v přístupu do zařízení brání uniformovaná policie. Čchen je ošetřován kvůli zranění, které si přivodil při útěku z domácího vězení. Podle aktivistického právníka Ťiang Tchien-junga, jehož citovala AFP, má Čchen v úmyslu zůstat v nemocnici ještě několik dní.

Odpůrce potratů a polítiky jednoho dítěte

Čchen se stal známým zejména jako odpůrce nucených potratů a sterilizace v souvislosti s čínskou politikou jednoho dítěte či protiprávních vyvlastňování majetků bez adekvátní náhrady.

Od Čchenova útěku 22. dubna bylo zatčeno několik jeho rodinných příslušníků. Sám Ťiang uvedl, že když šel Čchena navštívit jako přítele do nemocnice, tak jej policie zbila.

Navzdory nečekané a vzácné ochotě čínských úřadů umožnit Čchenovi odjezd i s jeho rodinou však disidentské kruhy varují před optimismem. Demokratičtí aktivisté rozhodně nepočítají s uvolněním státní kontroly, spíš je zapotřebí počítat se zpřísněním opatření, která by zabránila dalším prominentním aktivistům v podobných akcích.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse