Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Čínští komunisté zahájili sjezd. Čeká se upevnění moci prezidenta Si a volba nového politbyra

Svět

  7:48
PEKING - V Pekingu ve středu začal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, od něhož se čeká upevnění moci prezidenta Si Ťin-pchinga a výměna většiny představitelů stálého výboru politbyra strany, který určuje dění v zemi. Si na úvod týdenního sjezdu vyzdvihl úspěch tažení proti korupci a prohlásil, že země má před sebou světlé zítřky i těžké výzvy.

Velká Lidová Kongresová Síň. foto: Reuters

Zdůraznil rovněž, že Peking usnadní přístup zahraničním investorům a rozhodující roli v čínské ekonomice budou hrát tržní síly. Si ve svém úvodním projevu zároveň prohlásil, že boj proti korupci drtivě nabral na síle.

Během jeho pěti let ve funkci se trestu za přijímání úplatků dočkaly tisíce úředníků včetně vysokých funkcionářů. Klíčová postava protikorupčního snažení a jeden z nejbližších prezidentových spolupracovníků Wang Čchi-šan by měl přitom být vzhledem k věkovému pravidlu mezi těmi členy výboru politbyra, které kvůli překročení 68 let věku čeká výměna.

Právě Wang by však mohl podle části pozorovatelů ve funkci zůstat, čímž by Si porušil zmíněné neformální pravidlo a mohl si tak připravit pozici pro vlastní setrvání ve funkci po dovršení zmíněného věku.

Prezident se ve středu také nezvykle otevřeně vyjádřil k hospodářským a sociálním výzvám, které stojí před druhou nejsilnější ekonomikou světa. Mezi nimi jmenoval rostoucí příjmovou nerovnost, problémy s nezaměstnaností, nedostatečnou vzdělaností či zdravotní péčí. Čína podle něho posílí tržní orientaci směnného kurzu své měny a finančního systému a rovněž uvolní pravidla pro přístup zahraničních investorů.

Si během projevu, v němž nastolil priority čínské vládnoucí strany na příštích pět let, také zdůraznil, že Peking nesleví z politiky jedné Číny a nebude tolerovat žádné snahy o nezávislost Tchaj-wanu, kterým úspěšně bránil celých pět let jeho vlády. Pochvalně se rovněž vyjádřil o čínské výstavbě umělých ostrovů ve sporné oblasti Jihočínského moře či o plánech na vybudování nové Hedvábné stezky, infrastrukturního projektu spojujícího Čínu s Evropou a Afrikou.

Sjezd se jako obvykle koná za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků bude volba nového ústředního výboru s více než dvěma stovkami plnohodnotných členů. Výbor pak jmenuje nejužší vedení, jímž je 25členné politické byro a sedmičlenný stálý výbor politbyra. Jeho složení a případní noví členové budou známi až na závěr sjezdu 24. října.

Autor: