30. prosince 2015 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cirkus Zeman: prezidentův rok proběhl ve stylu trenek, prověrky, radikálů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 166Diskuse
Scenerie při Zemanově návštěvě Moravsko-slezského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scenerie při Zemanově návštěvě Moravsko-slezského kraje. | foto: ČTK

PRAHA Jaký by byl svět bez Miloše Zemana? Určitě mnohem nudnější. Jeho angažmá v hradním šapitó strčí do kapsy všechny krotitele lvů, polykače mečů i vnadné krasojezdkyně. Však ho také všude, kam přijede, vítají k prasknutí narvaná náměstí. Sežeňte lístky, dokud je čas.

Zšeřelý bar je plný newyorských Rusů. Všichni do jednoho vytleskávají rytmus, sálem zní písnička pohádkového krokodýlka: „Ja igráju na garmóškje u prachóžich na vidů...“ Oslavenec vstává a nadvakrát sfoukává svíčky ze svého narozeninového dortu, pak se po gerojsku buší v prsa. Odměnou mu je potlesk vstoje. Ano, českému prezidentovi Miloši Zemanovi jeho Rusové rozumějí.

Tuhle absurdní scénku, kterou by člověk mohl omylem zařadit do divadelní hry jiného polistopadového prezidenta, přinesla Zemanova zářijová návštěva největšího amerického města. Výjev z baru zcela zastínil skutečný cíl cesty českého státníka za oceán: Valné shromáždění OSN. Zatímco s Barackem Obamou stihl jen letmý „handshake“ pro fotografy, s exponenty Moskvy to rozjel jako za sovětských časů.

Zeman je na Hradě necelé tři roky, jeho angažmá však přineslo okamžiků, nad nimiž zůstává rozum stát, mnohem víc. A skoro se zdá, jako by i měly svoji dramaturgii. Jen to namísto absurdního dramatu připomíná spíš tragikomický cirkus. Stačí si vzpomenout na jeho jarní cestu do Moskvy, při níž koketoval s účastí na masivní vojenské přehlídce. Té, jíž se taktně vyhnula většina světových státníků, s výjimkou například severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Další povedené číslo skončilo žalobou, kterou se akademici rozhodli reagovat na Zemanovo odmítnutí jmenovat profesory ty osobnosti, které mu nevoní. Prezident svými lapsy inspiroval tvůrce hudebních remixů i počítačové hry. Jeho nejbližší spolupracovníci ale nijak nezaostávali. Co nejlepšího nám uplynulý rok v Cirkuse Hrad přinesl?

Otevřeno s vlekařem z Osvětiman

Vratislav Mynář má smůlu. Našel si mladou lásku, jenže dům na Jánském vršku, který koupil, je bez výtahu. „Řešil jsem problém, jestli nechat partnerku nosit miminko a vše s ním spojené do třetího patra, kde máme byt. Rozhodl jsem se, že pro budoucnost naší rodiny bude lepší najít bydlení jinde,“ vysvětluje kancléř.

Pro rodinu proto kupuje vilu ve Strašnicích. Jenže novináři mu nechtějí dát pokoj. Pořídil ji totiž podezřele levně – i realitní makléři cenu odhadují spíše na 20 milionů než na těch necelých šest, které Mynář za dům zaplatil. „Do vily nebyla investována ani koruna a za deset let velmi výrazně zchátrala,“ hodnotí kancléř čtrnáctipokojovou prvorepublikovou „ruinu“.

Aby té smůly nebylo málo, nákup mu ještě zkomplikoval už tak těžkou pozici při dvouleté snaze získat bezpečnostní prověrku.Kýženou bumážku nakonec nedostal a podle expertů k tomu mohl přispět právě i podezřelý realitní obchod. Vlekař z Osvětiman se ale proti rozhodnutí podle očekávání odvolal k Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Než ten rozhodne, bude Mynář kancléřem. A i kdyby ve funkci nakonec musel skončit, prezident se zaručil, že pro něj ve svých službách najde jiné místo.

Možná by mohl provádět turisty rozlehlým komplexem Hradu. V této roli se osvědčil už 17. listopadu, kdy ze své moravské obce vypravil dva autobusy plné rozjařených spoluobčanů. Cíl: Albertov. Tam Osvětimané sehráli vzorný dav podporující hlavu státu před obávanou pražskou kavárnou. Ředitel hradní kanceláře jim pak za odměnu dopřál prohlídku jindy nepřístupných prostor prezidentského sídla včetně vydatného pohoštění s vínem a slivovicí.

Zavřeno s poradcem Nejedlým

Pokud někdo drží celý hradní tým pohromadě, je to bývalý volejbalista brněnské Zbrojovky. A vůbec nevadí, že není zaměstnancem prezidentské kanceláře. Důležitý je jeho vliv. Lepšího „otvírače dveří“ – zvláště těch na Východ – si prezident ani nemůže přát. Martin Nejedlý je svého druhu celebrita. Hradu letos zajistil prestižní anticenu v soutěži Otevřeno X Zavřeno.

Vratislav Mynář, vlevo, vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana s Martinem Nejedlým, jednatelem českého Lukoilu a neoficiálním Zemanovým poradcem

Vratislav Mynář, vlevo, vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana s Martinem Nejedlým, jednatelem českého Lukoilu a neoficiálním Zemanovým poradcem

„Ocenění“ v kategorii Zavřeno dostal za dlouhodobé utajování životopisu, které po něm opakovaně žádaly LN i Česká pozice. O ceně ovšem nerozhodují elity, jimiž prezident Zeman pohrdá, ale výsledky hlasování veřejnosti. Jako správná hvězda se Nejedlý pyšní nejrůznějšími privilegii. Na Hradě má k dispozici rozlehlou kancelář, při zahraničních cestách ho v kapse hřeje diplomatický pas. Ten mu zařídil ještě v roce 2013 ministr zahraniční ve „vládě přátel Miloše Zemana“ Jan Kohout.

Spolu s Mynářem také Nejedlý doprovodil na jaře Miloše Zemana do pracovny ruského prezidenta Putina. Setkal se tak s gosudárem, jehož podobiznu v černých brýlích nosí na zadním krytu svého mobilního telefonu. Mynář s Nejedlým se po boku české hlavy státu objevili i na oficiálním jednání – namísto očekávaného velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka nebo šéfa hradní diplomacie Hynka Kmoníčka. A stejné to bylo i v Číně.

Nejedlý je prezidentovi neustále na blízku – a tomu zatím nijak nevadí, že Nejedlého firma Lukoil Aviation prohrála soud se státem. České republice má kvůli sporu o letecké palivo zaplatit skoro 30 milionů, proti rozsudku se ale odvolala. Zeman však před časem řekl, že pokud definitivně prohraje, Nejedlý bude muset jeho služby opustit.

Forejtův vatikánský sen

Třetím hlavním krotitelem v hradní partě cirkusáků je vrchní ceremoniář Jindřich Forejt. Úslužného mužíka viděl i ten, kdo se jinak o dění v nejvyšších patrech českého politického Olympu vůbec nezajímá. Je to ten pán, který Zemanovi otírá čelo hadříkem, podává mu hůlku a vždy se dokáže ve správný čas postavit do toho správného záběru. Zeman ho zdědil po svém předchůdci Václavu Klausovi a spolu s ním zdědil i Úkol.

Zadání je jednoduché: dostat Jindříška do Vatikánu. Odborník na společenské chování je totiž nejen milovníkem historie, ale také horlivým katolíkem, který svou víru dává velice okatě najevo. Prezident si ho stejně jako Klaus zamiloval, proto kvůli němu vůbec neváhal porušit všechny zavedené diplomatické zvyklosti.

Stalo se to takhle: Koncem dubna zavítali Zeman s Forejtem k papeži Františkovi. Český prezident se rozhodl ignorovat schvalovací procesy ambasadorů a hlavě katolické církve svého ceremoniáře představil jako nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka „a, doufám, že budoucího velvyslance ve Vatikánu“. Od diplomatů za skandální krok sklidil pořádnou kritiku. Pozoruhodná je ale ještě jedna okolnost: sama cesta ke Svatému stolci byla nejspíš Forejtovou sólovou akcí. Papež totiž zahraniční státníky do Vatikánu nezve, i když Hrad tvrdil něco jiného.

Ovčáčkovo hledání ztraceného článku

Každý cirkus má svého klauna a ten hradní svou roli hraje opravdu dobře. Žádný český mluvčí na sebe nestrhává tolik pozornosti jako Zemanův hlas Jiří Ovčáček. Už dávno překročil bod, kdy „tiskový“ pouze tlumočí názory svého šéfa.

Ovčáček a Zeman, nerozlučná dvojice.

Ovčáček a Zeman, nerozlučná dvojice.

Bývalý novinář několikrát denně zveřejňuje vlastní mínění a za svého prezidenta bojuje s takovou vervou, až chvílemi zapomíná, že nepatří ke generalitě, ale jen mezi obslužný personál. To třeba když peskuje předsedu vlády za nevhodné názory.

Všeobecnou známost mu ale zajistila jiná akce. Jako je Helmut Gaensel věčným hledačem štěchovického pokladu, je Ovčáček hrdinou pátrání po údajně existujícím článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. O tom, že tato novinová stať – podle prezidenta usvědčující legendárního novináře z fascinace nacismem – skutečně v Přítomnosti před 70 lety vyšla, je Zeman bytostně přesvědčen. Doteď si pamatuje, že ji viděl otištěnou „vlevo dole“. A Ovčáček s ním horlivě souhlasí.

Ansámbl hradního cirkusu má ale i další členy. Lidé znalí věci považovali spíše za špatný vtip, když si prezident po svém zvolení vybral za šéfa bezpečnosti Jana Fulíka. Ten s sebou vláčí škraloup z ministerstva obrany, kde byl údajně namočený do několika kontroverzních zakázek.

Trenýrkoví kati

Z pozice ho ale nečekaně sesadila zářijová akce umělecké skupiny Ztohoven. Její členové, převlečení za kominíky, vylezli na střechu Hradu, odkud ukradli prezidentskou standartu a nahradili ji obrovskými rudými trenýrkami. Hradního principála ale nepobavili, ba naopak. Jejich nečekané číslo stálo hlavu jak Fulíka, tak šéfa ochrany Petra Dongrese a velitele Hradní stráže Radima Studeného.

Český prezident Miloš Zeman a Vladimir Putin
Tentokrát bez člunu.

Zřejmě pouze krátký štěk si v hradním cirkuse střihne Rostislav Pilc. Šéf vojenské kanceláře nastoupil v lednu na jeviště. Podobně jako Mynář ale uklouzl při náročném triku zvaném prověrka. Na rozdíl od kancléře ji sice měl, podle posledních informací LN o ni ale zase obratem přijde.

Prozatím zlatý hřeb letošního představení přišel 17. listopadu, kdy se prezident Miloš Zeman ukázal na Albertově vedle šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky – autora výroků o mletí muslimů do masokostní moučky. Za své vystoupení se dočkal kritiky zprava i zleva, odsoudil je dokonce i premiér Bohuslav Sobotka. Zeman ovšem oznámil, že lídra islamofobní skupiny vlastně vůbec nezná.

Mohlo by se zdát, že letošní hradní cirkusový program skončí masovým voláním obecenstva po vrácení vstupného. Jenže Zeman zůstává na výsluní. Průzkum agentury CVVM mu přisoudil 56procentní důvěru voličstva a podle SANEP ho kladně hodnotí dokonce 67 procent Čechů Moravanů a Slezanů.

  • 166Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz