Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Cítím se nevinný, ale vězení se vyhýbat nebudu, říká odsouzený Koláček

Česko

  18:34
PRAHA - Bývalý spolumajitel Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonín Koláček se vězení vyhýbat nebude.

Antonín Koláček (na archivním snímku z 1. července 2013) foto: ČTK

Švýcarský soud ho ve čtvrtek spolu s dalšími čtyřmi bývalými majiteli a manažery firmy odsoudil k nepodmíněnému vězení za podvody a praní špinavých peněz při privatizaci společnosti. Koláček, který se již vrátil do Česka, se ale cítí nevinný. Řekl to v neděli Českému rozhlasu - Radiožurnálu. Byl odsouzen ke čtyřem letům a čtyřem měsíců vězení a k peněžitému trestu.

VÍCE K TÉMATU:

"Určitě se vězení nebudu vyhýbat. Já jsem na to připravený. Já nepotřebuji žít v nějakých speciálních podmínkách. Mně pro život stačí jen skutečně ty základní lidské potřeby," řekl rádiu Koláček. Na tom, jestli si trest odpyká v Česku, nebo ve Švýcarsku, mu prý nezáleží. Pořád ale věří, že do vězení nebude muset nastoupit. Rozsudek zatím není pravomocný.

Soud ve švýcarské Bellinzoně shledal bývalé představitele MUS Koláčka, Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého vinnými z podvodů a praní špinavých peněz a uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Odsouzení, kteří vinu odmítají, se mohou proti rozsudku do 30 dnů odvolat.

Kauza MUS v kostce

Listopad 1993 - Spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina vznikla Mostecká uhelná společnost (MUS). Část akcií MUS byla privatizována v rámci druhé vlny kuponové privatizace, další část akcií stát rozdal městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl.

Květen 1998 - Stát ztratil kontrolu nad MUS. Doly ovládla neprůhledná americká společnost Appian Group, která skoupila volně dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy.

29. července 1999 - Vláda prodala firmě Investenergy resp. Appian Group zbylý státní podíl v dolech za 650 milionů korun.

21. listopadu 2003 - Česká televize informovala, že privatizaci MUS zkoumá protikorupční policie. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V létě 2008 byl případ odložen.

2003 - Majetek Appian Group odkoupil investiční fond Appian Central European Development Fund spravovaný investiční bankou Credit Suisse First Boston.

11. března 2005 - Novým majitelem mosteckých dolů se stala Severočeská uhelná (SU), kterou ovládala čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS ve složení Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil. Ti následně své podíly převedli na firmu Czech Coal N.V.

Červen 2005 - Švýcarská policie začala prověřovat podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, které byly následně "vyprány" právě ve Švýcarsku. V této souvislosti švýcarské úřady zablokovali kolem 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy Kč).

16. května 2006 - Menšinový podíl (40 procent) v dolech získala na Kypru sídlící společnost Indoverse Czech Coal Investments Limited, za kterou stál finančník Pavel Tykač.

11. března 2008 - Koláček a Měkota prodali své podíly v důlní firmě svým dosavadním partnerům, Bobelovi a Pudilovi.

Červenec 2009 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká oznámila, že na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů nechala kauzu privatizace MUS znovu otevřít.

Prosinec 2010 - Stoprocentním vlastníkem dolů se stala Tykačova Indoverse Czech Coal Investments Limited.

20. ledna 2011 - Mladá fronta Dnes napsala, že údajné milionové provize z privatizace MUS mířily k lidem z okolí někdejšího předsedy ČSSD Stanislava Grosse. Podezření začala prošetřovat protikorupční policie.

24. října 2011 - Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací ve vztahu s MUS sedm lidí.

13. listopadu 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že ČR ztratila možnost uplatnit v trestním řízení ve Švýcarsku nárok na náhradu škody v kauze MUS. Švýcaři se předtím Česka opakovaně dotazovali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana, české úřady ale včas nereagovaly.

19. prosince 2011 - Švýcarský soud zamítl dodatečně podanou žádost ČR o připojení k trestnímu řízení proti bývalým manažerům MUS. ČR se proti verdiktu neúspěšně odvolala.

5. června 2012 - Ministerstvo financí podalo jménem ČR trestní oznámení na šest bývalých manažerů MUS. Ministerstvo rovněž uplatnilo nárok na náhradu způsobené škody.

20. června 2012 - Česká policie oznámila, že začala stíhat Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů a použili je na nákup akcií této firmy. K obvinění z trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo v říjnu ještě obvinění z podvodu při privatizaci.

19. listopadu 2012 - Policie obstavila exmajitelům MUS bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti.

9. března 2013 - Stíhaný Luboš Měkota ve věku 55 let zemřel. Trestní stíhání vůči němu bylo proto zastaveno. (VÍCE ČTĚTE ZDE.)

13. května 2013 - Ve švýcarském městě Bellinzona začal proces se šesti bývalými manažery a majiteli MUS. Kvůli nepřítomnosti poloviny obžalovaných soudce rozhodl celou kauzu rozdělit na dvě části. Do soudní síně přišli jen Čmejla, Diviš a Kraus.

21. května 2013 - Skončila první fáze soudu.

10. června 2013 - Začala druhá část procesu. Před soud se tentokrát dostavili Antonín Koláček a Belgičan Jacques de Groote; nepřišel Oldřich Klimecký.

24. června 2013 - Soud spojil obě části procesu.

1. července 2013 - Švýcarská prokuratura navrhla Koláčkovi, Čmejlovi, Divišovi, Klimeckému a Krausovi pět let vězení nepodmíněně, de Grooteovi dva roky podmíněně a všem vysoké pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát. V případě MUS jde o 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun), český stát by měl dostat 150 milionů franků (3,2 miliard korun). Obhajoba argumenty prokuratury odmítla.

3. července 2013 - Bývalí manažeři (MUS) požádali soud o zproštění viny ve všech bodech obžaloby, uvolnění zablokovaných peněz a náhradu soudních výloh.

4. července 2013 - Přelíčení skončilo.

30. července 2013 - Žalobci v kauze MUS vedou jedno společné řízení ve kterém jsou krom exmanažerů MUS stíháni i bývalý náměstek ministra průmyslu Miroslava Grégra (ČSSD) Robert Sýkora (přijímání úplatku) a zbrojař Pavel Musela (podplácení).

8. října 2013 - Ministerstvo financí oznámilo, že rozšířilo trestní oznámení v kauze MUS. Nově argumentuje mimo jiné tím, že obvinění firmu kontrolovali už o rok dříve, než prohlašovali. (VÍCE ČTĚTE ZDE.)

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!