Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Cítíme s rodinami.‘ Táborský prapor vyjádřil soustrast blízkým padlých vojáků

Česko

  20:19
TÁBOR - Jako velkou ztrátu bere vedení 42. mechanizovaného praporu v Táboře smrt svých tří vojáků, kteří zahynuli na misi v Afghánistánu. V neděli se stali oběťmi sebevražedného teroristického útoku. „Cítíme s rodinami. Jsme vojáci a bohužel v malém procentu musíme počítat i s tím, že se něco takového může stát,“ řekl v pondělí v Táboře velitel praporu Daniel Cekul novinářům.

Tiché sbohem v Bagrámu. foto: Armáda ČR

V Afghánistánu se stali oběťmi teroristického útoku šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let. V Táboře u mechanizovaného praporu sloužili v rozmezí od sedmi měsíců do čtyř let.

Padlí vojáci budou pohřbeni s vojenskými poctami. Sirény budou znít po celém Česku

Cekul řekl, že ostatní vojáky 42. mechanizovaného praporu tragická událost zasáhla. „Ale nesou to všichni statečně,“ uvedl velitel, pod nímž v Táboře slouží čtyři stovky vojáků. Cekul uvedl, že všichni tři muži byli na misi dobře připraveni.

Loučení v Bagrámu s třemi padlými.
Tiché sbohem v Bagrámu.

Česká armáda od roku 2002 do Afghánistánu poslala více než 9000 vojáků, 13 z nich zahynulo. Nedělní atentát se stal ráno místního času (okolo 3:50 SELČ), když Marcin, Beneš a Štěpánek, byli na hlídce zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu. „V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán tak, že následky bohužel byly fatální,“ popsal událost na nedělní tiskové konferenci v Praze zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Finanční sbírka pro rodiny padlých vojáků

Vojenský fond solidarity vyhlásil ve prospěch rodin tří vojáků padlých v Afghánistánu mimořádnou finanční sbírku. Dnes o tom informoval František Jemelka z České biskupské konference. Postižené rodiny mohou také čerpat finanční i třeba psychologickou pomoc od státu, využít mohou i služeb kaplanů. Podle zákona mají nejbližší příbuzní nárok na úhradu nákladů na pohřeb, na sirotčí důchod nebo na jednorázové odškodné, které se odvozuje od minimální mzdy a může dosáhnout až jejího 240násobku, tedy necelých tří milionů korun, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Fond solidarity založila armáda společně s Charitou ČR v reakci na úmrtí pětice vojáků v Afghánistánu v roce 2014. Klade si za cíl pomáhat vojákům či jejich rodinám v nouzi. Od roku 2015 vybral asi 7,7 milionu korun, na pomoc z nich putovalo 1,4 milionu korun. Kromě fondu vojáci při tragických událostech často pořádají i vlastní sbírky či charitativní akce.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk
Pronájem bytu 2+kk

Wolkerova, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 4
14 000 Kč/měsíc