Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Článek ‚Hitler-gentleman‘ se našel. Ale v Rudém právu a od jiného autora

Česko

  9:33
PRAHA - Článek nazvaný Hitler - gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše sobotní Právo.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. foto: MAFRA

Článek s titulkem „Hitler-gentleman“ v té době skutečně vyšel, ale ne v Přítomnosti, jak tvrdil prezident Miloš Zeman, ale v Rudém právu. Článek navíc neoceňoval Hitlera, ale naopak odsuzoval útok agrárního deníku Venkov proti národním socialistům.

Článek našel historik Jan Galandauer během svého pátrání v archivu. „Na text jsem náhodou narazil už před několika měsíci v Národním archívu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl historik.

„A jak jsem prověřoval zdroje, dostalo se mi do rukou Rudé právo z 24. února 1937. Nafotil jsem si text, jen pro zajímavost. Jenže s technikou moc neumím a snímek si kamsi založil,“ dodal.

Důvod k dalšímu hledání

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je nález článku novým a zajímavým impulzem pro další pátrání. „Politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval. Viz třeba jeho článek ‚Nový poměr k Německu‘, kde píše k loajalitě k říši,“ uvedl Ovčáček. Na dotaz, jestli se prezident omluví, Ovčáček neodpověděl.

Ferdinanda Peroutku objímá jeho dcera Eva, matka Terezie Kaslové. (Zveřejněno...
Podle prezidenta byl novinář autorem článku „Hitler je gentleman“. Kaslová to...

Soud nařídil omluvu

Článek vyšel jako reakce na článek pravicového periodika Venkov, které otisklo text v Gentlemani a piráti, kde se popisuje atmosféra vojenského sjezdu v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni.

Soud nařídil v září Hradu omluvit se za tvrzení, že Ferdinand Peroutka je autorem článku Hitler je gentleman. Hrad se ovšem nemusí omlouvat za výroky prezidenta Miloše Zemana o Peroutkově fascinaci nacisty. Podle právníků Hradu se jedná o jejich vítězství.

Rozsudek pobouřil vnučku po Ferdinandu Peroutkovi Terezii Kaslovou. Ta s výrokem soudu nesouhlasí a připadá ji možná ještě mnohem více urážející, než výrok prezidenta. Rozhovor s Kaslovou si můžete přečíst zde.

Omluvu za dehonestující výroky musí Hrad Kaslové zaslat dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji musí po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách.

Omlouvat se bude Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident pronesl výroky o Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici poté ale upozornili na to, že Peroutka zmíněný článek nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident nicméně trvá na tom, že text o Hitlerovi četl.

Autoři: ,