Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Příšerné podmínky, jdete ve stopách Ruska, řekla Aljochinová po návštěvě Bělé

Česko

  22:15
BĚLÁ POD BEZDĚZEM (MLADOBOLESLAVSKO) - Za „absurdní a xenofobní“ označila členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová argumenty, jimiž česká vláda zdůvodňuje existenci detenčního zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku. Aljochinová v úterý tábor navštívila a podmínky v něm označila za příšerné.

Marija Aljochinová, která proslula jako členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot, přijela do Bělé. foto: ČTK

Ruská aktivistka při pokusu o vstup do areálu detenčního tábora nejdřív narazila, protože u sebe neměla pas, pro který se musela vrátit. S pasem už problémy se vstupem nebyly.

„Takový tábor by ale vůbec na českém území neměl existovat. Kromě psychické újmy si z něj uprchlíci nic neodnášejí,“ řekla Aljochinová po ukončení prohlídky.

Uprchlické zařízení v Bělé.
Ministerstvo vnitra zveřejnilo nové fotografie z detenčního zařízení v...

Sedmadvacetiletá aktivistka, která za skandální vystoupení Pussy Riot v moskevském kostele v roce 2012 strávila v ruském vězení 21 měsíců, se po osvobození systematicky věnuje poměrům ve vězeňství.

„Uprchlíci byli zadrženi, aniž by věděli, kde se nacházejí, kam je umístili. Veškeré informace dostávali v češtině, které nikdo z nich nerozumí,“ řekla Aljochinová.

Bez čerstvého vzduchu

V táboře hovořila se somálskými uprchlíky, kteří z vlasti před válkou uprchli před půl rokem. Doufali prý, že se ven z tábora dostanou v září, ale jsou tam stále. „Je to nesprávné, je třeba je propustit,“ uvedla ruská aktivistka.

Je Bělá vězením pro děti uprchlíků? Nestrádají, materiálně ani psychicky, líčí senátor

Podmínky v táboře jsou podle Aljochinové příšerné. „Nedovolují jim dýchat čerstvý vzduch, celý den sedí v uzavřené místnosti. Český stát se k nim chová jako ke zločincům, nevytváří jim prakticky žádné podmínky pro život a normální lidskou existenci. Ti lidé nejsou zločinci, opustili svou zemi ze strachu o život,“ konstatovala. „Práce s uprchlíky musí vypadat jinak,“ dodala.

Argumenty, jimiž se zdůvodňuje existence tábora v Bělé-Jezové „a které používá i český ministr vnitra“, jsou podle Aljochinové „absurdní a xenofobní“. Uprchlíky podle ní nelze zadržovat v takových podmínkách, „nechce-li Česko politicky jít tím směrem, kterým se vydalo Rusko“.

Šabatová: Děti běženců žijí v Bělé-Jezové hůř než vězni

Podmínky v detenčních zařízeních kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, nelíbí se ani některým ministrům nebo neziskovým organizacím. Česko za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Ministr vnitra Milan Chovanec kritiku přístupu k uprchlíkům v detenčních zařízeních dlouhodobě odmítá. „Musíme se bavit o tom, co je standard a co je nadstandard. My jsme přesvědčeni o tom, že plníme standard 21. století,“ uvedl v pondělí ministr.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...