Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo financí zveřejnilo část zprávy OLAF o Čapím hnízdu. V projektu byly nesrovnalosti

Česko

  15:01aktualizováno  18:54
PRAHA - Ministerstvo financí zveřejnilo na svých internetových stránkách tři odstavce závěrů z padesátistránkové zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. OLAF v závěrech vyzývá k vynětí farmy z projektů dotovaných Evropskou unií. Píše také o nesrovnalostech v projektu Čapího hnízda. Farma je mezi majetkem, který premiér Andrej Babiš (ANO) loni převedl do svěřenského fondu.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministerstvo závěry ze zprávy OLAF zveřejnilo na základě požadavků, se kterými se na něj obrátili lidé podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nevyhovělo ale žádosti o zveřejnění celé zprávy, protože by to podle jeho názoru mohlo ohrozit trestní řízení kolem financování Čapího hnízda. Úřad upozornil, že až pominou důvody, pro které zveřejnění hlavní části zprávy odmítl, bude možné na základě nově podané žádosti dokument poskytnout.

Odstavce zveřejněné ministerstvem financí

Originální znění v anglickém jazyce

On 26/01/2016 the above-mentioned investigation was opened regarding possible irregularities in the implementation of project No CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo” co-financed by the European Regional Development Fund under the Czech Regional Operational Programme Central Bohemia 2007 – 2013.

Having completed all necessary investigative activities I have now closed the investigation. Following the conclusions of the investigation as set out in the Final Report and in accordance with Article 11 of Regulation (EU, Euratom) No 883/2013, I recommend that:

The Directorate General for Regional and Urban Policy také the following action:
Undertake all appropriate measures to ensure the exclusion of CZK 42 497 826.80/ EUR 1 647 676.40 as set out in the attached OLAF Final Report in relation to the irregularities detected in the project No CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“.

Pracovní překlad do českého jazyka

26. 1. 2016 bylo zahájeno výše zmíněné vyšetřování v souvislosti s možným výskytem nesrovnalostí v průběhu realizace projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci českého Regionálního operačního programu Střední Čechy pro roky 2007-13.

Po dokončení všech vyšetřovacích úkonů nyní toto vyšetřování uzavírám. Ve smyslu závěrů vyšetřování, které jsou součástí Závěrečné zprávy a v souladu s článkem 11 nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013, doporučuji, aby:

Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku učinilo následující krok: Přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“.

Zdroj: MFCR.cz

„Zveřejnění celé zprávy OLAF v plném rozsahu s ohledem na to, že zpráva obsahuje informace shromážděné v probíhajícím trestním řízení, nebylo možné, neboť by tím mohlo dojít k ohrožení jeho průběhu. Ministerstvo financí proto přistoupilo k částečnému poskytnutí informace, které podle našeho názoru nemohou ohrozit účel a průběh trestního řízení a jejich poskytnutím zároveň naplní účel došlých žádostí v maximální možné míře a přispělo k diskusi o věcech veřejného zájmu,“ sdělil ČTK mluvčí MF Michal Žurovec.

Uvedl také, že ministerstvo dostalo čtyři desítky žádostí o zveřejnění zprávy OLAF k Čapímu hnízdu. U předchozích zpráv OLAF k vyšetřování jiných projektů, které ministerstvo v minulosti dostalo, podle Žurovce nikdy žádné závěry zveřejněny nebyly.

„Jemně řečeno to v překladu znamená, že při získávání dotace bylo porušeno právo,“ uvedl v reakci na zveřejněné závěry předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Zpráva má být podle mého přesvědčení zveřejněna celá, a protože se tak nestalo, mám vážné obavy, že je snaha celou záležitost znepřehlednit, řešení oddálit a vyhnout se pomocí právních kliček případným trestněprávním důsledkům,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). I on o zprávu podobně jako další zákonodárci neúspěšně žádal. Štěch vyzval ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby ve věci týkající se veřejných prostředků postupovala objektivně, nestranně a transparentně a zveřejnila kompletní výsledky šetření.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil zveřejnění závěrů za nedostatečné, trvá na publikaci celé zprávy OLAF. „MF tímto postupem bohužel jen zvyšuje podezření, že tento projekt není v pořádku!,“ uvedl.

Ministerstvo ve čtvrtek na základě doporučení Evropské komise vyzvalo k vynětí celkem 44 projektů, které prověřuje OLAF, z evropského financování. Mezi nimi je i Čapí hnízdo. Vyjmutí fakticky podle Žurovce znamená, že na jednotlivé projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Padesátimilionovou dotaci pro vznik Čapího hnízda by tak v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci.

O vyjmutí farmy z evropského financování by se mohlo jednat v polovině ledna

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy by mohl jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování kolem 15. ledna, řekla ve čtvrtek ČTK předsedkyně výboru a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Odmítla obavy některých opozičních politiků, že chce svolat jednání záměrně v pozdějším termínu.

Hejtmanka uvedla, že na pátek je k ní objednán ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia. „Budeme to řešit, na kdy to svoláme a jaký program bude. Myslím, si, že to nemá cenu protahovat, určitě to proběhne nejdříve, jak jen to bude možné,“ dodala.

Člen výboru regionální rady za opoziční TOP 09 Jan Jakob obdržel informaci, že výbor by se měl Čapím hnízdem zabývat na přelomu ledna a února. Žádal o jednání v dřívějším termínu. Obával se převolení výboru na krajském zastupitelstvu, které se má sejít koncem ledna.

Pokorná Jermanová ve čtvrtek také odmítla informace, že dala Muniovi příkaz, aby neposkytoval zprávu OLAF členům výboru regionální rady. Údajně ji požadoval krajský zastupitel a člen výboru Michael Pánek (ODS). „Sama tuto zprávu dosud nemám k dispozici,“ uvedla hejtmanka. Podotkla, že členové výboru dostanou veškeré podklady v souladu s jednacím řádem nejpozději sedm dní před zasedáním. „Ráda bych zdůraznila, že stejně jako ministerstvo financí čekáme na výsledky analýzy, které si nechalo zpracovat. Budeme postupovat stejně jako ostatní orgány státní správy a dle doporučení státního zastupitelství,“ dodala.

„Tímto sděluji, že žádný příkaz, že nesmím zprávu OLAF týkající se projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo předat členům Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, jsem neobdržel,“ uvedl ve čtvrtečním vyjádření Munia. Úřad regionální rady podle něj postupuje v souladu s doporučením Nejvyššího státního zastupitelství v Brně a vyjádřením ministerstva financí.

Do zprávy nahlédnou někteří poslanci

Do zprávy  Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) ohledně vyšetřování kauzy Čapí hnízdo budou mít zároveň možnost pátku 5. ledna nahlédnout členové mandátového a imunitního výboru. Zpráva je už totiž součástí vyšetřovacího spisu policie, ke kterému mají vybraní poslanci přístup.

Policejní spis mapuje přidělení evropské dotace farmě Čapí hnízdo, kvůli které chce česká policie stíhat premiéra Andreje Babiše. 

Informaci o přístupu ke spisu zveřejnil na svém Twitteru Miroslav Kalousek. Serveru Lidovky.cz ji poté potvrdil místopředseda výboru Petr Gazdík. 

04.ledna 2018 v 13:52, příspěvek archivován: 04.ledna 2018 v 14:35

Od zítřka mají členové mandátového a imunitního výboru přístup ke zprávě OLAF.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí, kromě Babiše i místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici označují obvinění za účelové. Vzhledem k tomu, že byli v říjnu znovu zvoleni do Sněmovny, musí poslanci opět rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání. 

Většina uchazečů o Hrad požaduje zveřejnění zprávy OLAF

Doporučení k hlasování pak vydají právě členové mandátního a imunitního výboru, kteří proto mohou nahlédnout do vyšetřovacího spisu. Původně dokonce žádali, aby spis dostali přímo do sněmovny. To ale policie zamítla a poslanci musí jezdit na policejní služebnu, kde jim spis zpřístupňují. Od pátku bude obsahovat i zprávu OLAF.

Z financování bude vyjmuto 14 projektů

Ministerstvo životního prostředí vyjme z evropského financování 14 projektů za 5,8 milionu euro. Jde o ty projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Informovala o tom mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. Vynětí projektů navrhla Evropská komise a doporučilo to i ministerstvo financí.

Podle Pospíšilové jsou všechny projekty z minulého Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2007-2013. Jejich vynětí umožní ministerstvu program řádně uzavřít. "Tento krok nemá z pohledu čerpání evropských financí žádný negativní dopad na ČR," uvedla Pospíšilová.

O jaké konkrétní projekty jde, ministerstvo nesdělilo. "Čistě teoreticky, pokud by u nich šetření prokázalo pochybení, stát může po žadateli vymáhat vrácení prostředků až do výše 100 procent poskytnuté dotace," popsala další možný krok mluvčí.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. O jejich vydání k trestnímu stíhání požádala policie loni v srpnu, poslanci k tomu svolili počátkem září. Stíhání bylo přerušeno po říjnových volbách, ve kterých Babiš a Faltýnek obhájili místa poslanců. Policie následně znovu požádala o jejich vydání ke stíhání, Sněmovna o žádosti dosud nerozhodla.

Doporučení ze závěrečné zprávy OLAF nyní zkoumá Evropská komise. Kvůli dotaci na Čapí hnízdo čelí Babiš spolu s dalšími lidmi obvinění české policie. Příští týden by kvůli záležitosti měl vypovídat před mandátovým a imunitním výborem Sněmovny, který posuzuje policejní žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání. Den po výpovědi na výboru bude Babišova vláda ve Sněmovně žádat o důvěru. 

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše i někteří členové jeho rodiny. Mezi obviněnými je i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!