Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Není jiné věrohodné vysvětlení.‘ Summit EU podpořil Londýn, útok na Skripala připisuje Rusku

Svět

  22:04aktualizováno  23:20
BRUSEL - Prezidenti a premiéři ostatních zemí Evropské unie souhlasí s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou v jihobritském Salisbury je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. Uvedl to na Twitteru předseda unijních schůzek Donald Tusk s tím, že podle summitu EU není jiné věrohodné vysvětlení.

Tusk na summitu EU v Bruselu 22. března. foto: Reuters

Šéfové států a vlád evropského bloku už při příchodu na čtvrteční bruselské jednání v mnoha případech zdůrazňovali jednotu evropského postoje ke kauze. Moskva jakýkoli podíl na pokusu o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou novičok (nováček) odmítá.

22.března 2018 v 22:41, příspěvek archivován: 22.března 2018 v 23:14

#EUCO agrees with UK government that highly likely Russia is responsible for #SalisburyAttack and that there is no other plausible explanation.

Summit tedy večer zřejmě poněkud posílil vyznění diplomaty předem připravených závěrů schůzky, které uváděly, že lídři berou britská obvinění „mimořádně vážně“.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek při příchodu jednoznačně spojila „drzý a bezohledný“ útok ze 4. března s agresivním chováním Ruska vůči Evropě a dalším zemím v ruském sousedství. O věci ve čtvrtek diskutovala na trojstanné schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Sešla se také s dalšími účastníky summitu, včetně českého premiéra v demisi Andreje Babiše.

V minulých dnech patřilo mezi země EU se zdrženlivějším pohledem na situaci především Řecko. Jeho premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek zdůraznil potřebu řádného vyšetření věci a také odpovědnost.

Některé země, například rpobaltské státy, v souvislosti s kauzou přemýšlejí o vypovězení některých ruských diplomatů. Podle zdrojů z diplomatických kruhů EU o zvážení takového kroku požádal Londýn část členských zemí unie, včetně Česka.

Podle starších Tuskových vyjádření i připravené verze závěrů by EU v reakci na Salisbury měla posílit svou odolnost vůči biologickým, chemickým a jaderným rizikům. Lépe by měla spolupracovat s NATO a zlepšit své schopnosti v boji s hybridními hrozbami, včetně kybernetických.

Krátké setkání s Babišem

Britská premiérka Theresa Mayová už ve čtvrtek o kauze při zvláštní schůzce jednala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Krátce před začátkem pracovní večeře se setkala i s českým premiérem v demisi Andrejem Babišem. O výsledku tohoto jednání ale zatím není nic známo.

Slovenský premiér Peter Pellegrini.
Mayová s Macron na summitu EU v Bruselu.

„Paní premiérka projevila zájem o tu schůzku,“ řekl Babiš českým novinářům krátce před jednáním a připomněl, že se už v Praze sešel s britským velvyslancem. „Určitě si počkám na názor ostatních kolegů,“ zdůraznil v reakci na otázku, jestli Česko přijme vůči Rusku nějaká opatření podobná těm, která minulý týden podnikla Británie.

O kauze otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery jednal Babiš už dopoledne s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Po schůzce premiér označil za lež tvrzení Ruska, že by nervově paralytická látka použitá v Salisbury mohla pocházet i z Česka.

Autor: