Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Členství v KSČ? Nevadí

Česko

Hledání nové vlády - Padala první jména. Budoucí kabinet ale blokují lidovci

Kandidát na premiéra Jan Fischer strávil v komunistické straně devět let PRAHA Kopnout si do komunistů či minulého režimu je oblíbenou disciplínou řady koaličních politiků. Kandidát na premiéra Jan Fischer strávil před rokem 1989 v komunistické straně dlouhých devět let. Jeho angažmá přesto pravicovým politikům nevadí. A když přece, tak jenom trochu.

Dosluhující premiér Mirek Topolánek, který proslul tím, že jako první předseda české vlády otevřeně ocenil činnost antikomunistických bojovníků bratrů Mašínů, nemá z Fischerovy minulosti těžké spaní ani omylem. „To není premiér ODS. Klaus měl Kočárníka, Dybu, Stráského, Ježka, Dlouhého. Já Tlustého. To možná mohl být problém. Nominace Fischera je průsečíkem čtyř stran a typologicky je konsenzuální. Ta vláda není ani koaliční, ani ODS,“ napsal Topolánek LN ve své SMS.

A Tlustý vám nevadil?

Kariérou exkomunisty Vlastimila Tlustého, který nedávno potopil koaliční vládu, argumentovala i Topolánkova stranická kolegyně a místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová: „To bylo první, čeho jsem si všimla, když jsem to jméno v médiích zaregistrovala. Devět let v KSČ je hodně dlouhá doba. Mně osobně to může vadit, ale pak nám každý řekne: A Tlustý vám nevadil? A na to není co říct.“

Předseda Senátu Přemysl Sobotka, mimochodem opět velký ctitel Mašínů, tvrdí, že mu exkomunista v čele vlády „bude hodně líto“. V zápětí ovšem smířlivě dodává: „Budeme o tom ještě večer diskutovat. Jestliže se ale nenašel nikdo jiný...“ Výjimkou není ani další místopředseda ODS a dosluhující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas: „Není to nic, čím by se pan Fischer mohl a měl chlubit. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o předsedu vlády na pět měsíců, tak to nevidím jako zásadní překážku.“ Nečas navíc připomíná, že to není první podobný případ: „Není první navržený předseda vlády, který byl členem komunistické strany. V analogickém případě takzvané úřednické vlády byl její předseda v komunistické straně také, pokud se nepletu.“ Naráží tím na komunistickou minulost Josefa Tošovského, který vedl úřednickou vládu od ledna do července 1998. Ten byl členem KSČ dokonce třináct let, a stejně jako Fischer, z ní odešel až v roce 1989. Tošovského minulost přitom byla zdrojem různých spekulací. Po jeho odchodu z vlády se mluvilo i o tom, že spolupracoval se Státní bezpečností, ale Tošovský i civilní rozvědka to popřeli.

Nejen občanští demokraté jsou s Fischerovou minulostí v KSČ smíření. Ani předseda klubu senátorů KDU-ČSL Rostislav Slavotínek ji nepovažuje za důvod pro potopení dosavadních dohod o nové vládě. „Mám k tomu výhrady, ale je to osobnost, která nevzešla z návrhu KDU-ČSL. Vzhledem k naší síle nám nezbývá nic jiného než to respektovat, pokud nechceme tu dohodu úplně zbořit,“ řekl Slavotínek. A podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se Fischer od své komunistické minulosti dostatečně oprostil. „Jak jsem jej měl možnost poznat, tak ty staré názory, pokud je měl, se mu vykouřily v průběhu demokratického režimu úplně z hlavy,“ myslí si Paroubek.

***

Kdo by mohl zasednout ve vládě Jana Fischera

ministr vnitra Martin Pecina šéf antimonopolního úřadu

ministr financí Tomáš Uvíra vrchní ředitel ministerstva financí

ministr zahraničních věcí Jan Kohout diplomat

ministryně zemědělství Milena Vicenová stálá představitelka Česka v EU

ministr školství Tomáš Zima děkan 1. lékařské fakulty UK

ministr zdravotnictví Pavel Hroboň náměstek ministryně zdravotnictví

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: