22. listopadu 2008 8:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová bude ministryní zahraničí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Hillary Clintonová a Barack Obama. Budoucí spolupracovníci? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová a Barack Obama. Budoucí spolupracovníci? |

WASHINGTON Kdo se bude v administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy starat o zahraniční záležitosti? Podle deníku The New York Times přijala nabídku budoucího amerického prezidenta jeho soupeřka z primárek Hillary Clintonová. Její mluvčí Philippe Reines to však zatím zpochybňuje. Tvrdí totiž, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Oficiální nominaci Clintonové však Obama oznámí zřejmě až po Dni díkůvzdání, který připadá na čtvrtek 27. listopadu.

"Je připravená," sdělil americkému deníku jeden ze spolupracovníků Hillary Clintonové. Mluvčí Reines ale poté informaci zpochybnil. "Pořád vedeme diskuse, ty stále pokračují. Jakékoli závěry jsou předčasné," řekl.

Podle zprávy The New York Times, která cituje dva anonymní, na sobě nezávislé zdroje, se manželka bývalého prezidenta Billa Clintona rozhodla vzdát svého křesla v Senátu, aby se stala novou šéfkou americké diplomacie.

Obama by tak do svého týmu získal jednu z nejvlivnějších představitelek Demokratické strany, s níž letos nakonec úspěšně soupeřil o nominaci do voleb nové hlavy USA.

Obama vybírá spolupracovníky
O složení nové americké vlády se v posledních týdnech hojně spekuluje, potvrdilo se však zatím jen několik jmen. Příštím ministrem zdravotnictví a sociální péče by se měl stát bývalý demokratický senátor Tom Daschle, na post ministra spravedlnosti Obama vybral svého dosavadního právního poradce Erica Holdera.

Televize NBC dnes uvedla, že Obama si už zřejmě definitivně zvolil také kandidáty na dva další klíčové ministerské posty - ministrem financí by se měl stát současný prezident Federální rezervní banky v New Yorku Timothy Geithner, ministrem obchodu guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson.

Právě Richardson, který letos také usiloval o prezidentskou nominaci, byl často zmiňován i mezi favority na post šéfa americké diplomacie. Jména dvou budoucích ekonomických ministrů by měl Obama oficiálně oznámit v pondělí.

V souvislosti s vedením ministerstva financí se v minulých dnech objevovalo například i jméno bývalého ministra Lawrence Summerse. Jednou z horkých kandidátek na šéfování ministerstva obchodu zase údajně byla chicagská podnikatelka Penny Pritzkerová, která však podle informací médií nabídku ve čtvrtek odmítla.

Lidovky.cz, ČTK
  • 41Diskuse
Najdete na Lidovky.cz