15. února 2010 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová se snaží získat podporu v Zálivu. Pro sankce proti Íránu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
 Hillary Clintonová a katarský permiér Sheikh Hamad bin Jassim bin Jaber al-Thani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová a katarský permiér Sheikh Hamad bin Jassim bin Jaber al-Thani. |

DAUHÁ Americká šéfka diplomacie je na návštěvě Kataru, kde se snaží získat podporu ropných vládců pro zamýšlené mezinárodní sankce vůči Íránu. Ten minulý týden oznámil, že zahájil výrobu uranu obohaceného na 20 procent.

"Vidíme, že íránská vláda, nejvyšší duchovní vůdce, prezident a parlament jsou vytlačováni a Írán směřuje k vojenské diktatuře. To je náš pohled," citovaly agentury Reuters a AFP z prohlášení Clintonové při setkání se studenty v katarském hlavním městě Dauhá.

Šéfka americké diplomacie zároveň odmítla, že by USA plánovaly útok na Írán, a ujistila, že Washington si přeje dialog s Teheránem. Nemůže prý ale "stát nečinně stranou", zatímco Írán pokračuje v podezřelém jaderném zbrojním programu.

USA je pro dialog, ale nemůže "stát nečinně stranou"
"Naším záměrem není útok na Írán, máme v úmyslu pokusit se sjednotit mezinárodní společenství v nátlaku na Írán cestou sankcí schválených OSN.

Ty budou zejména zaměřena na podniky kontrolované revolučními gardami, které, podle našeho názoru, zaujímají místo íránské vlády," řekla Clintonová.

"Je načase, aby Írán složil účty ze svých aktivit, které mají a budou mít destabilizační dopady," zdůraznila americká ministryně. "Obávám se, že rostoucí vliv a moc revolučních gard představuje velmi přímé ohrožení pro každého."

Už v neděli Clintonová na americko-islámském světovém fóru v Dauhá vyzvala Írán, aby znovu zvážil svou nebezpečnou jadernou politiku. Ta podle ní totiž nedává světovému společenství jinou možnost, než vůči Íránu za jeho provokace zpřísnit mezinárodní sankce.

Írán v úterý oznámil, že zahájil výrobu uranu obohaceného na 20 procent, přestože celý západní svět proti tomu protestoval. USA a jejich spojenci Írán podezírají, že svůj civilní jaderný program používá jako zástěrku pro výrobu jaderné zbraně. To ale Teherán důsledně odmítá a tvrdí, že pokud jde o jádro, má výhradně mírové ambice.

Další zastávkou Clintonové na její blízkovýchodní cestě bude Saúdská Arábie.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz