3. prosince 2012 11:43, aktualizováno  13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová z Prahy varuje Asada: Nepoužijte chemické zbraně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bašár Asad s manželkou na snímku z roku 2008 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad s manželkou na snímku z roku 2008 | foto: ČTK

PRAHA Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Praze varovala režim syrského prezidenta Bašára Asada před použitím chemických zbraní proti obyvatelstvu.

Zároveň ale odmítla sdělit, jaké konkrétní kroky by Spojené státy podnikly, kdyby k nasazení chemických zbraní přikročil. Ve varovnému tónu vůči Sýrii se ke Clintonové připojil i její český protějšek Karel Schwarzenberg.

Clintonová prohlásila, že demokratické vlády ve světě sledují situaci v Sýrii velmi bedlivě. Možné nasazení chemických zbraní označila za určitou hranici v postupu Asadova režimu proti obyvatelstvu. Odmítla ale říct, co by USA dělaly v případě, že by získaly ověřenou informaci o tom, že Asadův režim skutečně užitím chemických zbraní hrozí.

ČTĚTE TAKÉ:

Schwarzenberg zároveň varoval, že situace v Sýrii je značně chaotická. Podle něj není jasné, co by se stalo v případě, že by se chemických zbraní zmocnila některá z povstaleckých skupin.

Clintonová také podotkla, že Česko má velmi rozsáhlé znalosti týkající se zpracování chemických, biologických i dalších arzenálů. Spolupráce s Prahou tak podle americké ministryně bude velmi důležitá v případě, že Asadův režim padne a bude zapotřebí, aby v Sýrii působily mezinárodní síly.

Chemické zbraně proti vlastním lidem nepoužijeme, tvrdí Sýrie

Syrská vláda nikdy nepoužije chemické zbraně, i kdyby je měla, proti svým vlastním lidem. "V odpověď na prohlášení americké ministryně zahraničí, která varovala Sýrii před použitím chemických zbraní, Sýrie opakovaně zdůrazňuje, že za žádných okolností proti vlastním lidem nepoužije tyto typy zbraní, i kdyby je měla k dispozici," citovaly z prohlášení ministerstva zahraničí v Damašku agentury AP a Reuters.

Syrská vláda obviňuje USA, že chtějí svrhnout prezidenta Bašára Asada a jako záminku použijí smyšlené tvrzení o syrských chemických zbraních.

Počátkem října syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v libanonské televizi prohlásil, že USA chtějí postupovat v Sýrii podle "iráckého modelu", tedy pod záminkou, že Sýrie má chemické zbraně. "Je to (chemické zbraně) výmysl americké vlády. Kdyby existovaly, a říkám kdyby, jak bychom je mohli použít proti vlastním lidem? To je nesmysl," řekl.

Americký ministr obrany Leon Panetta pár dnů předtím uvedl, že syrská vláda nechala chemické zbraně přemístit, aby je lépe zabezpečila. Podle odborníků zásoby syrských chemických zbraní pocházejí ze 70. let minulého století a jsou největší na Blízkém východě. Jejich množství se odhaduje na stovky tun. Vláda v Damašku v červnu pohrozila, že chemické zbraně použije v případě intervence, ale ujistila, že nikoli proti Syřanům.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse